Про матеріал
Презентація «Допоможемо зимуючим птахам!» складається з 24 слайдів, які містять ребуси зашифрованих назв птахів, корисну інформацію про птахів, які прилітають зимувати в Україну. QR- коди в презентації, дають змогу послухати голоси пташок та побачити середовище їхнього життя.
В презентації є рекомендації про те, як правильно годувати птахів та чого не слід класти в годівнички.
Для учнів пропонуються конкурси:
- «Конкурси для розумників і розумниць», в якому потрібно з літер скласти нави зимуючих птахів;
- «Пізнай птаха за його співом» з використанням. QR- кодів;
- «Портретна галерея птахів», щоб за фото пригадати назви зимуючих пташок свого краю.
Презентація пропонується для використання в позакласній роботі природо – охоронного спрямування і розрахована на учнів молодшої та середньої школи.
Під час створення презентації використані джерела з Інтернет – ресурсу.
Слайд 1. «Допоможемо зимуючим птахам!»
Слайд 2. Зима…Це слово у дітей асоціюється з ялинкою, Новим роком, подарунками, канікулами, зимовими розвагами. Та зима – це ще й морози, снігопади, хурделиці. І найбільше від такої погоди і нестачі кормів узимку страждають тварини.
Слайд 3. На зимівлю- в Україну. Головна мета усіх птахів взимку – знайти їжу та пережити зиму, люті морози та холоди. Багато з птахів є перелітними видами, вони шукають порятунок «в теплих краях». Північні області України є такими «теплими краями» для деяких пернатих.
Слайд 4. Містить ребус і фото.
Сдайд 5. Снігур. (QR- код).
Як це не дивно звучить, але чим більші морози, тим спокійнішими виглядають снігурі. Під час морозу вони завжди сидять нерухомо на гілках, ніби надуті. Насправді у них настовбурчене пір’я, що допомагає птахам зігріватися, і лише час від часу «оживають», щоб з’їсти яку-небудь ягідку чи насіння. Особливо полюбляють снігурі ягоди горобини, також шукають собі сухі насінини.
Слайд 6. Містить ребус, фото, QR- код.
Слайд 7. Омелюх.
Ці птахи прилітають до нас в Україну з півночі: тайги та лісотундри. Живуть переважно у лісах. . Омелюхи не дуже лякливі і не бояться сусідства з людиною. Прилітаю перші омелюхи до нас наприкінці листопада, на початку грудня. Зимують до середини квітня - початку травня. Потім відлітають назад на північ. Годуються ягодами та омелею. Іноді ненажерливі птахи поїдають ягоди, що вже перебродили, і впадають у стан алкогольного сп’яніння. У 1997 році жителі міста Айова-сіті (США) спостерігали зграю птахів, що об’їлися зіпсованими плодами. Найбільш п’яні попадали з дерев на землю, решта з великими зусиллями тримались на гілках, ледве зберігаючи рівновагу.
Слайд 8. У якої пташки все не так, як у інших – і дзьоб хрест – навхрест, і пташенят вони виводять взимку? ( Ребус, фото)
Слайд 9. Шишкар. (QR- код).
Узимку в лісостеповій Україні можна зустріти шишкаря ялинового . Птах харчується переважно насінням ялин та інших хвойних. Саме для лущення шишок птаху необхідний такий специфічний інструмент — перехрещений дзьоб. Цікаво, що в пташенят, поки їх вигодовують дорослі, дзьоби прямі, а коли малі підростають, дзьоби перехрещуються: у кого на правий, у кого на лівий бік. Тож серед шишкарів теж є свої правші та шульги. У птахів немає певного сезону розмноження. До цієї справи шишкарі підходять відповідально: в'ють гнізда, коли є достатньо їжі навколо. Інколи це трапляється в люті зимові морози! Птахи турботливо утепляють гнізда, самиця підтримує тепло гнізда своїм теплом. Тож навіть у тридцятиградусний мороз температура в гнізді сягає 38-ми градусів!
Слайд 10.Золотомушка. (QR- код).
Є досить цікава велика група зимуючих птахів. Наприклад, це золотомушки. Вони мають вагу близько 5 грамів. Їх часто можна спостерігати серед хвойних дерев навіть у центрі міста.Золотомушки ховаються, але їх можна почути і помітити. Золотомушка жовточуба найменша пташка України. Важить всього-навсього від 4 до 7 г, розмах крилець 14 см.
Слайд 11.Чечітка. (Фото).
Коли на північ Європи, в далеку тундру і тайгу приходить зима, чечітки звичайні перелітають до вирію, до нас. Літають зграйками, їдять насіння дерев й чагарників і без упину щебечуть.
Ви вже бачили чечіток цієї зими?
Слайд 12. Жайворонок рогатий і пуночка (QR- код, фото)
Жайворонок рогатий та пуночка гніздяться за тисячі кілометрів північніше від України, у тундрі навколо Північно-Льодовитого океану. В Україні ці два види є виключно зимуючими, однак зустріти їх не так вже й легко, особливо пуночку.
Жайворонок рогатий свою назву отримав завдяки оперенню на голові, що нагадує невеликі роги.
Слайд 13. Пригадайте, які птахи не відлітають у вирій, а залишаються зимувати в наших краях? (Фото)
Слайд 14. «Допоможи птахам перезимувати!»
Взимку птахи гинуть не стільки від холоду, а від того, що не вистачає їжі. Особливо важко птахам в ті часи, коли ожеледиця і сильні снігопади, коли земля, гілки дерев покриті льодом і снігом. Ось у цей скрутний часи для птахів на допомогу повинні прийти люди.
Як ми можемо допомогти птахам?
Слайд 15. «Птахи – наші друзі!»
Зима для птахів - це велике випробовування. Птахи потребують нашої допомоги. І найкращим подарунком для них стане годівничка з кормом.
Тих, у кого є кормушка,
В кого є пташки в дворі-
Не кусають того мухи
Й вередливі комарі.
Пташки добре пам'ятають місце, де їх годували минулої зими і повертаються туди не самі, а із своїми пташенятами
Слайд 16. Як правильно годувати птахі?
Слайд 17. Чим підгодовувати птахів взимку?
Птахи будуть вам вдячні, якщо у кормушку ви покладете пшеничну та кукурудзяну крупу, перловку, несмажене та несолоне насіння соняшника,
квасолю, сочевицю, несолене сало, фрукт, ягоди, несмажений арахіс,
шишки та жолуді, льон, вівсянку, пшеницю.
Слайд 18. Запам’ятай! Чим не можна годувати птахів.
У холодні пори року, а особливо у передчутті різдвяних свят, так хочеться робити добро як для людей, так і для маленьких представників світу тварин, а особливо — пташок. Однак не всі знають, що потрібно пам’ятати про певні правила, щоб не нашкодити птахам. Аби запобігти неприємностям, розбираємось разом, чим не можна підгодовувати птахів взимку.
Чим не можна годувати птахів:
чорним хлібом, сухарями – там багато солі та дріжджів, що може викликати розлади шлунку у птахів;
солоною, кислою, пряною та гострою їжею;
смаженою їжею;
цитрусовими та бананами;
пшоном (очищеним просом).
Слайд 19. «Конкурс для розумників і розумниць»
Слайд 20. «Відгадай птаха за його піснею.» (QR- коди).
Слайд 21.Конкурс «Портретна галерея» Відгадай птаха на малюнку.
Слайд 22.«Не залишаймося байдужими - допоможемо птахам перезимувати!»
Слайд 23. «Дякую за увагу!»
Слайд 24. При створенні презентації використані джерела інформації з Інтернет – ресурсу.