Матеріал можна використати на уроці Довкілля у 6 класі. Презентацію створено відповідно до модельної програми «Довкілля. 5-6 класи (інтегрований курс)» для закладів загальної середньої освіти (автор: О. В. Григорович).
Електричний струм – впорядкований рух заряджених частинок у просторі. Саме електрони впорядковано рухаються в дротах і створюють електричний струм.
Номер слайду 3
У металах це електрони, напівпровідниках – електрони та дірки, у електролітах – позитивно та негативно заряджені іони, у іонізованих газах – іони та електрони.
Номер слайду 4
Електричний струм за напрямом протікає від позитивного полюса джерела живлення до негативного
Номер слайду 5
Для того, щоб електрони почали впорядковано рухатись у певному напрямку, треба щоб на них почали діяти електричні сили. Ці сили створюються різноманітними джерелами струму, до яких приєднують дроти – провідники.
Номер слайду 6
У певних місцях джерела струму – на полюсах – накопичується позитивно і негативно заряджені частинки. Один полюс заряджається позитивно, а інший негативно. Якщо полюси джерела струму з’єднати провідником, у ньому виникає електричний струм.
Номер слайду 7
За здатністю проводити електричні заряди всі речовини умовно поділяються на:
Номер слайду 8
Електричне коло — це сукупність пристроїв і об'єктів, які утворюють шлях електричного струму. Окремий пристрій, що входить до складу електричного кола і виконує в ньому певну функцію, називається елементом електричного кола. Електричне коло ділиться на:внутрішню (відноситься саме джерело електричної енергії.)зовнішню частини (входять з`єднувальні дроти, споживачі, рубильники, вимикачі, прилади електровимірювань, тобто все те, що приєднане до затискачів джерела електричної енергії.)
Номер слайду 9
Якщо під час проходження електричного струму за будь-які однакові інтервали часу через поперечний переріз провідника переноситься однаковий заряд, то такий струм називають постійним.
Номер слайду 10
У разі змінного струму електрони в провідниках змінюють свій напрям: певний час вони рухаються в одному напрямку, а потім такий самий час рухаються в протилежному напрямку. Певною мірою, можна сказати, що електрони коливаються відносно певного положення. В Україні, користуються змінним струмом із частотою 50 Герц (50 Гц). Це означає, що електрони за 1 секунду здійснюють 50 коливань.
Номер слайду 11
Позначення типу струму буквами та графічними елементами. Буквені позначення походять від англійських термінів: AC — alternating current (змінний струм) та DC — direct current (постійний струм)
Номер слайду 12
Найпростіше електричне коло складається із джерела струму та споживача енергії (наприклад, лампочки), з’єднаних провідниками. Часто в колі є вимикач, яким замикають або розмикають коло. Складаючи електричне коло, треба підібрати джерело живлення (наприклад, батарейку), відповідне до споживача (наприклад, лампочки). На батарейці вказана інформація про напругу. Одиницею вимірювання напруги є вольт (V або В).ІЗ ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ ЕЛЕКТРИЧНЕ КОЛО.
Номер слайду 13
Схема електричного кола
Номер слайду 14
Напруга електричного струму характеризує швидкість переміщення електронів у необхідному напрямку. вольтметр
Номер слайду 15
Також важливою величиною є сила струму – фізична величина, яка характеризує швидкість перерозподілу електричного заряду в провіднику. Її позначають буквою І та вимірюють в амперах (А). Сила струму характеризує кількість електронів, що переміщуються в провіднику, і саме ця величина найкраще характеризує небезпечність струму. амперметр
Номер слайду 16
Вимірювання. Сила струму вимірюється приладами, які називають амперметрами і гальванометрами. В цих приладах зазвичай вимірюється не сам струм, а механічна дія створеного ним магнітного поля. Амперметри. Гальванометри
Номер слайду 17
Дія струму. Електричний струм створює магнітне поле Проходження електричного струму через речовину приводить до тепловиділення. Електричний струм в газах викликає світіння. Струм може спричинити хімічні перетворення речовини. Наприклад, з розчину мідного купоросу під дією струму виділяється чиста мідь.
Номер слайду 18
Поміркуй!!!1. Що таке електричний струм? 2. Сформулюй умови виникнення та існування електричного струму.3. Які речовини відносять до провідників, діелектриків, напівпровідників? Наведи приклади.