Іонізація газу. Експеримент! Візьмемо електрометр з приєднаними до нього дисками і зарядимо цей плоский конденсатор. При кімнатній температурі, конденсатор помітно не розряджається, що свідчить про те, що електричного струму немає і газ можна вважати діелектриком. Нагріємо повітря між дисками свічкою. Помітимо, що стрілка електрометра швидко наближається до нуля. Нагрітий газ є провідником і в ньому встановлюється електричний струм. Це означає, що конденсатор розряджається, тобто між дисками протікає електричний струм.
Іонізація газу. Внаслідок нагрівання або дії проміння частина атомів іонізується — розпадається на додатно заряджені іони й електрони. При зближенні електрон і додатно заряджений іон можуть знову утворити нейтральний атом. Такий процес називають рекомбінацією заряджених частинок. Експеримент!
1 Несамостійний розряд. UIIн. Розряд, який не може відбуватися без дії зовнішнього іонізатора називають несамостійним розрядом Експеримент! Насичення21 – сила струму залежить від напруги практично лінійно2 – сила струму при зміні напруги залишається сталою. Газові розряди в природі та техніціUн. Слабке поле. Сильне поле
Газові розряди в природі та техніціКоронний газовий розряд Виникає при атмосферному тиску в сильному, різко неоднорідному, електричному полі. Такі поля формуються біля електродів з великою кривизною поверхні (вістря, тонкий дріт тощо). Являє собою слабке фіолетове світіння у вигляді пучків, що нагадують корону.
Газові розряди в природі та техніціКульова блискавка Кульова блискавка — рідкісне природне явище, що має вигляд рухомого згустка плазми розміром від кількох сантиметрів до кількох десятків сантиметрів. Іноді видає звук, подібний до шипіння. Щодо природи цього явища досі не існує єдиної думки, втім, беззаперечно те, що кульова блискавка є однією з форм електричного розряду.