Дану презентацію можна використати на уроках біології у 9 класі під час вивчення теми "Популяції живих організмів та їхні основні характеристики".
Презентація містить 15 слайдів.
ЕТОЛОГІЯПопуляція — сукупність організмів одного виду, що займають обмежений ареал (територія поширення якогось об'єкта або явища), мають спільне походження за фенотипом та географічно ізольовані від інших популяцій даного виду, можуть вільно схрещуватися і дають плодюче потомство. Характерною особливістю популяції є система взаємовідносин між організмами, що її складають. Закономірності поведінки організмів вивчає наука етологія.
Номер слайду 3
ОДИНОЧНИЙ СПОСІБ ЖИТТЯРозрізняють одинокий спосіб життя, при якому особини в популяції незалежні та відокремлені одна від одної. Повністю одиноке існування організмів у природі не зустрічається, оскільки тоді було б неможливим здійснення їх основної життєвої функції - розмноження. Тому у видів з одиноким способом життя часто утворюються тимчасові угруповання особин у місцях зимівлі або в період, що передує розмноженню.
Номер слайду 4
ОДИНОЧНИЙ СПОСІБ ЖИТТЯ Сонечко семикрапкове. Сом Метелик кропив’янка. Жук турун. Тетерук. Види, що ведуть одиночний спосіб життята утворюють тимчасові угруповання.
Номер слайду 5
ГРУПОВИЙ (СІМЕЙНИЙ) СПОСІБ ЖИТТЯ При сімейному способі життя помітно посилюються зв'язки і взаємовідносини між батьками та їх потомством, зокрема турбота про дитинчат і їх охорона. При сімейному способі життя звичайно проявляється територіальна поведінка тварин, коли за допомогою різноманітних сигналів, маркуванням і т.п. забезпечується володіння ділянкою, яка необхідна для вирощування потомства. В основі формування більш-менш великих об'єднань тварин (стадо, зграя, колонія) лежать ускладнення поведінки організмів, а отже і зв'язків у популяції.
Номер слайду 6
ГРУПОВИЙ (СІМЕЙНИЙ) СПОСІБ ЖИТТЯ Колонія - це групове поселення осілих тварин. Колонії можуть існувати постійно або виникати на період розмноження (наприклад, у морських птахів). Особливим випадком колоній є поселення суспільних комах - мурашок, термітів, бджіл, ос тощо. У таких колоніях існують групи організмів, які виконують певну функцію - розмноження, захисту від ворогів, добування їжі, будування помешкань. Координація дій такого псевдо-суспільства відбувається шляхом складних і недостатньо вивчених взаємовідносин між його членами.
Номер слайду 7
КОЛОНІЇТерміти. Морські жолудіРожевий фламінго. Сифонофора – колонія зооїдів. Зооїди
Номер слайду 8
ЗГРАЇЗграя - це тимчасове об'єднання тварин, які виявляють біологічно корисну організованість дій (для захисту від ворогів, добування корму, міграцій тощо). Зграя риб. Зграя вовків. Зграя птахів
Номер слайду 9
СТАДОСтадо – тривале або постійне об'єднання тварин, у якому здійснюються всі життєві функції організмів: добування корму, захист від хижаків, міграції, розмноження, виховання молоді. Основу групової поведінки в стаді становлять взаємовідносини домінування - підпорядкування, які базуються на індивідуальних відмінностях між особинами. Для стада властива наявність тимчасового чи постійного лідера, який впливає на поведінку інших особин і часто визначає поведінку стада в цілому.
Номер слайду 10
СТАДОВерблюди. Зебри. Північні оленіВівціКенгуру
Номер слайду 11
Ієрархічна система в стадах. Один з варіантів організації стад – це групи з тимчасовими або відносно постійними лідерами-особинами, на яких концентрується увага інших і які своєю поведінкою визначають напрямок переміщення, місця годівлі, реакцію на хижаків і інші властивості стада . Стадо діє як єдине ціле, наслідуючи лідеру.
Номер слайду 12
Ієрархічна система в стадах. Біологічний сенс ієрархічної системи домінування-підпорядкування полягає в створенні узгодженої поведінки групи, вигідної для всіх її членів. Після «розстановки сил» тварини не витрачають зайвої енергії на індивідуальні конфлікти, а група в цілому отримує переваги, підкоряючись найбільш сильним і досвідченим індивідуумам .
Номер слайду 13
Ієрархічна система в стадах. Похідний порядок стада павіанів при нападі леопарда. С – самки; М – молодняк; В – ватажки; Н – самці нижчого рангу.
Номер слайду 14
ЕФЕКТ ГРУПИЖиття в групі через нервову і гормональну системи відбивається на протіканні багатьох фізіологічних процесів в організмі тварини. У ізольованих особин помітно міняється рівень метаболізму, швидше витрачаються резервні речовини, не виявляється цілий ряд інстинктів і погіршується загальна життєздатність. Оптимізація фізіологічних процесів, ведуча до підвищення життєздатності при спільному існуванні, отримала назву ефект групи. Він виявляється як психофізіологічна реакція окремої особини на присутність інших особин свого вигляду.