методику аналізу загальної готовності учнів до навчання (О. Савченко) методику вивчення темпераменту учня (О. Яременко) методику вивчення психологічної готовності до навчання методику диференціації в початковій школі, розроблену С. Логачевською технологію оптимального читання (І. Федоренко, М. О. Зайцев, О. М. Кушнір)
Формування вміння вчитися є завданням усіх галузей Державного стандарту. Адже ця ключова компетентність охоплює низку загальних навчальних і пізнавальних умінь. Це здатність учня виконувати навчальні та пізнавальні дії відповідно до мети й умов, у яких виконується навчальне завдання.
Уміння вчитися слід розуміти як цілісне індивідуальне психологічне утворення, яке має кілька складників та інтегрує психолого-особистісні характеристики учня зі змістовою й процесуальною основою учіння і характеризується розвиненою навчальною діяльністю. Уміння вчитись добре розвивається за умови цілеспрямованого спеціального формування його кожного складника.
• сам визначає мету діяльності або приймає поставлену вчителем; • проявляє зацікавленість навчанням, докладає вольових зусиль; • організовує свою працю для досягнення результату; • відбирає або знаходить потрібні знання, способи для розв'язання задачі; • виконує в певній послідовності сенсорні, розумові або практичні дії, прийоми, операції; • усвідомлює свою діяльність і прагне її вдосконалити; • має уміння й навички самоконтролю та самооцінки.
У своїй практиці використовуємо різні інноваційні технології, які найбільше вважаємо прийнятими в роботі з молодшими школярами. Це: Елементи розвивального навчання; Розвиток критичного мислення; Використання інтерактивних методів навчання: “ Мікрофон ”, “ Мозковий штурм ”, “ Дуель ”, “ Асоціативний кущ ”, “ Обери позицію ” та інші. Використання комп’ютерних технологій на уроках; Використання гри як методу навчання та виховання.
Особистісно орієнтоване навчання Проектні методи ІКТ технології Використання проектних форм роботи. Включення дітей та батьків в проектну діяльність Створення ситуації вибору і успіху. Організація співпраці учнів. Актуалізація досвіду учнів. Використання рефлексивних методів і прийомів. Використання мультимедійних засобів. Створення презентацій. Показники володіння сучасними технологіями:
Зерна педагогічної творчості складають такі форми, методи та прийоми навчання: впровадження у навчальний процес гуманістичного принципу організації освіти; впровадження активних методів навчання: диспути, експерименти; застосовування різноманітних форм уроків: урок-гра, урок-змагання, урок-КВК, урок-подорож; створення роботи в парах, роботи в групах, індивідуальний добір завдань.
«Ми повинні побачити в кожній дитині Особистість, якою вона є, і Людину, якою вона стане» Ефективне застосування ІКТ технологій в педагогічній діяльності Впровадження нових підходів у викладанні та вихованні Формування скарбнички матеріалів до батьківських зборів Поліпшення технологій дослідницької та проектної діяльності -
підвищувати науково-методичну підготовку, удосконалювати педагогічну майстерність; всебічний розвиток юної особистості; розкриття творчих здібностей учнів початкових класів, самостійного критичного та креативного мислення; впровадження індивідуальної роботи з обдарованими учнями; робота з батьками.
Навчання повинно нести дитині насолоду. Без інтересу до знань неможливе успішне навчання, що забезпечить більш високі можливості опанувати обсяг учбового матеріалу загальної середньої освіти 11-річної школи. Застосування інноваційних технологій та інтерактивних методик, наряду з традиційними, сприяють підвищенню інтересу в учнів до навчання, що забезпечить обрання ними професії у майбутньому, і все життя від навчання отримувати насолоду і задоволення, бо набули звичку вчитися у початкових класах.