Відповіді (max кількість балів): 1) Ген – це ділянка молекули ДНК, яка містить інформацію про структуру білка (2). 2) Локус (1). 3) Гомологічні хромосоми (1). 4) Яйцеклітина і сперматозоїд (2+1). 5) Мейозу (1). 6) Статевих клітин (1). 7) Соматичних клітин (1). 8) 46 хромосом (1). 9) Гетерозигота (1). 10) Фенотип (1). 11) Генотип (1). 12) Томас Морган (1). 13) У хромосомах, лінійно (2). 14) Каріотип (1). 15) Кросинговер (1). 16) Генеалогічний метод (1).
Розв’яжіть задачу: У пологовому будинку переплутали двох дівчаток. Зробили відповідний аналіз крові у дітей та їхніх батьків. У першої дівчинки ІІ група крові, а у другої – ІV. Батьки Сергій і Оксана мають відповідно ІІ і ІІІ групи крові, а Іван та Марійка - І і ІV. Поверніть дітей їхнім батькам. Відомо, що І група крові – ОО, ІІ група крові – АА, АО, ІІІ група крові – ВВ, ВО, ІV група крові – АВ.
Аутосоми – парні хромосоми, однакові для чоловічих і жіночих організмів. Статеві хромосоми містять гени, що визначають статеві ознаки організму. У собаки 78 хромосом: 2 з них статеві, 76 – аутосоми. У кішки всього 38: 2 статеві, 36 – аутосомы. У людини 46 хромосом: аутосоми – 44, статеві – 2. Хромосомний набір самців і самиць відрізняється тільки за однією парою.
Під час мейозу гомологічні хромосоми розходяться до різних гамет, і в однієї статі виникає лише один тип гамет (гомогаметна стать), в іншої – два, які розрізняються будовою статевих хромосом (гетерогаметна стать). У багатьох організмів гомогаметною статтю є жіноча, а гетерогаметною – чоловіча (двокрилі комахи, клопи, жуки, риби, ссавці, деякі дводомні рослини тощо). У інших (птахи, плазуни, деякі риби та земноводні, метелики) – навпаки.
Коли визначається стать? Приклади Як визначається стать? Стать визначається в момент запліднення Людина, більшість ссавців При поєднанні двох Х-хромосом формується жіночий організм, а X- та Y-хромосоми – чоловічий Стать визначається ще до запліднення Коловертки, багатоще-тинковий черв’як динофілюс Ці тварини утворюють яйцеклітини двох типів: великі, багаті на жовток, і дрібні, з невеликим запасом поживних речовин. З крупних яйцеклітин утворюються лише самиці, а з маленьких – самці. Визначення статі організмів.
Стать визначається після запліднення і формується під впливом гормонів Морський черв’як Bonellia viridis Якщо личинка прилаштовується на тіло дорослої самки, то під впливом гормону бонеліну личинка перетворюється на крихітного самця. Якщо личинка прикріплюється до якогось іншого субстрату – то з неї розвивається велика самиця Стать визначається після запліднення і формується під впливом довкілля Окремі види черепах, крокодилів, ящірок У крокодилів та ящірок при підвищенні температури середовища з яєць вилуплюються більше самців, в черепах – самиць
Стать визначається після запліднення і може змінюватися Риби- чистильники Самці мають «гареми» з декількох самиць. Після загибелі самця його функції бере на себе одна із самиць, у якої з недиференційованих зачатків розвиваються сім'яники Акваріумні рибки-мечоносці Самиці з віком здатні перетворюватись на самців Залежність від факту запліднення Бджоли, джмелі, мурахи Із заплідненої яйцеклітини формуються самиці, а з незаплідненої – самці Різна кількість статевих хромосом Коники, тарган чорний У диплоїдному наборі самця є лише одна статева хромосома з пари гомологічних, а у самиці – обидві
У бабусі жили триколірна киця і 2 коти: чорний та рудий. Чорний кіт Філя був дуже злим бешкетником. А рудий кіт – дуже ласкавим. Він був вихованим та охайним. Бабуся дуже хотіла, щоб рудий кіт Мурчик і киця Мурка народили маленьких кошенят. А коли Мурка народила чотирьох кошенят, то бабуся була невпевнена – хто батько цих кошенят: рудий Мурчик або чорний Філя. Мурка народила чотирьох дітей: черепахову і чорну киць, рудого та чорного котів.
Яким буде потомство, якщо батько дальтонік, а мати та її найближчі родичі розрізняють кольори нормально? Дано: D – ген нормального зору, d – ген дальтонізму. Р♀ XDХD Х ♂ XdY . F1 – ? P ♀ XDХD х ♂ XdY, F1: XDXd , XDY XDXd – дівчинка – носителька дальтонізму, XDY – здоровий хлопчик. Відповідь: від шлюбу чоловіка-дальтоніка і здорової жінки можуть народитися дівчинка-носителька дальтонізму і здоровий хлопчик.
ГЕМОФІЛІЯ – “ХВОРОБА КОРОЛІВ” Монархи-батьки, як могли, прагнули вберегти своїх чад від будь-яких травм. Наприклад, іспанська королівська родина одягала двох своїх хлопчиків в підбиті ватою костюми. Микола ІІ та його родина також змушені були вжити запобіжних заходів, оточивши себе вузьким колом людей, які знали таємницю хвороби, і захистивши сім’ю від зовніш- нього світу високими залізними гратами навколо Палацового парку в Царському селі.
Дано: P ♀ ХНХһ х ♂ XHY. Розв’язання: ♀ ХНХһ х ♂ XHY. F1: XHXH, XHXh, XH Y, XhY. F1? XHXH– здорова дівчинка; XHY – здоровий хлопчик; XHXh – дівчинка носителька гемофілії; XhY – генотип хворого хлопчика. Відповідь: 25%. В родині молодої дівчини всі вважали, що чоловікам не щастить. Той зі скелі розіб'ється, той з коня впаде і ногу зламає, то народиться хлопчик зовсім слабеньким і швидко помирає. А дівчатка були завжди здорові. Яка вірогідність народження хворої дитини, якщо дівчина має ген гемофілії? Н- здоровий ген, һ – ген гемофілії Розв’язання задачі:
Синдром трипло-Х. Каріотип 47, ХХХ. «Супервумен». Переважна більшість таких жінок мають нормальний фізичний та розумовий розвиток. Лише в деяких з них порушена репродуктивна функція. Більшість жінок мають нормальну плодючість. У жінок з тетра- і пентасомією описані розумова відсталість, черепно-лицеві дизморфії, аномалії зубів, скелета і статевих органів. Однак жінки навіть з тетрасомією по Х-хромосомі мають нащадків.
Прогерія – це синдром прискореного старіння, який проявляється в ранньому дитинстві і викликає передчасну загибель дитини. Симптоми і ознаки розвиваються протягом 2 років і включають затримку фізичного розвитку, черепно-лицеві аномалії і фізичні зміни, характерні для старіння. Середній вік, в якому пацієнти помирають, становить 12 років. Причиною є ураження коронарних артерій і судин головного мозку.
Розв’язання задачі: Альбінізм успадковується людиною як аутосомна рецесивна ознака. У родині, де один з подружжя альбінос, а інший – нормальний, народилися різнояйцеві близнюки, один з яких нормальний стосовно аналізованої хвороби, а інший – альбінос. Яка вірогідність народження наступної дитини альбіносом? P ♀ Аа х ♂ аа. F1: Аа – дитина-носій, аа – альбінос. Відповідь – 50% Дано: А - норма, а – альбінізм.
P ♀ АА х ♂ аа. F1: Аа, Аа, Аа, Аа Відповідь: всі фенотипічно здорові Хвороба Вільсона успадковується як рецесивна аутосомна ознака. Яка вірогідність народження хворих дітей в родині, де один з подружжя страждає цим захворюванням, а інший – повністю здоровий, здорові були також його батьки, брати й сестри? Дано: А - норма, а – хвороба Вільсона.