Усі речовини складаються з атомів і молекул. Ми їх не бачимо, бо вони дуже дрібні. Їхнє розташування, рух і взаємодія визначають, у якому стані перебуває речовина – твердому, рідкому чи газуватому.
Номер слайду 3
Доки можна дробити речовину. Будь – яке тіло складається з частин. Учені довели, що всі предмети, усі організми, наша Земля і всі об’єкти в космосі складаються з найдрібніших частинок речовини. Тіла здаються нам суцільними лише тому, що ми не бачимо цих частинок, вони дуже маленькі. Стіна, яка складається з окремих цеглин, здаля теж здається нам суцільною.
Номер слайду 4
Найдрібніша частинка речовини – молекула. Молекули складаються з атомів.
Номер слайду 5
Молекули й атоми не видно навіть у найсильніший оптичний мікроскоп. Але за допомогою сканувального тунельного мікроскопа можна розрізняти і переміщувати атоми.
Номер слайду 6
Як змоделювати атоми та молекули. Найпростіше виготовити кулестрижневу модель молекул, зєднавши кульки – атоми з пластиліну сірничками, трубочки чи паличками. Однак такі моделі мають недолік: складається помилкове враження, що атоми в молекулі далеко одне від одного, а простір між ними не заповнений. Атоми в молекулах щільно прилягають одне до одного. Переважна більшість речовин складається з молекул. Молекули можуть бути двоатомні, триатомні і багатоатомні.123456 Моделі молекул: двоатомні: 1 – кисню, 2 – азоту, 3 – водню; триатомні – 4 – вуглекислий газ, 5 – озону, 6 – води
Номер слайду 7
Чим відрізняються тверді тіла, рідини і гази. Усі речовини можуть перебувати у трьох агрегатних станах – твердому, рідкому і газуватому.
Номер слайду 8
У твердих тілах частинки розташовані впорядковано і дуже щільно. Вони притягуються між собою і можуть легко коливатися, не змінюючи свого положення. У рідинах частинки речовин теж розташовані близько одна до одної. Але сили притягання між ними слабші, і вони можуть вільніше рухатися, час від часу змінюючи своє положення.
Номер слайду 9
У газах частинки речовини рухаються вільно, відстані між ними великі, вони час від часу зіштовхуються між собою і стінками посуду.
Номер слайду 10
Д/З: опрацювати параграф 8 стр. 30 – 33. Виконати завдання зробити моделі молекул з пластиліну