Китай вступив у Першу світову війну на боці Антанти у 1917 році Умови Версальського миру виявилися для нього несприятливими. Німецькі володіння в Китайській провінції Шаньдун мали перейти до Японії. 4 травня 1919 відбулася студентська демонстрація з вимогами до уряду повернути півострів.
Причина: Рішення Паризької мирної конференції про передачу півострова Шаньдунь Японії. Демонстрація студентів з вимогою повернення Шаньдуню та звільнення прояпонськи налаштованих чиновників. Розгін демонстрації поліцією, арешт лідерів студентів, однак виступи не припинилися, перекинувшись в інші міста. Наслідки: делегація Китаю не підписала Версальський договір; деякі прояпонськи налаштовані чиновники зняті з посад; лідери студентіва звільнені.
Сунь Ятсен Сунь Ятсен не дожив до часу коли його партії вдалося консолідувати свою владу над країною в ході Північного походу. Головна спадщина Сунь Ятсена врозроблена політичній філософії, три принципи народу: націоналізм, народовладдя, народний добробут. Сунь Ятсен хотів провести в Китаї економічні реформи.
ПОЛІТИКА Мао Цзедуна Майже всі реформи китайські комуністи проводять за зразком Радянського Союзу, що мав на початку 1950-х досить великий вплив на КНР Після двох важких інфарктів 9 вересня 1976 року на 83-му році життя Мао Цзе-дун помер. На похорони «Великого керманича» прийшло більше мільйона чоловік. Тіло покійного забальзамували за розробленою китайськими ученими методикою і виставили для огляду рік після смерті в спорудженому на площі Тяньаньмень величезному мавзолеї. На початок 2007 року усипальню Мао відвідало близько 158 млн чоловік.
Чан Кайші військовий і політичний діяч; очолив Гоміньдан у 1925; президент Китайської Республіки; маршал і генералісимус. у 1923 р. направлений до Москви для вивчення досвіду політичної роботи РКП. активно співпрацював з націоналістами із Товариства Неба і Землі та підтримували Чана протягом усього його керування у Китаї, а потім і на Тайвані.
Північний похід 1 червня 1925р. Початок загального страйку в Шанхаї. Березень 1926р.Чан Кайші здійснив державний переворот. 9 липня 1926р.Чан Кайші почав похід на Північ з метою об’єднання Китаю . У лютому було звільнено Шанхай і Нанкін. В березні почалася інтервенція в Китай. У 1927р. Гоміндан розірвав відносини з комуністами,які прагнули нав’язати Китаю більшовицьку схему розвитку.
Японська інтервенція в Маньчжурію у1931-1932 роках між Японською імперією та Китайською республікою за володіння Маньчжурією . У вересні 1931р.спалахну інцидент на озері Лютяо , в ході якого представники японської їКвантунської армії підірваліїрми колії Південно-маньчжурської залізниці й звинуватили у підриві китайський уряд. Квантунська армія розгорнула широкомасштабний наступ на підконтрольній Китаю території Маньчжурії й окупувала її за 5 місяців. На початку 1932 р. представники союзної японцям Всеманьчжурської ради проголосити створення Маньчжурської держави .Унаслідок війни Китайська республіка втратила увесь північний схід. Японія отримала нову державу-союзника в регіоні, але опинилася на вістрі міжнародної критики. Унаслідок перемоги Японія покинула Лігу Націй і опинилася в міжнародній ізоляції