Презентація "Китай та Японія в середні віки"

Про матеріал
Розробка уроку з інтегрованого курсу "Історія: Україна і світ" або всесвітньої історії. Урок відповідає програмі, підібрано цікавий матеріал як змістовний, так і візуальний - карти, історичні джерела, історичні пам`ятки. Урок завершує цікава гра для повторення і усвідомленого закріплення матеріалу. Урок апробовано, тому ділюся цією розробкою, як достатньо ефективною з такої складаної теми як "Китай та Японія в середні віки".
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Китай та Японія в середні віки

Номер слайду 2

Вчимося називати всі династії середньовічного Китаю та їх досягнення; характеризувати японське суспільство, особливості самурайства;визначати поняття «сьогун», «самураї», «каліграфія»;розрізняти пам’ятки культури Китаю та Японії епохи Середньовіччя;визначати особливості релігії Китаю та Японії у середні віки.

Номер слайду 3

Особливості цивілізації Китаю. Географічно Китай відділений від іншого світу горами Тибету із заходу, величезною пустелею Гобі з півночі, а зі сходу й півдня береги Китаю омиває Тихий океан. Китайці називали свою країну Серединним царством, а також Піднебесною, вважаючи її центром світу. Жителі Китаю селилися на берегах річок - Хуанхе і Янцзи. Але водночас близькість річки була дуже небезпечною. Не випадково в давньокитайських письменах слово «нещастя» записували ієрогліфом, який зображував водяну стихію.

Номер слайду 4

Династія Суй (VІ-VІІ ст.)Ця династія об`єднала роздроблену країну, завершивши довгий (бл.400 років) період розколу і боротьби царств. Досягнення династії: Побудова Великого китайського каналу (найдовшого у світі), який з’єднував столицю з економічними та сільськогосподарськими регіонами сходу. Канал сприяв розвитку торгівлі та культурному обміну між різними регіонами держави протягом прийдешніх століть. Добудова Великого китайського муру та будівництво східної столиці — міста Лоян. Ці мегапроекти задіяли мільйони найманих робітників. Поразка у війні з Кореєю привела до падіння династії внаслідок народних повстань. Великий канал. Великий мур. Лоян

Номер слайду 5

Династія Тан (618-907р.) - період розквіту Китаю. Правління династії Тан - це розквіт китайської науки та мистецтва:поширюється освіченість: діяли школи каліграфії, математики, медицини; писали ієрогліфами (10-50 тис)у VIII ст. виникла Ханьлінська академія наук – найдавніша у світі наукова установа.у містах з'являються перші бібліотеки, в яких зберігали стародавні рукописи (у імператорській бібліотеці налічувалося бл. 90 тис. томів)розпочато видання першої у світі друкованої газети.імперія ТанІмперія Тан та підкорені землі. Правителі Тан підкорили нові землі, включаючи території сучасної Індії, Кореї, Афганістану, розширивши кордони Китаю до небачених раніше меж. Встановили відносини з Японією, Арабським халіфатом, Персією. Китайська каліграфія Набір шрифту для друку

Номер слайду 6

Алхімія - шукаючи для імператора еліксир безсмертя, вивчили властивості різних речовин, виготовили водо-та пилонепроникні креми для одягу і зброї. Поширюється порохова зброя. У одній із свердловин глибиною 182 м було зібрано природний газ в бамбукові трубки, які носили на десятки кілометрів. Це були перші “газові балони”. Механіка. Вперше створили механічні годинники, оснащені анкерним механізмом. Медицина. При Тан уряд створив медичне управління і почалося викладання медицини з різних спеціальностей: поширюється голкотерапія. Виготовляли ліки з рослин, робили складні операції, щеплення від віспи. Астрономи виміряли довжину меридіана, створили точний календар, знали причини сонячних і місячних затемнень, відкрили плями на Сонці. Географія. Імператори спорядили морські експедиції. Китайський флот побував на Зондських, Молуккських островах, в Індії, Ірані, на півдні Аравії, в північній Африці. Була складена карта Китаю і його колоній в Азії. ЇЇ розміри - 9,1м х 10м Історія. Китайці дуже цікавилися історією своєї країни і постійно її вивчали. Наука часів династії Тан Сторінка із праці про голкотерапію. Китайський вчений

Номер слайду 7

Архітектурним символом Китаю стали пагоди – багатоярусні храми, які споруджувалися на честь буддійських святих. Їх зводили, як правило, на околиці міста. Обов’язково мали непарну кількість поверхів – 3, 5, 9, 11 і більше. Найвища пагода мала 15 поверхів. Із поширенням буддизму розпочалося будівництво величезних печерних монастирів із велетенськими (до 15–17 м) статуями Будди. У IV–XIV ст. були збудовані «Печери тисяч Будд» (налічують близько 480 печер). Архітектура часів династії Тан Найкрасивішою пагодою епохи Тан є «Велика пагода диких гусей». 652 рік.

Номер слайду 8

Спорудження почалося 713 р. за часів династії Тан і тривало 90 років. Це найбільша в світі скульптура, висічена в скелі. Висота Будди 71 м, висота голови - 15 м, розмах плечей - 30 м, довжина пальця руки - 8 м. Його обличчя дихає добротою і шляхетністю. Прекрасно передані всі пропорції людського тіла. Майстерна статуя відображає блискучу цивілізацію династії Тан. Шедевр династії Тан - статуя Будди, висічена у скелі

Номер слайду 9

Улюбленим видом мистецтва був живопис. Малювали на папері, шовку, дереві, камені. Самостійним жанром був пейзаж (зображення природи), який у Китаї називали «гори і води». Високий рівень розвитку художніх ремесел: кераміки, різьблення по дереву, каменю, слоновій кістці. Найбільшою популярністю користувався камінь нефрит. Із нього робилися статуетки, ювелірні вироби. У епоху Тан було винайдено порцеляну. Із неї виготовлялися вази, чашки, предмети побуту. Неперевершене досягнення – біла тонкостінна порцеляна з різьбленим малюнком. Мистецтво часів династії Тан Поєднання у живописі пейзажу і поезіїПорцеляновий посуд. Вироби з нефриту

Номер слайду 10

“Епоха 5 династій і 10 царств” (907-960 р.) - це період …..?

Номер слайду 11

Династія Сун відновила єдність і перетворила Китай на багату, найбільш густонаселену країну. Уряд випустив перші паперові гроші і першим створив постійний флот. Це був період небувалого культурного розвитку Китаю. Імператорські палаци були наповнені придворними живописцями, каліграфами, поетами, співцями. Вчені-чиновники мали за розвагу різні види мистецтва. Великі успіхи досягнуті в кераміці та різних видах мистецтва. Для чиновників запроваджено систему державних іспитів, що сприяло набору на службу освічених людей, які зналися на філософії, мистецтві. Династія Сун (960 - 1279 рр.)Фрагментивеличезної панорамної картини “Вздовж річки під час фестивалю Цінмін”. Художник Чан Цзедуан. ХІ ст.

Номер слайду 12

Перші конфлікти з монголами почалися в 1230-х рр., проте війна почалися в 1258р.– хани почали масштабний наступ. Китайська армія була розбита, але міста чинили запеклий опір. У 1259 р. із-за смерті хана монголи відступили. Новий хан Хубілай заявив про завоювання Сун як про свою головну мету. У 1267 р. він почав похід, але його армія була скута героїчною обороною міст, яка тривала п’ять років. Монголів це не зупинило. 1275-1279 рр. армія і флот Китаю були розгромлені та країну підкорили монголи. Падіння династії Сун (960 - 1279 рр.)монголиімперія Сун Портрети правителів династії Сун / які правила (канони) існували?

Номер слайду 13

Імперія Юань – монгольська держава, однією з частин якого був Китай. Заснована внуком Чінгізхана - Хубілаєм. Він централізував державу, реформував податкову систему і вибудував управління, активно залучаючи китайських чиновників, активно сприяв торгівлі по Шовковому шляху, завдяки якій в Китай стали прибувати європейські християнські місіонери і купці.Імперія часів монгольської династії Юань (1280 - 1368 рр.)Монгольські держави ХІІІ ст. Хубілай - засновник династії і імперії Юань. Марко Поло - купець із Італії, який відкрив Китай європейцям. Його подорож тривала 24 роки, 19 років служив у Хубілая. На карті - шлях, який він подолав.

Номер слайду 14

Прийшла до влади у ході антимонгольського повстання під назвою “червоних пов'язок”. ЇЇ засновник був одним із лідерів повстання, але потім сам же його подавив, захопивши владу. Цікаві факти про Мін: Побудували Заборонене Місто - це офіційна резиденція династії Мін. Є найбільшим палацовим комплексом у світі. Будувалося 15 років, задіяно 1млн. робітників і 100 тис. ремісників. Сучасні історики оцінюють епоху Мін як одну з ключових у розвитку Китаю – десятиліття розвитку науки, економіки та стабільності. Стала останньою з етнічних китайських династій, що правила Китаєм. Династія Мін (1368 - 1644 рр.)

Номер слайду 15

Суспільна “піраміда” Китаю

Номер слайду 16

Релігії Китаюламаїзм(тибетський буддизм) поширюється в VІІ-ХІІ ст. серед народів Тибету та Гімалаїв. Далай-лама очолює церкву Можна говорити про толерантність у релігійних відносинах і державній релігійній політиці. Кожне вчення займало певну нішу в суспільстві та світогляді китайців, поступово утворивши гармонійне поєднання трьох релігій. Якщо конфуціанство відігравало роль каркасу держави, то даосизм був наближений до простолюду, буддизм посів важливе місце завдяки розмаху культу, вираженого у скульптурі та архітектурі. Єдиної офіційної релігії у середньовічному Китаї, на противагу середньовічній Європі, не існувало.

Номер слайду 17

Сюанькун-си “Висячий монастир” - монастир трьох релігій. Побудований на скелі біля священної гори в 491 році. Храм об'єднує буддійські, даоські і конфуціанські вівтарі. Будівлі тримаються на дерев'яних палях, що упираються в скелю. У монастирі є 80 статуй (Будді, Конфуцію, Лао-Цзи).

Номер слайду 18

11 лютого - День заснування Японської держави11 лютого 660 р. до н. е. Дзімму зійшов на престол завойованої ним держави Ямато, прийняв титул «Сина Неба» та став засновником імператорської династії, яка править Японією і в ХХІст. Цей день відзначається як День заснування держави. За 7 років він підкорив всі місцеві племена і об'єднав їх. Правив 76 років до своєї смерті. Далі правили його сини. Зображення «Похід Дзімму в країну Ямато». Японія острівна держава (6850 островів), тому тривалий час розвивалася в ізоляції від світу. Але були налагоджені контакти із Кореєю та Китаєм. Система управління, культура багато запозичила із цих країн. Перша держава на Японських островах (Ямато) виникла бл. ІІІ-ІV ст. після об'єднання племен. Перша назва держави Ямото (“велика гармонія”). Потім держава отримала нове ім`я: Ніппон (“Корінь Сонця”), звідси європейська назва Japan (Японія).“Сонячний прапор” - державний прапор Японії - червоний сонячний диск на білому тлі.

Номер слайду 19

Сьогун, сьогунат, самурай. Назва самурай походить від слова "слуга". Самурай – це воїн-слуга. Самураї вважали себе охоронцями свого пана, який давав їм землю, рис і платив за службу. У добу сьогунату самураї стануть елітою суспільства. Японське прислів'я говорить: “Серед дерев - вишня, серед людей - самурай”. Поступово владу захопили сьогуни. Сьогун - спочатку це був головнокомандувач імператорської армії, а у VІІІ-ХІХ ст. це великий феодал, який захопив владу в Японії і повністю контролював імператора. Сьогунат – форма правління в Японії, коли влада належала великим феодалам – сьогунам, а імператор був позбавлений реальної влади. Сьогуни. Японське суспільство

Номер слайду 20

7 принципів кодексу честі самурая «Буші-до» (武士道):справедливість: «Будь завжди у своїх діях чесним. Вір у справедливість не інших людей, а ту, яка в тобі»щирість: «Якщо ти обіцяєш щось зробити, - маєш це виконати. Ніщо на цьому світі не може завадити тобі».мужність: «Підійми себе над юрбою. Сховатися у панцир, як черепаха, значить не жити. Самурай повинен мати дух героя»благородство:«У воїна має бути співчуття і жалість» повага:«Без цієї якості ми не більш як звірі. Самураю не має потреби бути жорстоким і доводити свою силу»відданість: «Ти відповідаєш за свої дії, добровільно беручи на себе відповідальність за скоєне»честь:«Для тебе існує лише один суддя, який може судити про твою честь. Це тим сам»

Номер слайду 21

Синтоїзм - національна релігія ЯпоніїЦе – одна з найстаріших релігій світу. Налічує 8 млн. богів. Основою є вірування в духів природи (камі), які перебувають у всьому світі, від зірок, річок та гір до дерев та каменів. У основі культу - анімізм, магія, тотемізм і фетишизм. Сформувалася під впливом буддизму, даосизму і конфуціанства. Суть вчення - Японія є країною богів, а її народ – божественними нащадками. Всі після смерті можуть стати богами, а імператор - бог ще за життя. То́рії - ворота перед синтоїстським храмом, які уособлюють вхід до світу богів - камі.

Номер слайду 22

Знайдіть 10 спільних рис Японії та Китаю. Які відмінності, що зайве?

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 5
Оцінки та відгуки
  1. Коноваленко Юлiя Миколаївна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Чубатюк Галина
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Іволіна Наталія Володимирівна
    Посто неймовірна робота. Супер! Дякую!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Євсюкова Наталія Володимирівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Кривоносова Наталя Федорівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 2 відгука
pptx
Додано
10 листопада
Переглядів
3991
Оцінка розробки
5.0 (5 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку