Клітинне дихання – це сукупність процесів одержання клітиною енергії за рахунок окиснення органічних речовин. Здійснюєтьс за наявості та відсутності кисню. Просторово розділений процес: в цитоплазмі та мітохондріях клітин. У результаті - запасання енергії у вигляді АТФ. Здійснюється у два етапи: безкисневий (перший) і кисневий (другий). Перший етап: розщеплення складних органічних речовин на більш прості. Другий етап: розщеплення простих речовин до вуглекислого газу й води. У анаеробів кисневого етапу немає.
Номер слайду 3
Перший етап - безкисневий. У цитозолі клітини. Гліколіз — це процес, що відбувається у клітинах і постачає клітині АТФ. З однієї молекули глюкози утворюється дві молекули пірувату (піровиноградної кислоти) та дві молекули АТФ.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Бродіння здійснюється за нестачі кисню. Бродіння — це процес окиснення вуглеводів, який відбувається без участі кисню й дає змогу клітинам отримувати енергію у вигляді молекул АТФ. Перший етап - гліколіз. Другий етап - піруват перетворюється на інші речовини, що виводяться з клітини як не потрібні продукти обміну речовин.
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Бродіння. Значення?
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Другий етап - кисневий. Розщеплюються прості органічні речовини, які утворилися під час першого етапу, або у результаті інших біохімічних реакцій. Піруват транспортується з цитозолю в матрикс мітохондрії, де відбувається його окисне декарбоксилювання (з перетворенням на ацетил-Ко. А), а потім його подальше окиснення до вуглекислого газу та води.