Клонування — процес створення ідентичних копій (тиражування) організмів або інших об'єктів у біології. У презентації наведено додатковий матеріал про перспективи використання генетично модифікованих організмів; клонування організмів
Мета : Мета: Оволодіти знаннями про клонування, як один із методів збереження генетичної інформації.
Номер слайду 3
Клонування — це процес створення ідентичних копій (тиражування) організмів або інших об’єктів у біології.
Номер слайду 4
ЧИ МОЖНА ВВАЖАТИ КЛОНУВАННЯ ПРИРОДНИМ ??
Номер слайду 5
Історія клонування 1930 р. - академік Астауров шляхом досліджень отримав перші генетичні копії, які відрізнялися низькою життєздатністю.40 - і рр. ХХ ст. - початок клонування хребетних тварин.50 - і рр. ХХ ст. - професор Корнельського університету Стюард провів клонування моркви із окремих клітин кореня.60 - і рр. ХХ ст. - досліди по перенесенню ядра клітини у ікринки шпорцевої жаби, проведені професором Оксфордського університету Гердоном.
Номер слайду 6
Види клонування. Молекулярне. Клітинне. Клонуванняорганізмів. Клонуваннялюдини
Номер слайду 7
Молекулярне клонуванняпроцедура ізоляції певної послідовності ДНК і отримання багатьох копій цієї послідовності in vivo. Клітинне клонуванняклонування, при якому відбувається виведення популяції клітин із однієї клітини. Перша успішно клонована тварина з клітини іншого дорослого організму - Вівця ДолліКлонування організмів. Клонування людиниетична і наукова проблема кінця 20 і початку 21 століття
Номер слайду 8
Методи клонування. Метод "переносу ядра"Метод партогенезу. Видалення ядра з яйцеклітини і переміщення його в іншу запліднену яйцеклітину, у якої було вилучено ядро. Обмеженіший і проблематичніший метод.
Номер слайду 9
Типи клонування Репродуктивне -має на меті створення організму, який генетично ідентичний іншій живій чи померлій істоті. Репродуктивне клонування. Терапевтичне: Здійснюють з метою вилучення стовбурових клітин для медичних розробок. Терапевтичне клонування людини передбачає, що розвиток ембріона закінчується через 14 днів. Використовується для отримання стовбурних клітин з ембріону .
Номер слайду 10
Закон і клонування В 1997 році ЮНЕСКО прийняла Загальну декларацію, яка забороняє клонування людини та передбачає суворий контроль держави над усіма дослідженнями в цьому напрямі. Ті або інші форми заборони клонування застосовують Німеччина, Іспанія, Данія, Велика Британія, Італія, Франція, Швеція, Нідерланди, Бельгія, а також Японія, Австралія та інші країни. Близько 27 країн Європи підписали «Додатковий протокол про заборону клонування людини до Конвенції Ради Європи "Про права людини та біомедицину" 1997 року». У преамбулі Додаткового протоколу відзначається, що «інструменталізація людських істот шляхом навмисного створення генетично ідентичних людських істот є несумісною із гідністю людини і, таким чином, становить зловживання біологією та медициною». За повну заборону усіх досліджень, пов'язаних з можливістю клонування людини, висловилася наукова рада при міністерстві освіти Японії. Аналогічною є позиція офіційного Вашингтона. Найкатегоричнішою є церква. Наприклад, Ватикан не раз наголошував на цілковитій неможливості втручання в акт божественного творіння.
Номер слайду 11
Цікаві факти У більшості країн клонування людини заборонено. Лише в деяких країнах дозволено так зване терапевтичне клонування – з метою вирощування заміщаючих тканин і органів для трансплантації.
Перший клонований ссавець – овечка Доллі – прожила 6,5 років. Це менше, ніж зазвичай живуть вівці, народжені природним шляхом, – вони зазвичай доживають до 10-12 років. Одні вчені припускають, що причина ранньої смерті Доллі в теломерах, адже вони бралися у вже дорослої тварини і були коротше, ніж належить. Однак творці Доллі стверджують, що тварину просто довелося приспати через розвиток у неї захворювань – ураження легень та сильного артриту. Від тих же хвороб часто помирають інші вівці, народжені звичайним способом, без застосування клонування. Японські вчені, які отримали кілька поколінь клонів мишей, довели, що за тривалістю життя вони не відрізняються від мишей, народжених природним шляхом. І взагалі, ніякі аналізи поки не виявили їх відмінності. Однак техніка клонування мишей і овець трохи різниться. Японські вчені при клонуванні соматичних клітин мишей кожного разу «обнуляли» їх вік, змушуючи «повірити», що вони ембріональні. Клонований організм не є точною копією організму-господаря генетичного матеріалу. Як і однояйцеві близнюки (природні клони) не є точними копіями один одного при стовідсотковому збігу генетичного матеріалу.
Успішність клонування на сьогоднішній день досить низька. У разі клонування домашніх тварин вона становить 5%. При клонуванні диких тварин і зовсім 1%
Номер слайду 12
7. Перші експерименти з клонування людини почалися в 1998 році, в 2001-му вченим вдалося впровадити генетичний матеріал клітини шкіри в яйцеклітину і стимулювати поділ, внаслідок чого утворилося 6 клітин, потім поділ припинилося. Цього року американські вчені повідомили, що їм вдалося довести число клітин, на які розділилася яйцеклітина з підсадженим генетичним матеріалом, до 150. Це стадія бластоцисти зародкового розвитку. Саме на цій стадії ембріон здатний імплантуватися в стінку матки, і на цій стадії відбувається підсадка ембріонів при ЕКЗ (достатньо навіть меншої кількості клітин). Однак, за словами американських вчених, вони не ставили своєю метою народження клонованої людини, а лише хотіли домогтися культури стовбурових клітин, тому про підсаджування ембріона сурогатній матері навіть не думали.8. Південно-корейські вчені вивчають цуценят-клонів кращого корейського розшукового пса. Вважається, що відбір пройдуть 90% з них, в той час як зазвичай тести на профпридатність проходять тільки 30% цуценят. Так клонування стає методом селекції.9. Що стосується репродуктивного клонування людини, то теоретично воно б дало можливість бездітним парам мати дітей, генетично споріднених хоча б з одним з батьків. Виходить народження такого «відстроченого» близнюка. Кілька разів уже повідомлялося про народження таких дітей, але ці дані ніколи не підтверджувалися – в силу їх помилковості, законодавчої заборони або етичної спірності.
Цікаві факти
Номер слайду 13
10. Клонування людини, принаймні, в даний час практично не може створити повністю ідентичну копію клонованої особистості. Теоретично скопіювати можна людську фізіологію, але не людський розум. До того ж, подібні роботи зупиняє довгострокова непередбачуваність генетичних змін при клонуванні, що рівносильно прямій загрозі біологічної безпеки людини.11. Вчені наполягають, що за допомогою клонування уцілілих ДНК можна повернути на Землю багато вимерлих або безповоротно винищених людиною видів тварин і рослин. У їх числі називаються тасманський тигр, мандрівний голуб, морська корова, нелітаючий птах дронт, вимерлий в 2012 році підвид галапагоської черепахи. Вчені впевнені, що клонуванням можна відродити навіть мамонтів. Цікаві факти
Номер слайду 14
Висновок Клонування має перспективи в тваринництві, дозволяючи отримати генетично ідентичні копії тварин з цінними продуктивними властивостями. Воно застосовується для швидкого створення трансгенних сільськогосподарських тварин і розмноження рідкісних та унікальних видів диких тварин, включаючи тих, які не розмножуються в неволі. Технологія клонування також використовується для створення трансгенних організмів,клітин та молекул, які можуть бути використані в медицині. Однак, клонування людини не вважається безпечним за науковою інформацією, і багато країн забороняють його. Незважаючи на це, науковий прогрес у цій галузі продовжується.