Матеріал допоможе у вивченні розділу української літератури "Книга вчить, як на світі жить.""Літописні оповіді."Може бути використана вчителями та учнями.
Сьоме лютого. Класна робота КНИЖКА ВЧИТЬ, ЯК У СВІТІ ЖИТЬ « Літописні оповіді »
Номер слайду 2
ЛІТОПИСИ Літопис — найдавніший вид літератури. Це розміщені в часовій послідовності коротенькі замітки й докладні оповідання про історичні події.
Номер слайду 3
Летопис - від «літо» (рік) і «писати». Найдавніший жанр української історичної прози. . Повідомлення про події, часто документальні й детальні,написані за роками, перемежовуються з описом подій. Літописець прагне зобразити деякі події якомога наочніше. До опису додаються конкретні деталі й подробиці.
Номер слайду 4
Літописи одночасно є як історичними документами,так і художніми творами.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Історичний документ. Художній твір-записані факти й події минулих часів (як у підручнику з історії- багатолегенд, переказів, навіть байок і казок, що написані емоційно йобразно з використанням художніх засобів (а це вже різні жанри художніх творів).
Номер слайду 5
Літописи є історичними документами, і художніми творамиІсторичний документ:факти й події минулих часів. Художній твір:легенди, перекази, байки, казки.
Номер слайду 6
Літописи Київської Русі є одним із найпримітніших історико-культурних явищ Середньовіччя. Літописи були надбанням не лише давньоруської книжної еліти, а й широкого загалу грамотного населення, їх читали й переписували впродовж кількох століть, завдяки чому дійшли до нашого часу.
Номер слайду 7
Номер слайду 8
У літописах відображається історичне минуле нашого народу за хронологією часу, а найстаріші літописи є історичними пам’ятками.
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Початок українського літописання Найдавніший літопис - «Повість временних літ» - датують 1113 роком. Документальних свідчень про попередній розвиток літописання на Київській Русі не збереглося. Перше зведення літописних матеріялів різного характеру і походження могло постати в Києві 996-997 рр. Його складено в оточенні Володимира Святославича. Сюди ввійшли короткі річні записи, народні перекази, придворні нотатки.
Номер слайду 11
«Повість минулих літ» - найдавніший літопис нашого народу. Літописні оповіді «Три брати – Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь». «Святослав укладає мир з греками і повертається до Києва. Смерть Святослава»
Номер слайду 12
Нестор Літописець - автор “Повісті минулих літ” Чернець Києво-Печерського монастиря. Він жив у другій половині ХІ — на початку ХІІ ст. Нестор потрапив до монастиря в сімнадцятирічному віці, щоб поринути в улюблене книжне навчання. Тоді Києво-Печерський монастир був найбільшим релігійним і культурним центром Київської держави. Нестор походив із багатої сім’ї, був освіченою людиною, знав іноземні мови. Він двадцять років працював над створенням «Повісті минулих літ».
Номер слайду 13
Літописна оповідь з «Повісті минулих літ».«Три брати – Кий, Щек, Хорив і сестра їхня Либідь»відео
Номер слайду 14
« Три брати — Кий, Щек, Хорив і сестра Либідь »У цьому літописі розповідається про заснування Києва трьома братами — Києм, Щеком та Хоривом і їхньою сестрою Либідь.
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Перший літопис називався … Найвідомішим літописцем був … За легендою Київ заснувало плем’я … Засновниками Києва літопис називає … Місто Київ дістало свою назву на честь … Кий не міг бути простим перевізником, бо … Клоуз-тест
Номер слайду 18
Перший літопис називався … («Повість минулих літ»)Найвідомішим літописцем був … (Нестор)За легендою Київ заснувало плем’я … (полян)Засновниками Києва літопис називає … (Кия, Щека, Хорива і Либідь)Місто Київ дістало свою назву на честь … (старшого брата Кия)Кий не міг бути простим перевізником, бо … (ходив походом на Царгород, йому віддавали там великі почесті)Клоуз-тест
Номер слайду 19
ПІДБИТТЯ ПІДСУМКІВ УРОКУЛітописи — важливі пам’ятки літератури, цінні джерела для дослідження слов’янської історії з давніх часів до XVIII століття включно. У них розповідається про походження східних слов’ян, зародження в них державної влади, про політичні, економічні та культурні взаємини між собою та з іншими народами тощо.
Номер слайду 20
Домашнє завдання Читати «Повість минулих літ», знати основні події та персонажів.