Матеріал для години спілкування "Колоски пам'яті" ( початкові класи).
1932-33 роки - найстрашніший час в історії України. У світі не зафіксовано голоду, подібного тому, що випав на долю нашого народу..
Презентація «Колоски пам’яті»для учнів початкової школи. Підготувала вчитель початкових класів. Новогупалівського НВКВільнянської міської ради. Давлад Світлана Леонідівна
Номер слайду 2
Номер слайду 3
У кожного з нас, у кожної сім’ї є історія, і в ній є багато радісних, сумних, а іноді страшних сторінок. І нам хочеться пам’ятати про хороше та веселе й дуже хочеться забути про те, що було сумно чи страшно. « КОЛОСКИ Па. М’ я. ТІ »
Номер слайду 4
Що ви знаєте про Голодомор? І в нашої країни є історії перемог та радості, а є й історії смутку та болю. Ви помічали, що деякі бабусі та дідусі зберігають зернятка пшениці? Збирають у дрібку крихти після їжі? Просять дбайливо ставитися до будь-яких продуктів? Ви знаєте чому?
Номер слайду 5
Колись, до радянських часів, у мешканців села – селян – були власні господарства, але все СВОЄ було невигідним та страшним для радянської влади. Вона намагалася все зробити “спільним” Тож селян – людей, які працювали на землі, – заганяли в колгоспи – у колективні господарства, їхню власність відбирали й вони мали відпрацьовувати “трудодні” – робочий час, за який платили так мало, що було складно прогодувати свою сім’ю. Звісно, це спричиняло опір. Тому селян почали насильно заганяти в колгоспи. І щоби зламати їх – залякати, зробити залежними, в Україні – на щедрій і багатій землі – створили штучний голод. Коли люди борються за життя, ними легше керувати.
Номер слайду 6
Влада зробила план із заготівлі хліба, який неможливо було виконати. Спочатку повністю забирали всі запаси зерна а потім відбирали всі продукти та навіть речі – це були штрафи за “невиконання плану здачі хліба”. А щоби люди не могли врятуватися від голоду, їм було заборонено виїжджати до інших міст та республік. 22,4 мільйони людей фізично заблокували в межах території Голодомору. А плани заготівлі хліба все підвищували – вимагали дедалі більше.
Номер слайду 7
7 серпня 1932 року радянська влада затвердила постанову, яку народ назвав “закон про п’ять колосків”. Якщо селянин, аби хоч трохи нагодувати сім’ю, брав із поля неприбране – його дуже жорстоко карали. Усе колгоспне майно прирівнювалося до державного.“Цим законом держава карала голодних селян за збирання в полі залишків урожаю ув’язненням на 10 років із конфіскацією майна або знищенням”. А потім ще і ввели штрафи – у селян могли відбирати не лише зерно, а й узагалі всі продукти та все, що їм належало. Усе, що можна було б обміняти на їжу.І такого не було в жодній із республік Радянського Союзу. Це робилося лише в Україні.
Номер слайду 8
Жила проста українська родина,Мати і батько, бабуся й дитина. Сіяли хліб, випасали корівку,Роки росли, виросла дівка. Стала у полі вона працювати,Допомагати мамі і тату. Та десь в Москві комусь раптом здалося,Що дуже рясне в Україні колосся,Що дуже красиві в Вкраїні дівчата,Що требу швиденько це все припиняти. Й начищеним чоботом енкаведиста. Вимели людські комори дочиста,Голод прийшов, як кістлява потвора,Вітер і пустка у людських коморах. Тож наша дівка , що хліб валкувала. П’ять колосочків за пазуху взяла. Бідна ,хотіла принести для неньки. Зерен священних малесеньку жменьку. Не донесла, бо чекісти впіймалиІ у в’язницю бездушно загнали. Там у Гулазі , як ворог народу,Дівка згубила і юність і вроду. Там і померла, сердешна дівчина…І мало не вмерла уся Україна. Літа пролітають,ростуть колоски,По хлібних полях біжать дітлахи,І не збагнуть дітлахам до пуття. Що п’ять колосків – це ціле життя!
Номер слайду 9
Тендітна дівчинка схилилась. Над чорно-білим колоском. Взяла, до тіла притулила,А голод в горлі став комком.Із страхом бідне озиралось. Очима горя, повних сліз,А той нед. Обиток, той нелюд. Уже за нею гадом ліз. Накинулась "змія" на жертвуІ відібрала колосок,І загубився в чорнім небіЇї протяжний голосок ..." Я просто їсти хочу, ЛЮДИ !!!За що мене в сиру земл. Ю ?Що злого я вам всім зробила ?Я лиш недавно тут живу..."І впало бідне в зимну грудку,Застигла зболена сльозаІ ще в одну безвинну хату. Вповзла непрохана біда... Про що тут, люди, говоритиІ сперечатися, - про що ?Нам треба свічку запалити. Все в порівнянні з цим , - ніщо !Олекса Терен «Голодомор»
Номер слайду 10
Годомор в Україні тривав 17 місяців – з квітня 1932 року до листопада 1933 року. За різними даними, загинуло від 4 до 7 млн людей, хоча деякі історики вказують про 10-11 млн загиблих. Навесні 1933 року, кажуть історики, в Україні помирало 17 людей щохвилини, 1 000 людей щогодини і майже 25 000 людей щодня.
Номер слайду 11
Найбільш постраждали від голоду колишні Харківська і Київська області (теперішні Полтавська, Сумська, Харківська, Черкаська, Київська, Житомирська). Люди вмирали з голоду на своїй щедрій землі. Але влада мала приховати свій злочин, і тому про це було заборонено говорити. Усе було зроблено для того, щоби про це не знали у світі, усі смерті були записані як від хвороби чи нещасного випадку. Радянський режим убив мільйони українців. Це жахливий злочин. Це називається геноцидом. ГЕНОЦИД –цілеспрямовані дії з метою повного або часткового знищення груп населення чи народів за національними, етнічними, расовими, корисливими або релігійними мотивами.
Номер слайду 12
Щороку у четверту суботу листопада в Україні вшановують пам’ять мільйонів жертв голодоморів, яких у 20 столітті українцям довелося пережити аж тричі. Найстрашніший із них, Голодомор 1932-33 років, був визнаний геноцидом українського народу. 26 листопада 2022 року відбудеться традиційна акція пам’яті "Запали свічку". О 16:00 кожен може долучитися до загальнонаціональної хвилини мовчання і поставити у вікні запалену свічку скорботи.
Номер слайду 13
Зроніть сльозу, бо ми не мали сліз. Заплачте разом, а не поодинці. Зроніть сльозу за тими, хто не зріс,Що мали зватись гордо – українці!Заплачте! Затужіть! Заголосіть!Померлі люди стогнуть з тої днини,Й благають: українці, донесіть. Стражденний біль голодної країни. Згадайте нас – бо ж ми колись жили. Зроніть сльозу і хай не гасне свічка!Ми в цій землі житами проросли,Щоб голоду не знали люди вічно.
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Ніде нехай такого більш не буде!Хай день новий життя несе нове. Вклонімось низько сонцю й хлібу, люди!В достатку Україна хай живе!