Презентація "Культура і мистецтво Скіфів"

Про матеріал
Презентація до уроку мистецтва 11 клас. VII розділ. Європейський культурний регіон. Україна. "Культура і мистецтво скіфів"
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Скіфи

Номер слайду 2

Скіфи, кочові іранські племена, вторглися у причорноморські степи, де хазяйнували кіммерійці, на межі VІІ -- VІ ст. до н. е. І досить легко зайняли майже всю територію сучасної України. Панували скіфи на українських землях якихось 300 -- 400 років -- від VІ до ІІІ ст. до н. е. Але залишили про себе пам'ятний слід. На думку одних дослідників, скіфи -- висококультурний, мудрий народ. А давньогрецький історик Геродот то подає їх як зразок, то підкреслює їхнє "варварство". Слово скіф з давньогрецької мови, недоброзичливий". перекладається як "похмурий

Номер слайду 3

Але насамперед скіфська держава зарекомендувала себе як добре налагоджена військова організація. Скіфи тримали під контролем торговельні шляхи, що сполучали античний світ із рільничими районами лісостепу. До речі, на цю територію претендували й македонці. Але, поставивши на коліна півсвіту, скіфів подолати вони так і не змогли. Зате скіфи вельми поважали своїх добрих сусідів – північно-причорноморських греків. Близькість скіфів до античного світу не лише прилучила їх до високої цивілізації, але й дала їм можливість збагатити світову культуру своїми шедеврами -- ювелірними виробами із золота й срібла. Товстій Могилі, у 70-х роках минулого століття була знайдена легендарна золота пектораль -- нагрудна прикраса скіфського царя. 

Номер слайду 4

Якою була зовнішність скіфів? -- Їхні художники нічого, крім богів і звірів, не малювали. Однак до нас дійшло безліч скіфських "портретів", виконаних неперевершеними майстрами того часу -- греками. Ось, наприклад, зображення скіфів на відомому кубку з кургану Куль-Оба. Довге волосся, середньої довжини вуса та борода. Якщо скіфа поголити, зачесати, помити, його буде важко відрізнити від нас із вами!  А що ще відомо про характер, звичаї, традиції, загалом менталітет скіфів?              -- За описом давньогрецького історика Геродота, скіфи жодному ворогові, який напав на їхню країну, не давали врятуватися. Щодо їхніх звичаїв на війні, то встановлено таке: коли скіф убиває першого ворога, він п'є його кров. Голови всіх убитих в бою скіфський воїн приносив цареві. Тому що тільки той, хто приніс такий важливий трофей, одержував свою частку здобичі. Коли скіфи укладали угоди з клятвою, то робили це так: наливали у великий глиняний глек вина і змішували його з кров'ю із стегон обох учасників угоди.

Номер слайду 5

А взагалі скіфи випити любили? –- Раз на рік кожен скіфський правитель у своєму краї улаштовував свято вина. Однак пити мали право лише шановані люди,  себто вбивці. Тим, які особливо відзначилися, даровано привілей випити аж два кубки. Причому скіфи вино не розбавляли водою, як греки. Але загалом п'яницями не були. Зате скіфи любили порозважатися з... конопляним насінням. Його кидали на розпечені камені й, насолоджуючись п'янким димом, верещали від задоволення. Які ще історичні факти про звичаї скіфів збереглися? -- Наприклад, вони не мили свого тіла водою. Їхні жінки лише змочували шерехатий камінь і на ньому розтирали кипарисову й кедрову деревину та ладан і потім цією густою рідиною змазували усе тіло та обличчя. І від цього вони, по-перше, приємно пахли, а по-друге, коли наступного дня знімали шар цієї "маски", їхня шкіра ставала чистою і блискучою.

Номер слайду 6

А якою була скіфська релігія? -- Визнавали скіфи багатьох богів. Але святилища ставили лише одному -- покровителеві війни Арею. Тільки йому вони приносили найпочесніші, зокрема й людські, жертви, поклоняючись єдиному своєму фетишу -- мечу. В особливій пошані була і покровителька любові Аргімпаса. На скіфських золотих виробах найчастіше зображена саме вона. Якими були скіфські обряди поховання? -- Ось як це описав Геродот. Коли помирав цар, скіфи викопували у землі велику чотирикутну яму, вкривали тіло померлого воском (перед тим очищали від нутрощів  черево), наповнювали його перетертим купрієм, кмином, насінням селери, кропом, потім зашивали. І перш ніж поховати, клали покійника на віз і перевозили до іншого племені. Ті, до яких привозили померлого, відрізали кінчик свого вуха, стригли на голові волосся, дряпали собі в різних місцях плече, вкривали синцями лоб і ніс, проколювали стрілою ліву руку. 

Номер слайду 7

У просторому склепі ховали також одну з царських наложниць, яку перед тим задушили, чашника і куховара, конюха, особистого слугу, вісника і його коней, а також певну частину його речей, зокрема золоті чаші. А далі насипали землю і споруджували великий курган, намагаючись зробити його щонайвищим. Ці кургани збереглися й дотепер, та більшість розорана й пограбована. А пересічних скіфів, коли ті помирали, найближчі родичі клали на вози й перевозили до домів приятелів. І кожен із них приймав їх і частув усіх, хто супроводжував померлого, водночас підносячи йому всі ті страви, що й живим. І так сорок днів возили покійників, а вже потім їх ховали... 

Номер слайду 8

Чи можна вважати українців нащадками скіфів? -- Те, що в жилах сучасних східних слов'ян тече якась частина скіфської крові, уже довели генетики. У ІІІ столітті до Різдва Христового у південноукраїнські степи вдерлося декілька агресивних етносів -- сармати, готи, фракійці, кельти. Вони й знищили Скіфію як державу. Вважається, що скіфи-рільники і є предками степових слов'ян. Скіфи нікуди не поділися -- осіли й залишилися на цій землі. А ще скіф ніколи не лишав на полі бою пораненого товариша, а того, хто потрапив у полон, визволяв ціною свого життя. Скіф ніколи не покидав у біді -- ця риса менталітету скіфів передалася і нащадкам.

Номер слайду 9

ДЯКУЮ ЗА УВАГУ!

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 2
Оцінки та відгуки
  1. Борисов Юрий
    Дуже добре, дякую!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Балко Лідія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
2 березня 2020
Переглядів
9139
Оцінка розробки
5.0 (2 відгука)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку