Дана презентація ознайомлює учнів з біографією Л.Пономаренко, допомагає усвідомити зміст твору, формує вміння працювати з текстом і ілюстраціями до нього. Матеріал подано доступно та цікаво.
Любов Пономаренко. «Гер переможений». Загальнолюдська ідея гуманізму й толерантності у творі
Номер слайду 2
Червень 1944-го року «Вітаю шановне моє сімейство! В перших рядках хочу повідомити, що я поки живий і здоровий, чого і вам бажаю на все життя… Новин у мене особливих не має. Краще ви пишіть мені, як там рідня, як у вас справи. Як у вас із хлібом, чи є молоко, яка у вас городина, що із садком – чи буде фрукта у цьому році?.. Пишіть мені побільше. Міцно всіх цілую… …Життя моє дуже змінилося. Вже майже всі роз'їхалися. І я днями буду надісланий до іншої частини. Дуже хвилююся – Гриша (старший син) давно не пише і сниться погано…» Лист Михайла Фісуна до рідних
Номер слайду 3
Війна – це організована збройна боротьба між державами, суспільними класами. Що таке війна ?
Номер слайду 4
Любов Петрівна Пономаренко народилася 25 травня 1955 року на Чернігівщині. Батьки були вчителями, тому рано прищепили любов до читання і творчості. Друкувати свої перші поетичні спроби почала в 12 років. Після закінчення Ніжинського педагогічного інституту працювала вчителькою , а згодом – журналісткою.
Номер слайду 5
Володимир дрозд
Номер слайду 6
Автор книг: «Тільки світу» (Київ: Радянський письменник, 1984): «Дерево облич» (Київ: Український письменник, 1999); «Ніч у кав’ярні самотніх душ» (Миколаїв, 2004); «Портрет жінки у профіль з рушницею» (Київ: ВЦ «Просвіта», 2005); «Помри зі мною» (Львів: Піраміда, 2006); «Синє яблуко для Ілонки» (Львів: Піраміда, 2012)
Номер слайду 7
У 1999 році вийшла збірка оповідань Любові Пономаренко «Дерево облич». Саме із цієї книги твір «Гер переможений». Написаний він на основі справжніх фактів, адже в місті Гребінка, де довгий час діяла літстудія «Євгенова світлиця», яку вела Л. Пономаренко, чимало будинків після війни спорудили полонені, колишні німецькі солдати.
Номер слайду 8
Словникова робота: гер – німецьке звертання до чоловіка, те саме, що «пан»
Номер слайду 9
Робота над змістом твору
Номер слайду 10
Новела – невеликий за обсягом глибоко психологічний твір, у якому незвичайна життєва подія розгортається динамічно й має несподівану драматичну, а найчастіше - трагічну розв'язку.
Номер слайду 11
Символ ( грец. «знак, прикмета» ) – художній засіб, який підкреслює й виразно виокремлює щось дуже важливе, концентруючи в собі глибокий зміст і високу емоційність
Номер слайду 12
Номер слайду 13
Номер слайду 14
Номер слайду 15
Номер слайду 16
Номер слайду 17
Номер слайду 18
Номер слайду 19
«Займи позицію»- Як ви гадаєте, чого було більше у новелі добра чи зла? Свою думку обґрунтуйте.- Які художні деталі характеризують категорії «добро» та «зло»? Зазначте героїв
Номер слайду 20
Рефлексія «Квітка надій»- Передаючи один одному символічну квітку надій, коротко висловити свої думки про те , якою повинна бути справжня людина, а також що ви хочете побажати прийдешнім поколінням?
Номер слайду 21
Домашнє завдання. Написати есе «Про що я поговорив би нині з дорослими доньками Фрідріха». Намалювати ілюстрації до новели.