Презентація "Література рідного краю. Поети Херсонщини"

Про матеріал
Даний матеріал містить відомості про херсонську поетесу Юлію Бережко-Камінську. Презентацію можна використовувати на уроках під час вивчення літератири рідного краю в 7-9 класах
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Література рідного краю. Поети Херсонщини ЮЛІЯ БЕРЕЖКО-КАМІНСЬКА

Номер слайду 2

поетеса, журналістка, редакторка, громадська діячка, членкиня Національної спілки письменників України, Всеукраїнської літературної асоціації “Конгрес літераторів України” та Міжнародної організації “Жінки за мир в усьому світі”

Номер слайду 3

Сторінки біографіїНародилася 29 травня 1982 року в селі Чорнобаївці Херсонського району Херсонської області. У 2000-2006 роках Юлія вивчала журналістику в Київському національному університеті ім. Тараса Шевченка, у 2012 році закінчила там аспірантуру при Інституті журналістики. Ще з дитинства почала писати вірші, перемагала у багатьох конкурсах і точно знала, чим хоче займатися в житті, але саме поезія стала її життєвим кредо.“Мене заворожила поезія своїм ритмом, римами, тим, як поєднуються зміст і форма. Розуміла, що не кожен може так написати, аби все поєднати у своїх словах: красу та глибину думки, її подачу. І мені хотілося навчитися так робити. Тож вирішила спробувати. Звісно, як могла на той вік, як відчувала…”, – зазначає поетеса. З дитинства Юлія бажала бути причетною до творення книжок: не тільки до написання, а й до фізичного втіленння. У дорослому житті вона здійснила свою мрію – навчилася їх верстати та редагувати. В цьому їй допоміг досвід, яким вона збагатилася, працюючи головною редакторкою періодичних видань “Пульсар Приірпіння” (2012-2015), “Про Ірпінь” (2014-2015), “Ірпінський вісник” (2015-2019)

Номер слайду 4

“Ще коли працювала редакторкою газети, завжди була присутня, коли дизайнерка її верстала, коли білі шпальти оживали і наповнювалися”, – згадує письменниця. Згодом Юлія Бережко-Камінська втілила у життя свої найсміливіші ідеї та задуми, заснувавши Міжнародний проєкт “Музично-поетичний салон «Камертон»” (2020), Міжнародний конкурс новел та есе “Work. Story: робота у фокусі літератури” (2021) і Всеукраїнський проєкт “Сильні та натхненні: історії, які допомагають долати труднощі” (2021). Працюючи протягом 2019-2022 років секретаркою Національної спілки письменників України по роботі з молодими авторами та керівницею “Кабінету молодого автора НСПУ”, Юлія Миколаївна з радістю підтримувала молодих письменників, передавала їм свій досвід, організовувала всеукраїнські та міжнародні літературні проєкти і конкурси, тісно співпрацювала з провідними столичними видавництвами та авторами.

Номер слайду 5

Номер слайду 6

Творча стежина. З-під пера літераторки вийшли збірки поезій: “Є для чого нам жити” (2000), “Контрасти” (2009), “Між видихом і вдихом” (2010), “Так хочеться жити” (2015), “Сад (Зриме і незриме)” (2017), “Пошепки і вголос” (2017), “Невідворотне” (2019), “Гравітація слова” (2022). Всі вони були з успіхом презентовані в різних куточках України. Окремі вірші перекладені англійською, французькою, іспанською, болгарською, польською, білоруською та російською мовами.

Номер слайду 7

Бережко-Камінська у співавторстві з іншими письменниками написала понад 65 спільних літературних видань. Вона упорядковувала та редагувала книги віршів “Римований Ірпінь” (2018), “Поетичне метро” (2020), антологію поезії молодих авторів України “Молоді імена” (2020), збірку новел та есе “Work. Story: робота у фокусі літератури”. Мисткиня спільно з композитором Ігорем Покладом створила “Гімн Ворзеля” та “Ворзельський вальс”. Понад 50 поезій Юлії Миколаївни покладено на музику різними авторами.

Номер слайду 8

Найбільшим визнанням своєї творчості Юлія вважає номінування книжок “Пошепки і вголос” та “Невідворотне” на здобуття Національної премії України ім. Тараса Шевченка (2017 та 2020 роки). Класик української літератури Василь Герасим’юк високо оцінив творчість письменниці: “Попередня книга Юлії Бережко-Камінської «Пошепки і вголос» була номінована на Шевченківську премію. І не випадково. На моє переконання, Юлія закінчила «літературну школу» Ліни Костенко з золотою медаллю, «виш» Ліни Костенко з відзнакою. Є у неї і лінокостенківська афористичність, і темперамент, є й шекспірівські пристрасті, і меланхолія – вся райдуга в усіх кольорах і відтінках”.

Номер слайду 9

Письменниця є лауреаткою і дипломанткою багатьох українських та міжнародних конкурсів і фестивалів: обласного конкурсу молодих літераторів “Покоління-ХХІ” (1999), Міжнародного конкурсу кращих українських творів молодих літераторів “Гранослов” (2008), Міжнародного літературно-музичного конкурсу “Зірка Різдва” у номінації “Духовна поезія” (2017), першого Всеукраїнського конкурсу літературних творів ім. Григора Тютюнника (2017), Міжнародного літературного конкурсу “Сузір’я духовності” (2018) та ін. На конкурсі “Коронація слова-2019” у номінації “Пісенна лірика” за твір “Вітер у вітах дрімає” авторка Юлія Бережко-Камінська отримала спеціальну відзнаку від Мистецької агенції “Територія А”.

Номер слайду 10

Номер слайду 11

Життя в окупаціїКоли почалася війна, Юлія з родиною перебувала вдома в Бучі. Вранці 24 лютого 2022 року вона прокинулася від вибухів у Гостомелі. Родина зібрала необхідні речі і всі спустилися на цокольний поверх будинку. На вулицю практично не виходили, тому що довкола точилися інтенсивні бої.“На другий день упала ракета за кілька будинків від їхнього, але не вибухнула. Якби вибухнула, то лежав би, мабуть, весь мікрорайон. На третій день загули колони танків. Танки були довкола, на сусідніх вулицях, а зверху їх прикривали вертольоти”, – згадує письменниця. У цей страшний час Юлія Бережко-Камінська почала записувати на відео та аудіо свої вірші з нової книжки “Гравітація слова”, яку за два дні до війни запустила в друк. «Я розуміла, що може бути все. І мені хотілося залишили по собі ці вірші, начитаними саме так, як я їх відчуваю. Щоб їх запам’ятали саме в такій подачі. Бо дуже часто, коли читають мої вірші на сцені або в школі, ставлять не там наголоси, збивають ритм, приписують склади, яких не повинно бути. Я це чую, і мені боляче, що воно так спотворюється», — каже авторка.

Номер слайду 12

Юлія з родиною прожила у підвалі два тижні. На сусідніх вулицях велися бої. Місто було перекрите, а мости підірвані. Їм вдалося вирватися звідти в ті із кількох днів, коли відкрили “зелений коридор”. Більше можливості виїхати з Бучі під час окупації не було. Тоді вони побачили те, про що тільки чули: будинки, які вигоріли вщент, розбиті дороги, зіжмакану техніку, сліди пожеж і бомбардувань.

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Вимушена еміграція. Спочатку мисткиня разом дітьми приїхала до Чернівців. Попри недовгий час перебування у місті письменниця разом із бардом Олександром Мадеєм встигла організувати тут поетичний вечір, на який прийшли люди з багатьох регіонів України, котрі також евакуювалися до Чернівців. Згодом Юлію запросили до Кракова.

Номер слайду 15

Творчість під час повномасштабної війни. Під час повномасштабної війни письменниця підготувала до друку антологію воєнної поезії “Римова. Війна”, до якої увійшли твори 90 українських авторів і нон-фікшн про всесвітньо відомого українського академіка Віктора Глушкова. Презентація книги «Віктор Глушков. Творець нових світів" відбулась у листопаді 2023 року у Києві. Незважаючи на емоційне виснаження Юлія Бережко-Камінська закликає всіх письменників писати про війну: “Моя думка: про це потрібно писати. Це важливо і для документування історії, і для того, щоб наступні покоління знали правду, що відбувалося в Україні в цей час. Так, люди, котрі не знали війни, мають відчувати, настільки це жахливо, криваво і жорстко. На землі не повинно бути воєн. Як це потрібно робити? Чесно”.

Номер слайду 16

Нещодавно у Варшаві відбулася презентація нової книжки поетеси «Гравітація слова» – про любов, радість життя та духовність.

Номер слайду 17

Колони танків тягнуться в пітьмі. Холоне ніч у переддень кривавий.Із цього часу – чаду і димів. Душа блага якоїсь переправи. Нема в мені таких потоків сліз,Якими б очі виплакали все це. У смерті й так – небачений покіс –Що змах коси – нове на вістрі серце.І скільки тиші лишиться у нас?І хто ж бо долі задарма схоронить?.. Не дай же, Боже, бачити в анфас. Нам танк з тієї хижої колони.

Номер слайду 18

Інтернет-джерела: Бережко-Камінська Юлія [Електронний ресурс] // Письменницький портал Пилипа Юрика та Міжнародного фонду ім. Павла Глазового. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://pilipyurik.com/ukrainskie-literatory/1121-berezhko-kaminska-yuliia. Бережко-Камінська Юлія: "Я - із Бучі"[Електронний ресурс] / Юлія Бережко-Камінська // . – Електрон. дані. – Режим доступу :https://uacrisis.org/uk/ya-iz-buchi. Буремні вірші. Звідки я – не питайте [Електронний ресурс] / Юлія Бережко-Камінська ; читає Дар’я Петрожицька ; керівник Павло Шулько ; продюсер Сергій Затула ; ред. Василь Логай ; режисер Макс Охрім ; монтаж В’ячеслав Волк // You. Tube. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=O97 ML-5 ATw. E.8 жінок – Юлія Бережко-Камінська [Електронний ресурс] // You. Tube. – Електрон. дані. – Режим доступу : https://www.youtube.com/watch?v=WTSV-Cht. Y40&t=5s. Віртуальний проєкт «Краєзнавство Таврії». ХОУНБ ім. О. Гончара-Режим доступу: https://krai.lib.kherson.ua/pismenniki-hersonshchini.htm. Мистецький портал. Жінка –українка. Поезії Юлії Бережко-Камінської.-режим досту:http://ukrainka.org.ua/node/7288 Презентацію підготувала вчитель української мови й літератури Шевченківського ліцею, Хрестівської ОТГ,Каховського району,Херсонської області Підковенко Тетяна Олександрівна

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 1
Оцінки та відгуки
  1. Проценко Алла Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
pptx
Додано
6 лютого
Переглядів
1464
Оцінка розробки
5.0 (1 відгук)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку