Презентація "Мацуо Басьо" 6 кл.

Про матеріал
Тема: Мацуо Басьо (1644-1694). Одухотворення природи – характерна ознака японської культури. Поняття про хоку (хайку), його жанрові особливості. Мета: - знайомство з творчістю Мацуо Басьо, із жанровими ознаками його поезії.   - розвиток аналітичного мислення учнів;   - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини. Урок – подорож чудовою країною Японією разом з поетом-мандрівником Мацуо Басьо.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Вчитель зарубіжної літератури. Одеського ліцею №122 Бабенко Л. Е. Урокзарубіжної літератури6 клас. Життя і творчість Мацуо Басьо

Номер слайду 2

Урок – подорож чудовою країною Японією разом з поетом-мандрівником Мацуо Басьо.

Номер слайду 3

Тема: Мацуо Басьо (1644-1694). Одухотворення природи – характерна ознака японської культури. Поняття про хоку (хайку), його жанрові особливості. Мета: - знайомство з творчістю Мацуо Басьо, із жанровими ознаками його поезії.  - розвиток аналітичного мислення учнів;  - виховання інтересу до творчості письменника, пошани до культурної спадщини.

Номер слайду 4

Завдання 1. Пригадайте твори про природу, які ви вивчали раніше, визначте їхні теми. Завдання 2. Пригадайте твори з японської літератури, які ви вивчали раніше,згадайте особливості цих творів.

Номер слайду 5

Автор, назва твору. Тема. Дж. Кітс «Про коника та цвіркуна»Поетизація образу природи. Й. В. Ґете «Нічна пісня мандрівника»Зображення взаємозв'язку природи й людини. Г. Гейне «Задзвени із глибини...»Утілення краси весняної природи. Е. Сетон-Томпсон «Лобо - володар Курумпо»Авторські спостереження за світом тварин. Утвердження любові до всього живого.

Номер слайду 6

Казки «Іссумбосі, або Хлопчик-Мізинчик», «Момотаро, або Хлопчик-Персик».

Номер слайду 7

Згадайте символи або слова, що пов’язаніз культурою Японії.- Ікебана – мистецтво складання букетів; - орігамі – мистецтво рукоділля, мистецтво паперової іграшки; - сумо – боротьба товстунів; - сакура – вишня; - кімоно – вид одягу .

Номер слайду 8

Літературний диктант. За лексичним значенням запишіть слово1. Японська вишня 2. Квітка, символ Японії 3. Найвища точка Японії, вулкан.4. Мініатюрна скульптура, невелика різна скульптура5. Створення композицій з квітів, стебел, тощо 6. Японська буква 7. Японський національний одяг 8. Мистецтво складувати фігурки з паперу 9. Мистецтво вирощування карликових дерев 10. Японське бойове мистецтво, в якому беруть участь дуже великі чоловіки11. Велетенська хвиля12. Мистецтво, церемонія, притаманне саме Японії

Номер слайду 9

Мацуо Басьо1644 - 1694

Номер слайду 10

Народився поет в 1644 році, в місті Уена, столиці провінції Іга, в сім'ї самурая низького рангу. Його справжнє ім'я – Дзінситіро Гиндзаемон. Після декількох років служби у молодого князя Еситада, чий батько управляв замком Уено, він відправився в імператорську столицю Киото, де попав під вплив видатного поета Китамура Кигина.

Номер слайду 11

Мацуо Басьо - вважають співцем природи. Японська земля дуже красива: чудові японські пейзажі вулканів, бухт, гір, островів, озер є багатством самобутньої культури Японії . Але природа Японії сувора і так просто не віддає своїх багатств тим, хто не розуміє її краси, не відчуває себе  щасливим від споглядання цвітіння сакури.

Номер слайду 12

Басьоан – будиночок, у якому жив видатний японський поет

Номер слайду 13

Все, що бачиш, - квітка,Все, про що думаєш, - місяць. Для кого речі не є квіткою, той дикун,У кого в серці немає квітки, той звір. Краса у великому й малому

Номер слайду 14

«Вдивляйтесь у звичне – і побачите несподіване. Вдивляйтесь у непривабливе – і побачите гарне. Вдивляйтесь у просте – і побачите складне. Вдивляйтесь в мале – і побачите велике… Зупиніться на мить, не поспішайте, вслухайтесь, вдивляйтесь…Не проходьте повз…»

Номер слайду 15

Хоку – жанр японської лірики, поетична мініатюра, яка складається з трьох рядків без рими. Будова хоку: перший рядок – 5 складів другий рядок – 7 складів третій рядок – 5 складів У перекладі кількість складів змінюється

Номер слайду 16

Характерні ознаки хайку: * стислість; лаконізм* зв’язок людини з природою; * утілення краси природного й повсякденного; * прийоми малювання словом: миттєві враження, зорові та звукові образи//* підтекст;* філософський зміст.

Номер слайду 17

“Три правила доброго написання хоку” (за М. Басьо) Сабі — зосередженість, спокійна радість самотності Сіфі — усвідомлення гармонії прекрасного. Наусомі — глибина проникненняrrrrr

Номер слайду 18

Мистецтво натяків: * Поезія японців дуже незвичайна для європейців. Вона нагадує малюнок, створений кількома штрихами і залишає великий простір для роздумів читача. Вона сповнена натяків, недомовленостей та іносказань. Японською цей прийом називається ЮГЕН – словами сказати мало, а змісту висловити багато. Те, про що європеєць скаже відверто (про свої почуття) у японських віршах буде висловлено через підтекст – тобто не прямо, а через образи природи, деталі тощо

Номер слайду 19

Художні прийоми: У японській поезії використовують так званні «сезонні слова» - слова, що відповідають кожній порі року. Наприклад: Літо: Весна: Зима: Осінь:

Номер слайду 20

Який смуток!У маленькій клітці підвішений. Полонений цвіркун. У Японії стрекотливих комах (цикад, цвіркунів) тримали взимку в будинку в маленьких клітках, як співочих птахів. А продавали їх восени.

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Запитання1. Яке враження на вас справили хоку?2. Про що вони?    3. Чому серед усіх птахів поет обирає крука?4. Що означає глибока осінь?

Номер слайду 23

Дослідницька робота. Про яку пору року йдеться у вірші?Які сезонні слова вживає поет?Які асоціації виникають у нас, коли ми читаємо це хоку?rrrrr

Номер слайду 24

Дослідницька робота. Крук – старість, мудрість; Осінь – старість людини, кінець рокуrrrrrrrrrr

Номер слайду 25

Старий ставок!Жабка стрибне -Сплеск пролунає. Фуру іке яквадзу тобікомумідзу-но ото.r

Номер слайду 26

Озеро старе. Жабка плигнула і сплеск. В тиші пролунав. Переклад О. Масикевич, 70-ті рр. На старім ставкужаба в воду плюснула – чули ви таку? Переклад Миколи Лукаша, 70-ті рр. Старий ставок. Жабка стрибне – сплеск пролунає. Переклад Григорія Туркова, 80-ті рр. Старий ставок. Пірнуло жабеня – Вода сплеснула. Переклад Івана Бондаренка, 80-ті рр.古池や蛙飛びこむ水の音 / ふるいけや かはずとびこむ みずのおと / фуруіке я, квадзу тобікому, мідзу но ото. Старий став, жаба пірнає, звук води. Підрядник

Номер слайду 27

Старий ставок – символ тиші, статики, нерухомості, застиглості й вічності, він втілює начало Інь. Стрибок жабеняти – символ руху, динаміки, змін, начала Янь. В останньому ж рядку – взаємодія жабеняти з поверхнею ставка, сплеск води, поєднання Інь і Янь. На більш символічному рівні стрибок жаби вглиб ставка можна вважати уособленням весняного оновлення природи, що порушує зимову рівновагу і ініціюючи до руху весь космос.

Номер слайду 28

«Поет зазирає до власного позасвідомого не крізь спокій старого ставка, а крізь звук води, породжений стрибком жабеняти. Без сплеску води не відбулося б проникнення в позасвідоме, де міститься джерело творчої діяльності і з якого всі справжні митці черпають своє натхнення» . Д. Т. Судзукі , японський фахівець

Номер слайду 29

Який настрій створює хоку? (Одночасно сумний і веселий)Який образ навіює сум? (Образ ставка)Який образ веселий? (Жабки)Якою ви уявили жабку і ставок?Що змінилося з її появою? (Сплеск – звук, пішли кола по воді - рух)Яким став світ, настрій? ( Рухливішим, живішим, веселішим)Ставок. Жабка. Сумний. Весела Старий. Молода. Великий. Маленька. Висновок:І навіть невеличка жабка може змінити великий світ хоча б на мить.

Номер слайду 30

Холод, ніч, нудьга... Чути плюскоти весладесь од берега.

Номер слайду 31

Осінь із дощем... Навіть мавпа лісовавкрилась би плащем.

Номер слайду 32

Росинки - крап-крап. Може, спробувати нимизмити бруд зі світу! Переклад Г. Туркова

Номер слайду 33

О, скільки згадаєш,поки дивишсяна розквітлу сакуру! Ех, якби голос мав,заспівав би зараз про сакуру!Бо скоро вже опаде. Весняні ночікуди й поділися,як розквітла сакура!

Номер слайду 34

Навіть лицар – геройбіля розквітлої сакури стає звичайнісіньким вовком.

Номер слайду 35

Побачу іриси -й відразу хочетьсястворити хоку.

Номер слайду 36

Нарцис цвіте!Віддзеркалюються одне в одномубіла ширма і квітка. Перед вродою квітівсоромно стало місяцю? -Сховався за хмаркою.

Номер слайду 37

Одна в мене річ -легкий порожній гарбуз. Як моє життя!

Номер слайду 38

І навіть метелик,доживши до пізньої осені,спиває росу з хризантем. Хоч і тоненька ти, хризантемо,та нікуди не дінешся -мусиш тримати бутон!На білій хризантемі -хоч як придивляйся! -жодної пилинки нема.

Номер слайду 39

Мандрівник – і все:це тепер моє ім‘я. Йде осінній дощ. Чужина чужа – Знов мандрую у світи…Мжить осіння мжа.

Номер слайду 40

Асоціативний диктант• Випишіть ті слова, які можуть характеризувати хоку: Лаконічність (стислість), жартівливість, простота, метафоричність, різна кількість рядків, постійна кількість рядків, «сезонні слова», конкретність, увага до деталей, узагальненість, абстрактність висловлювання, протиставлення, багато епітетів, мало епітетів, багато порівнянь, мало порівнянь.

Номер слайду 41

 Знайдіть «третього зайвого». 1. Сумо, дзю-до, каратє.2. М. Басьо, І. Франко, Гаррієт Бічер-Стоу 3. Сакура, яблуня, хризантема.4. Сезонні слова, 7-5-7, 5-7-5.5. Натяг, відвертість, підтекст. 6. Орігамі, ікебана, крашенка.

Номер слайду 42

Жанр японської поезії хоку, з яким ми познайомилися, вимагає від читачів творчої уяви. Якщо читач буде пасивним, байдужим, він не зрозуміє того глибокого змісту, який вклав у нього автор. Хоку не містить повчань, прямих оцінок, його завдання — створити поетичну картину, яка збентежить душу, примусить читача замислитися. Виразне читання хайку

Номер слайду 43

Виразне читання хайку Отже, спробуємо передати за допомогою:інтонації (а вона здебільшого задумлива або захоплива, співоча), пауз, середнього темпу красу неповторних ліричних творів — хоку Мацуо Басьо.

Номер слайду 44

Озирайся на минуле,а людина – ім’я. Усякі діламале. Кого хоч день мав за вчителя,з малих починаються. Умій цінуватитри роки голоду. Сокіл цінує свої крила,а очі розплющеними. Рік бунту -- все життя поважай, як батька рідного. Рот тримай закритим, у непоказній оболонці. Перлина любить ховатиськоли хочеш знати майбутнє. Літературна гра «Збери прислів’я».Із даних фрагментів складіть японські прислів’я та приказки .

Номер слайду 45

Що маєш сказати - а раз тільки скаже. Найлютішу змію можуть здолати від дурня. Мудрий дев'ять разів подумає, а холодний погляд і холодні слова нестерпні. Немає нічого страшнішого скажи завтра. Холодний рис і холодний чай терпимі маленькі мешканці мурашника. Терпіння - життєвий скарб. Літературна гра «Збери прислів’я».Із даних фрагментів складіть японські прислів’я та приказки . Як вони характеризують японський народ? Що цінують, поважають у цій країні?

Номер слайду 46

Літературна гра «Збери прислів’я».Із даних фрагментів складіть японські прислів’я та приказки . Як вони характеризують японський народ? Що цінують, поважають у цій країні?Озирайся на минуле,а людина – ім’я. Усякі діламале. Кого хоч день мав за вчителя,з малих починаються. Умій цінуватитри роки голоду. Сокіл цінує свої крила,а очі розплющеними. Рік бунту -- все життя поважай, як батька рідного. Рот тримай закритим, у непоказній оболонці. Перлина любить ховатиськоли хочеш знати майбутнє.

Номер слайду 47

Що маєш сказати - а раз тільки скаже. Найлютішу змію можуть здолати від дурня. Мудрий дев'ять разів подумає, а холодний погляд і холодні слова нестерпні. Немає нічого страшнішого скажи завтра. Холодний рис і холодний чай терпимі маленькі мешканці мурашника. Терпіння - життєвий скарб. життєвий скарб. Літературна гра «Збери прислів’я».Із даних фрагментів складіть японські прислів’я та приказки . Як вони характеризують японський народ? Що цінують, поважають у цій країні?

Номер слайду 48

Запитання-Чи є схожі дерева на сакуру у нас на Україні?-Які дерева прикрашають своїм цвітом навесні наше місто?

Номер слайду 49

Творча робота. Складання хоку  за власним спостереженням».

Номер слайду 50

Джерелаhttps://uk.wikipedia.org/wiki/Мацуо_Басьоhttps://www.ukrlib.com.ua/bio-zl/printit.php?tid=4234https://vseosvita.ua/library/prezentatsiia-matsuo-baso-khaiku-668834.htmlhttps://naurok.com.ua/prezentaciya-do-uroku-zarubizhno-literaturi-z-temi-macuo-baso-hayku-oduhotvorennya-prirodi-harakterna-oznaka-yaponsko-kulturi-98096.html https://naurok.com.ua/prezentaciya-macuo-baso-hayku-155473.htmlhttps://www.youtube.com/watch?v=b. H6 LPcllm5 Mhttps://svitliteraturu.com/load/zarubizhna_literatura/6_klas/khajku_macuo_baso_dopomoga_uchnju/15-1-0-1151style.colorfillcolorfill.type

pptx
Додано
26 березня
Переглядів
181
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку