На уроці розглянемо маніпулятивний вплив медіа як на окремого індивіда або групу людей, ці знання, допоможуть вам у майбутньому орієнтуватися у сфері медіапростору.
Тема уроку: Маніпулятивний вплив медіа. Підготувала: вчитель історії Криворізької загальноосвітньої школи І – ІІІ ступенів №29 Гандрабура Наталя Ярославівна
Номер слайду 2
Мета уроку: сформувати в учнів поняття «маніпулювання», «фейкова інформація», «мова ворожнечі». Ознайомити дітей з ознаками, принципами і видами маніпуляції в медіапросторі; удосконалити вміння учнів розпізнавати маніпулювання в медіа та фейкову інформацію; аналізувати різні джерела інформації, працювати в групах та в загальному колі;виховувати в учнів розуміння того, що маніпуляції в медіапросторі небезпечні для окремої людини і для суспільства загалом. Очікувані результати: пояснювати, що таке «маніпулювання», «фейкова інформація» та «мова ворожнечі». Називати найбільш поширеніші способи маніпуляції, характеризувати роль маніпуляції в медіапросторі. Розуміти, чому «мова ворожнечі» є різновидом порушення прав людини, наводити приклади «мови ворожнечі». Тип уроку: комбінований. Методичні прийоми: робота в групах, з джерелом і термінами. Методичний прийом – «Незакінчене речення». Обладнання: дошка, ноутбук, мультимедійна дошка, підручник – О. О. Гісем, О. О. Мартинюк «Громадянська освіта», 10 клас.
Номер слайду 3
Хід урокуІ. Організаційний момент. Оголошення теми уроку.ІІ. Актуалізація опорних знань. Порівняйте функції цензури в тоталітарному та демократичному суспільствах. Визначте на прикладі роль цензури в демократичному суспільстві.
Номер слайду 4
ІІ. Мотивація навчальної діяльності. Метод «Мозковий штурм». Учитель: У сучасному світі, як ви вже знаєте, мас-медіа мають значний вплив на формування суспільної думки. Та й друга половина ХХ – початок ХХІ ст. надзвичайно багаті на приклади психологічних операцій із маніпулювання свідомістю людей. Не секрет, що існують різні рівні впливу мас-медіа на формування громадської думки. Найлегше впливати на людей, які раніше визначеної думки з певного питання не мали. На сьогоднішньому уроці ми з вами розглянемо маніпулятивний вплив медіа як на окремого індивіда або групу людей, ці знання, допоможуть вам у майбутньому орієнтуватися у сфері медіапростору. Перш ніж ми перейдемо до вивчення нової теми, я б хотіла, що б ми з вами наприкінці уроку змогли дати відповідь на таке проблемне питання «Чому маніпуляції в медіапросторі небезпечні для окремої людини і суспільства загалом?».
Номер слайду 5
ІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу. Учитель: Мас-медіа можуть не тільки вплинути на людину, а й посилити та закріпити переконання, які вже існують в індивіда або групи, або послабити їх і навіть змінити на протилежні. Нерідко, маючи таку владу, мас-медіа не завжди дотримуються етичних правил та правил поширення інформації, а навпаки, маніпулюють нею. Робота з поняттями. Маніпулювання – спосіб психологічного впливу, націлений на зміну напрямку активності інших людей, здійснюваний настільки майстерно, що залишається непоміченим ними.
Номер слайду 6
Робота в групах.І група. Опрацюйте текст підручника на с. 110 – 111 та виконайте завдання: Дайте відповідь на питання: Які способи маніпулювання використовують мас-медіа?Дайте відповідь на питання: Як розпізнати фейк? У чому його небезпека? Опрацюйте таблицю в підручнику на с. 111 та наведіть приклади способів маніпуляції. ІІ група. Опрацюйте текст підручника на с. 111– 112 та виконайте завдання: Дайте відповідь на питання: Як ви розумієте поняття «пропаганда»?Дайте відповідь на питання: У чому полягають методи спрощення і повторення?Дайте відповідь на питання: Як розпізнати маніпуляції?ІІІ група. Опрацюйте текст підручника на с. 112– 113 та виконайте завдання: Дайте відповідь на питання: Що називають «мовою ворожнечі»?Поясніть зміст зображення на с. 113. Чому «мова ворожнечі» є різновидом порушення прав людини? Наведіть приклади «мови ворожнечі»?Учні у групах виконують завдання (15 хв.). По закінченню роботи представники від кожної групи, по черзі, дають відповіді на завдання (час виступу представника від групи – до 5 хв.)
Номер слайду 7
Перегляд відео «Що не так зі ЗМІ?»
Номер слайду 8
Учитель. Переглянувши відео «Що не так зі ЗМІ?» (5 хв.), ми з вами пограємо в гру «Закінчіть речення»:1.. ЗМІ в демократичному суспільстві повинні бути наділені наступними якостями: …2. На думку авторів відео «Що не так зі ЗМІ?», ЗМІ лякають людей хворобами, вірусами і вибухами з метою …
Номер слайду 9
ІV. Узагальнення та систематизація знань, умінь і навичок. Учитель. Ми з вами повертаємось до проблемного питання, яке було задано на початку уроку «Чому маніпуляції в медіапросторі небезпечні для окремої людини і суспільства загалом?».
Номер слайду 10
V. Підсумок уроку. Отже, найбільш поширеними ознаками маніпулятивного медіатексту є відсутність джерел інформації та надмірна емоційність такого тексту. Тому ми з вами повинні уміти відрізняти правдиву інформацію від фейкової або маніпулятивної. На наступному уроці ви дізнаєтесь, як критично сприймати інформацію та уміти протидіяти маніпулятивному впливу мас-медіа.
Номер слайду 11
VI. Домашнє завдання. Опрацювати відповідний матеріал підручника на с. 110 – 113. Підготуйте повідомлення на тему «Як факт і судження пов’язані між собою та яку роль вони відіграють у медіатексті?».