Мета:визначити склад галузевої структури машинобудування та його роль в сучасному світі;проаналізувати різноманітність підприємств та чинники їх розміщення; розглянути особливості спеціалізація та кооперування у машинобудуванні.
Номер слайду 3
Наведіть приклади продукції машинобудування, яка оточує вас в повсякденному житті.
Номер слайду 4
Номер слайду 5
Роль машинобудування. Машинобудування — важливий вид економічної діяльності, за яким визначають промисловий розвиток країн світу. Воно має тісні виробничі зв’язки з багатьма видами економічної діяльності. Це сприяє утворенню просторових форм зосередження промислового виробництва — від пунктів до спеціалізованих промислових районів. Машинобудування виробляє знаряддя праці для тих видів економічної діяльності, що виготовляють за соби виробництва, предмети споживання, а також самі предмети споживання. Важливими для його подальшого розвитку є впровадження передових наукоємних технологій і наявність висококваліфікованих кадрів. В економічно розвинених країнах на машинобудування припадає майже половина загального обсягу випуску промислової продукції. Це забезпечує технічне переоснащення економіки кожні 8—10 років.
Номер слайду 6
Чинники розміщення. Сировинний чинник має визначальний вплив на розміщення найбільш металоємних виробництв (вагонів, цистерн, тепловозів, тракторів та ін.). Споживчий чинник є вирішальним для підприємств, що випускають великогабаритні, об’ємні машини. Це — сільськогосподарські машини, устаткування для легкої, харчової, хімічної промисловос ті, а також металургії, нафто- й газовидобувної, вугільної промисловості. Винятково на споживача орієнтуються морське й річкове суднобудування, розміщене в портах. Важливе значення для розвитку машинобудування мають наявність кваліфікованих кадрів і можливість швидко впроваджувати у виробництво наукові розробки. До місць зосередження кваліфікованих кадрів тяжіють такі види машинобудування, як транспортне, верстатобудування, електронна промисловість та ін. Транспортний чинник є визначальним у разі віддаленості кінцевого споживача. Природний чинник — один з визначальних у розміщенні виробничих потужностей із суднобудування та сільськогосподарського машинобудування. Для виготовлення такої техніки треба враховувати фізико-географічні особливості відповідних природних зон, де розміщені споживачі їхньої продукції
Номер слайду 7
Форми організації виробництва Спеціалізаціяпредметна (випуск кінцевої готової продукції); технологічна (виробництво напівфабрикатів, заготовок, литво поковок тощо); подетальна та вузлова (випуск деталей, агре гатів, вузлів, секцій, необхідних для збирання й укомплектування машин та устаткування) Кооперування
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Які схеми відображають внутрішні зв’язки, а які — між різними видами економічної діяльності машинобудування?А) моторобудування тракторобудування приладобудування. Б) енергетика тракторобудування металургія. В) паливна металургія машинобудування.
Номер слайду 10
Дайте відповідь на питання: Чому в машибудування доцільне використання спецалізації та кооперування?
Номер слайду 11
Використані джерела: Географія : підручник для 9 кл. загальноосвіт. навч. закл. / Гільберг Т. Г., Савчук І. Г., Совенко В. В. — К. : УОВЦ «Оріон», 2017. — 288 с. : іл.