Презентація "Металургія Част І Чорна металургія світу "

Про матеріал

Особливості металургійної промисловості, найбільші підприємства та їх типи, проблеми і перспективи розвитку, пояснювати чинники розміщення галузі.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

9кл Кобернік Бойко Металургія Чорна металургія світу 1 01 20241)Значення галузі в господарстві* Для виготовлення машин і різноманітного обладнання, у будівництві та медицині → використовуються чорні та кольорові метали, які є продукцією металургії. * Найпоширенішими з них у світовому виробництві є → алюміній та залізо. * Сталь - головний конструкційний матеріал.

Номер слайду 2

1) видобуток залізних, марганцевих і хромітових руд; 2) їх збагачення (видалення порожньої породи і збільшення вмісту металу в сировині) та агломерація (спікання подрібненої руди у більші грудки); 2) Галузева структура

Номер слайду 3

3) видобуток допоміжних матеріалів (вапняків, доломітів, які додають до руди, щоб поліпшити процес плавлення металу й видалити з нього шкідливі компоненти); 4) виробництво вогнетривких матеріалів (для термоізоляції плавильних печей і виготовлення форм для розливу сталі);

Номер слайду 4

5) виробництво металургійного палива (коксу з вугілля); 6) виробництво феросплавів (сплавів заліза з кремнієм, марганцем, хромом та іншими легувальними елементами — нікелем, ванадієм, вольфрамом, молібденом тощо, які надають сталі потрібних властивостей: міцності, стійкості проти зношення, корозії, високих температур);

Номер слайду 5

7) виробництво чавуну, сталі, прокату; 8) вторинна переробка чорних металів; 9) випуск металургійних виробів промислового призначення.

Номер слайду 6

* Металургія складається з трьох взаємопов’язаних виробництв: → гірничодобувної промисловості, → чорної металургії → та кольорової металургії.

Номер слайду 7

Номер слайду 8

3) Сировинна база галузі* Залізна руда - породи, вміст заліза в яких становить 23-70 %. До них належатьмагнетитовий залізняк (50-60 %),

Номер слайду 9

червоний залізняк (51-69 %),

Номер слайду 10

бурий залізняк (35-40 %),

Номер слайду 11

шпатовий залізняк (близько 40 %),

Номер слайду 12

залізисті кварцити

Номер слайду 13

Кам’яновугільний кокс є→ висококалорійним, пористим і твердим, → містить мало попелу та сірки. У доменному процесі паливо є також → джерелом вуглецю, який потрібен для відновлення заліза. 

Номер слайду 14

* Флюси (вапняки, кварцовий пісок) додають до руди. * Під час плавлення вони вступають у реакцію із частинками породи,→ що залишилася в руді, й утворюють шлак, який легко відокремлюється від чавуну.флюсові вапнякикварцовий пісок

Номер слайду 15

* Вогнестійкі глини - для виготовлення вогнетривкої   цегли,→ якою викладають стіни доменної печі. Вони витримують температуру більш ніж 1580˚С. Вогнестійкі глини

Номер слайду 16

* Для одержання високоякісної сталі з певними властивостями також потрібні легуючі метали: → марганець, хром, молібден, нікель, кобальт, ванадій та інші.

Номер слайду 17

4) Принципи розміщення, форми організації праці, технології виробництва. Форми організації праці1)Комбінування* Послідовна металургійна переробка: → збагачена залізна руда → чавун → сталь → прокат. * Прокат - кінцева продукція металургії, яку одержують на прокатних станах шляхом обробки металу тиском. → листовий (листи та рулони),→ сортовий (наприклад, кола, квадрати, кути, балки, залізничні рейки), → трубний (труби різного діаметра)→ спеціальний або фасонний (колеса, кулі, сталеві канати тощо).

Номер слайду 18

* Металургійний комбінат - послідовні виробництва поєднано у межах одного підприємства. Мал. 100. Схема металургійного комбінату повного циклу

Номер слайду 19

* Паралельно з металургійною переробкою розвивається ряд інших виробництв, які забезпечують основний технологічний процес: коксування вугілля (для одержання високоякісного вуглецевого палива - коксу), виробництво вогнетривких матеріалів (для обкладання печей та форм для розливу металу), флюсів (для очищення металу від шкідливих домішок), феросплавів тощо.

Номер слайду 20

Чорна металургія комбінується з→ теплова енергетика, металомістке машинобудування, хімічна та цементна промисловість, → які використовують її кінцеву продукцію або відходи для власного виробництва.

Номер слайду 21

Комбінати з повним металургійним циклом охоплюють доменне (виплавлення чавуну), сталеплавильне і прокатне виробництва .

Номер слайду 22

* З ними пов’язані також виробництва, що постачають → паливо й сировину (коксове, агломераційне) → і що працюють на відходах (азотних добрив, будівельних матеріалів) → чи виготовляють готову продукцію (металеві вироби).

Номер слайду 23

* Такі комбінати розміщують здебільшого → біля джерел сировини і палива,→ тому що на них припадає до 90 % усіх затрат на виплавлення чавуну (майже 50 % — на кокс і до 40 % — на залізну руду).

Номер слайду 24

Комбінати бувають:повного циклу (виробляють чавун, сталь і прокат); неповного циклу (чавун і сталь); переробної металургії (сталь виплавляють із брухту); малої металургії (виробництво сталі й прокату на машинобудівних заводах). Форми комбінування металургійного виробництва.

Номер слайду 25

2) Концентрація виробництва з застосуванням обладнання великої потужності. У ряді країн понад 3/4 чавуну та 2/3 сталі дають величезні металургійні комбінати. Підприємства чорної металургії утворюють металургійні райони.

Номер слайду 26

* Третину світового випуску сталі забезпечують → 26 великих центрів чорної металургії з річним виплавленням понад 10 млн тонн. * У п’ятірці лідерів — агломерації Рейн-Рур у Німеччині, Чикаго в США, Токійська в Японії, що виплавляють понад 20 млн тонн сталі щороку, → а також Шанхай і Таншань у Китаї. Рейн-Рур у Німеччині

Номер слайду 27

* Безпрецедентного зростання зазнав вузол чорної металургії у Таншані. * За останні десятиліття він наростив виробничі потужності до 50 млн тонн на рік. * Це можна порівняти з річним обсягом виплавлення сталі в Німеччині.

Номер слайду 28

Чинники розміщення чорної металургії. * Чорна металургія - дуже матеріаломістке виробництво, яке потребує різної сировини. * На виготовлення 1 т чавуну витрачається → 1,5 т залізної руди, → 1,2-1,5 т коксівного вугілля, → 0,5 т флюсових вапняків, → 150 кг вогнетривкої глини → 30 м3 води.

Номер слайду 29

1) сировинний чинник - на сировину й паливо 85-90 % витрат, у минулому єдиний чинник розміщення металургійних комбінатів. * Найвдаліше територіальне поєднання покладів залізної руди та коксівного вугілля.

Номер слайду 30

* Ще в минулому столітті - в межах залізорудних басейнів: * Лотарингія — у Франції, Приозер’я — у США, Урал — у Росії, Кривий Ріг — в Україні, райони на північному сході Китаю й у Південній Африці. * Металургійне паливо (кокс) там виробляли→ з привізного вугілля або завозили з інших територій.

Номер слайду 31

Сьогодні сировинна орієнтація переважає в країнах, що розвиваються, та які освоюють потужні басейни залізної руди — у Бразилії, Індії, Венесуелі.

Номер слайду 32

* У країнах, що розвиваються, підприємства чорної металургії переважно й донині розміщуються → біля басейнів видобутку сировини: → залізних та марганцевих руд, коксівного вугілля.

Номер слайду 33

2) Енергетичний * розміщення металургійних районів — у кам’яновугільних басейнах,→ багатих на коксівне вугілля, → куди доставляють сировину (залізну руду):→ Пенсильванія — у США, Мідленд — у Великій Британії, Рур — у Німеччині, Верхня Сілезія — у Польщі, Донбас — в Україні, Кузбас — у Росії. Верхня Сілезія — у Польщі

Номер слайду 34

3) транспортний чинник,Насамперед залізничний – перевезення руди або вугілля.

Номер слайду 35

* У високорозвинутих країнах виснажуються власні ресурси. * Спорудження нових комбінатів з орієнтуванням → на морських узбережжях — у портах, → куди надходять привізні сировина і паливо, → або зорієнтовані на експорт чавуну та сталі на світовий ринок.

Номер слайду 36

* Потужні металургійні центри з’явилися → у морських портах Італії, Франції, Великої Британії, північного сходу США, Японії, Китаю → та нових індустріальних країн — Республіки Корея і Тайваню.

Номер слайду 37

* У наш час завдяки новим більш прогресивним технологіям плавлення сталі → матеріаломісткість виробництва у ряді країн знижується.

Номер слайду 38

5) На споживання готової продукції * Переробна металургія → на джерела вторинної сировини (відходи металургійного виробництва) → і на споживання готової продукції (машинобудування)* Міні-заводи у місцях споживання металу → у районах розвиненого машинобудування, переробляють місцевий брухт або імпортну сировину.

Номер слайду 39

6) водний чинник, * Металургійні підприємства є → найбільшими споживачами води в промисловості, яка потрібна для процесів охолодження й очищення.

Номер слайду 40

7)трудомісткість,на одному великому металургійному комбінаті працюють від 20 до 40 тис. робітників.

Номер слайду 41

8) екологічний чинник. * На частку підприємств чорної металургії припадає→ до чверті від усього обсягу викидів пилу й окису вуглецю, понад половина окисів сірки.

Номер слайду 42

* Чавун важкий, добре проводить тепло, → тому з нього виготовлять батареї опалення, ванни, пательні, а також верстати, деталі для двигунів, сільгоспмашин тощо. * Але через високий уміст вуглецю чавун крихкий і розтріскується від удару. * Через те частину чавуну переплавляють на різні сорти сталі.вміст вуглецю в суміші не повинен перевищувати 2%,вміст вуглецю в суміші понад 2%,

Номер слайду 43

Унаслідок науково-технічного прогресу удосконалилися технології виплавлення сталі. * У попередні століття домінував старий мартенівський спосіб, який потребував багато коксового палива, → а процес тривав 5-12 год.

Номер слайду 44

* Нині за такою ж застарілою й неекологічною технологією виплавляють лише близько 7 % сталі у світі. * Україна майже повністю відмовилася від подібної технології.

Номер слайду 45

* В наш час домінує конвертерний тип виробництва, → що дає понад половину сталі. * Замість коксу конвертер продувають киснем,→ який підтримує високу температуру плавлення, що триває усього 35-60 хв. висока продуктивність, відносно невеликі витрати на будівництво цеху, економія на вартості електроенергії та вогнетривів, відсутність потреби в паливі, висока якість сталі при переробці чавунів будь-якого складу.

Номер слайду 46

* Найбільш прогресивним є електродуговий спосіб, → за якого плавлення відбувається за рахунок електроенергії. * Ця передова технологія, яка нині дає 41 % сталі, → уможливлює без шкоди для довкілля швидке виплавляння високоякісної сталі.

Номер слайду 47

* У 2012 р. у місті Дніпрі був уведений у експлуатацію→ сучасний електросталеплавильний завод, що належить компанії «Інтерпайп».

pptx
Пов’язані теми
Географія, Презентації
Додано
2 січня
Переглядів
23
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку