Презентація може використовуватися на уроках географії у 8 класі. У розробці представлений матеріал за темою міське і сільське розселення, розкрито поняття "Місто" і "Село", критеріїїх виділення, та їх класифікацію.
Міське і сільське розселення. Географія, 8 класвчитель: Галкіна Л. В.
Номер слайду 2
Розселення. Розселення – це розміщення населення по території. Поселення – це місце осілого життя, трудової діяльності людини, задоволення її соціальних запитів. Система розселення – сукупність населених пунктів та зв'язки між ними.
Номер слайду 3
Типи населених пунктів Розрізняють два типи поселень: міські й сільські. За даними статистики, нині 54 % населення світу проживає в міських поселеннях, а 46 % – у сільських.
Номер слайду 4
Критерії виділення типів поселень. Міськіу світі 2,5 млн. міст>85% населення працюють у промисловості та сфері послуг. Сільські>85% населення працюють у сільському господарстві
Номер слайду 5
Класифікація містІ. За кількістю людей (людністю)
Номер слайду 6
Класифікація містІІ. За функціями
Номер слайду 7
Класифікація сілІ. За кількістю людей (людністю)
Номер слайду 8
Класифікація сілІІ. За формою
Номер слайду 9
54%46%72%74%48%81%99%26%52%19%28%1%Співвідношення сільського і міського населення. Міські жителіСільські жителі45%55%
Номер слайду 10
Типи поселень в Україні міста-мільйонники (2): Київ, Харківнадвеликі міста (6): Одеса, Дніпро, Донецьк, Запоріжжя, Львів, Кривий Рігвеликі міста (37)середні та малі міста (415)
Номер слайду 11
Міські поселення в УкраїніВ Україні існує 1345 міських поселень. Найбільша частка міських жителів спостерігається у промислових областях: Донецькій (90,6 %), Луганській (86,8 %), Дніпропетровській (83,5 %). Найменша – у західних областях: Закарпатській (36,8 %), Чернівецькій (42,3 %), Івано-Франківській (43,1 %), Тернопільській (44 %), Рівненській (47,4 %), Вінницькій (50 %). До міських в Україні відносять два типи поселень – міста і селища міського типу (смт). Нині в Україні існує 460 міст і 885 смт.
Номер слайду 12
атлас ст.42
Номер слайду 13
Сільські поселення в УкраїніУ нашій країні існує 28 388 сіл. Для України притаманна групова форма сільських поселень – великі села у поєднанні з хуторами. Особливості географічного положення, природних умов, історичного розвитку зумовили значні відмінності у розмірах сільських поселень. Так, на Поліссі переважають малі села з населенням 200–500 осіб. Здебільшого це одновуличні села. Вони розташовані на підвищених вододілах річок, їх називають вододільним. У лісостеповій та степовій смугах сформувалися великі села з населенням 500–1500 осіб. Тут села поширені в долинах річок, ярах і балках. Такий тип розселення називають долинно-яружним. У Карпатах люди живуть у міжгірських улоговинах, долинах річок, як правило, не вище 800 м над рівнем моря. Такий тип поселень називають гірсько-долинним.
Номер слайду 14
Проблеми українського села. Занепад сільського господарства – результат безробіття, злидніВідсутність соціальних послуг (освіта, медицина, культура) – результат молодь виїжджає з сіл, села обезлюднюються. Позитивні зміни українського села. Газифікація сіл. Соціальні програми, направленні на покращення доступу до соціальних послуг, наприклад програма “Шкільний автобус”Створення котеджних містечок міськими жителями.
Номер слайду 15
Використані матеріалиhttps://geografiamozil2.jimdofree.comпідручник Географія 8 клас, автори Пестушко В. Ю., Уварова Г. Ш., Довгань А.І.).3. Довгань Г. Д. Географія у визначеннях, таблицях і схемах 8-9 клас. Дякую за увагу!