Агрегатний стан речовини. Наноматеріали. Презентація на тему "Випаровування та конденсація. Розв’язування задач."
Номер слайду 2
АГРЕГАТНІ СТАНИ РЕЧОВИНИ Існуючі в природі агрегатні стани речовини розглянемо на прикладі найбільш поширеної в природі речовини – води. Вода у вигляді льоду, снігу відповідає агрегатному стану – тверде тіло. Вода, здатна текти, переливатись відповідає агрегатному стану – рідина. Вода у вигляді льоду відповідає агрегатному стану – тверде тіло. Вода, налита в посудину, яка поступово “зникає”, стає невидимою, відповідає агрегатному стану – газ. Таким чином речовина в природі може знаходитись в одному з агрегатних станів – тверде тіло, рідина, газ.
Номер слайду 3
Існує четвертий агрегатний стан. Плазма – частково або повністю йонізований газ, тобто газ, який складається з величезної кількості заряджених частинок (йонів і електронів) та нейтральних атомів і молекул.
Номер слайду 4
ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ТВЕРДИХ ТІЛ Частинки (молекули, атоми, йони) твердих тіл розташовані в положеннях рівноваги. У цих положеннях сила притягання і сила відштовхування між частинками дорівнюють одна одній. У разі спроби збільшити або зменшити відстань між частинками (тобто збільшити або зменшити розмір тіла) виникає міжмолекулярне притягання або відштовхування відповідно. Частинки твердих тіл практично не пересуваються — вони лише безперервно коливаються. Тверді тіла зберігають об'єм і форму.
Номер слайду 5
КРИСТАЛІЧНІ ТА АМОРФНІ РЕЧОВИНИТверді тіла бувають: кристалічні та аморфніКристалічні – тверді тіла, у яких спостерігається впорядковане розташування частинок (утворюють кристалічні ґратки). Прикладами кристалічних речовин можуть бути алмаз, графіт, лід, сіль, метали. Аморфні тіла – тіла, що частинки яких не утворюють кристалічні ґратки і в цілому розташовані безладно (смола, скло, віск, бурштин). За певних умов тверді тіла плавляться, тобто переходять у рідкий стан. Кожна кристалічна речовина плавиться за певної температури. Аморфні речовини не мають певної температури плавлення (вони переходять у рідкий стан, поступово розм’якшуючись).
Номер слайду 6
ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ РІДИНЯк і в твердих тілах, частинки в рідинах розташовані щільно, однак вони не тільки коливаються на тому самому місці в оточенні найближчих «сусідів», але й досить легко можуть пересуватися в межах рідини. При стисканні рідин відстані між їх молекулами зменшуються і сили відштовхування між молекулами переважають сили притягання. Тому рідина змінює форму, набуваючи форми тієї посудини, в якій міститься, зберігає об’єм і є практично нестисливою.
Номер слайду 7
ФІЗИЧНІ ВЛАСТИВОСТІ ГАЗІВЧастинки газу розташовані на відстанях, які в десятки та сотні разів перевищують розміри самих частинок. На таких відстанях частинки практично не взаємодіють одна з одною, тому вони розлітаються. Газ займає весь наданий об’єм. Гази легко стискаються.
Номер слайду 8
НАНОМАТЕРІАЛИНанооб’єкти – об’єкти, один із лінійних розмірів яких розташований у межах від 1 до 100 нанометрів (1–100 нм). Наноматеріали – це предмети, речовина, сировина, які штучно створені з використанням нанооб’єктів і призначені для виготовлення різноманітних виробів. Графен – шар атомів Карбону завтовшки лише 0,18 нм і горизонтальними розмірами близько 10 мкм. Графен – найміцніший серед відомих кристалічних речовин (у 200 разів міцніший за сталь), прозорий (пропускає 97,7 % світла), має високу електричну провідність. Він є ідеальним матеріалом для виробництва мікросхем, може використовуватися як ефективне антикорозійне покриття. Нанотрубка – протяжна циліндрична структура діаметром від одного до кількох десятків нанометрів і завдовжки до кількох мікрометрів. Нанотрубки у десятки разів міцніші за сталь і приблизно в 10 разів легші за неї. Мають дуже добрі електричні властивості. Вуглецеві нанотрубки можна використовувати в наноелектроніці.