Обпекло, обпалило, - у кров, У життя запеклося. Що несе воно дітям і нашим Прийдешнім літам? А довкола жита піднімались І ростом ішли у колосся, Довірялись птахи небесам і лісам, і вустам. Ще збагнули не всі і не вся, Що вогонь – смертоносний. Що нечутно вбиває і корінь, і землю, і цвіт. Що не вийти дитинству на теплі ожинові роси. Не знайти на світанку Над Прип'яттю вчора залишений світ.
Що таке Чорнобильська аварія? Це – катастрофа, що була спричинена руйнуванням четвертого енергоблоку Чорнобильської атомної електростанції, розташованої на території України. Катастрофа вважається найбільшою за всю історію ядерної енергетики як за кількістю загиблих і потерпілих від її наслідків людей, так і за економічним збитком.
Територія яких країн опинилася в зоні забруднення після аварії на ЧАЕС? Забрудненню піддалося більше 200 000мІ, приблизно 70% - на території Білорусії, Росії, України. Радіоактивна хмара накрила не лише територію, що знаходилася поблизу ЧАЕС, але й Македонію, Сербію, Хорватію, Болгарію, Грецію, Румунію, Литву, Естонію, Латвію, Фінляндію, Данію, Норвегію, Швецію, Австрію, Угорщину, Чехію, Словаччину, Нідерланди, Бельгію, Словенію, Польщу, Швейцарію, Німеччину, Італію, Ірландію, Францію, Велику Британію та острів Мен.
Що спричинило аварію на АЕС? Порушення правил експлуатації АЕС, скоєні персоналом ЧАЕС, за версією МАГАТЕ, полягали в наступному: проведення експерименту будь-якою ціною, не дивлячись на зміну стану реактора; вихід з роботи справного технологічного захисту; Замовчування масштабу аварії в перші дні керівництвом ЧАЕС.
Як відбувалася ліквідація наслідків катастрофи? Для ліквідації наслідків аварії була створена урядова комісія. У 30-ти кілометровій небезпечній зоні працювали “ліквідатори” позмінно. Загальна кількість ліквідаторів за всі роки – 600 000 чоловік. Довкола 4-го блоку був побудований бетонний “саркофаг” (об'єкт “Укриття”).
Відвага… Для пожежного невід'ємна професійна риса, без якої ніяк не можна. Тієї трагічної ночі лейтенанти і сержанти пожежної охорони виконували свою звичайну роботу. Це був смертельний герць. Ліквідатори двох караулів затулили собою не тільки станцію а й Європу. Шість чоловік загинули майже одразу.
Як Чорнобильська катастрофа вплинула на здоров’я людей? “Грінпіс” і міжнародна організація “Лікарі проти ядерної війни” вказують, що в результаті аварії лише серед ліквідаторів померли десятки тисяч чоловік, в Європі зафіксовано 10 тисяч випадків вроджених патологій у новонароджених, 10 000 випадків раку щитовидної залози і очікується зростання. Організація Союз “Чорнобиль” вказує, що з 600 000 ліквідаторів 10% померло і 165 000 стало інвалідами.
2. Онкологічні захворювання Один з органів, найбільш схильних до ризику виникнення раку в результаті радіоактивного забруднення - щитовидна залоза. У 1990 -1998 рр. було зареєстровано більше 4 000 випадків раку щитовидної залози. Збільшується число випадків лейкемії та інших видів раку. Протягом перших 10-15 років ризик захворіти невеликий, а потім збільшується.
Подальша доля АЕС Після аварії на четвертому енергоблоці робота електростанції була припинена через небезпечну радіаційну ситуацію. У жовтні 1986 року перший та другий енергоблоки були знову введені в дію, а у грудні 1987року відновлена робота третього. У 1991 році на другому енергоблоці спалахнула пожежа. 15 грудня 2000 року був назавжди зупинений останній реактор станції і вона припинила своє існування.