Властивості генетичного коду Триплетний – кожній амінокислоті відповідає трійка нуклеотидів ДНК (іРНК) – кодон; Однозначний – один триплет кодує лише одну амінокислоту; Вироджений – одну амінокислоту можуть кодувати декілька різних триплетів. 18 з 20 амінокислот кодуються кількома триплетами (від двох до шести) і тільки триптофан і метіонін – одним; Код не перекривається, зчитуються кодони один за одним, однією певної точки в одному напрямку; Між генами існують “розділові знаки” – ділянки, які не кодують амінокислоту, а лише відокремлюють одні гени від інших. Їх називають стоп-кодонами - УАА, УАГ, УГА; Універсальний – єдиний для всіх організмів, які існують на Землі.
Виконайте завдання Ділянка матричного ланцюга ДНК має таку будову: АЦЦ – ГГА – АТА – ЦАА – ГТЦ. визначте послідовність амінокислот у поліпептидному ланцюзі. 2. Ділянка поліпептидного ланцюга має таку будову: серин – валін – аланін – лізин. Визначте послідовність нуклеотидів у ділянці ДНК, що кодує цю частину ланцюга. 3. Молекула поліпептиду складається з 20 амінокислотних залишків. Що важче поліпептид чи ген, що його кодує? (маса нуклеотиду 345 а.о.м., маса амінокислоти 100 а.о.м.)
Висновки Ген – ділянка молекули ДНК, що несе спадкову інформацію про амінокислотний склад одного білка. Генетичний код – встановлені відповідності між певною послідовністю нуклеотидів у ДНК (іРНК) і амінокислотами в молекулі білка. Генетичний код триплетний, однозначний, вироджений, універсальний. Етапи біосинтезу білка – транскрипція (синтез іРНК, відбувається в ядрі) та трансляція (синтез білка, відбувається в цитоплазмі на рибосомах).