10 березня о 18:00Вебінар: Шкільне діловодство. Документація заступника директора з навчальної роботи

Презентація на тему "Членистоногі. Загальна характеристика"

Про матеріал
Коротка , але змістовна характеристика Типу Членистоногі у вигляді презентації. Є чудовим додатком до матеріалів уроку.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Презентаціяна тему:«Членистоногі»

Номер слайду 2

1. Класифікація

Номер слайду 3

2. Середовище існування. Водне 2. Повітряно-водне3. Ґрунтове4. Живі організми

Номер слайду 4

3. Зовнішня будова тіла. Двобічна симетрія;Змішана порожнина;Складається з сегментів ( від 3-5 до кількох десятків); Схожі за будовою групи сегментів складають ↓;Три відділи: (інколи зливаються)1.головний- несе ограни чуття та відповідає за орієнтацію у просторі, 2.грудний - на ньому розташовані кінцівки, 3.черевний- розміщуються органи, пов‘язані з травленням і розмноженням) ; Членисті кінцівки - забезпечують пересування у просторі, або видозмінюються в інші органи ( антени чи частини робового апарата);Хітинова кутикула - зовнішній скелет- захищає та забезпечує рух;Під нею ↑ знаходиться шкіра - гіподерма ( вона ж і виділяє хітин);Характерна линька ( панцир нерозтяжний , тому для росту організму його скидають і нарощують потім новий).

Номер слайду 5

4. Внутрішня будова тіла У членистоногих, так само як і в кільчастих червів, в період зародкового розвитку утворюється вторинна порожнина тіла. Однак згодом її вистилка руйнується, а сама вона зливається з залишками первинної. Тому така порожнина називається змішана - міксоцель. Із її мезадермальних клітин з часом утворюється мускулатура, клітини крові, жирове тіло. Жирове тіло – пухка сполучна тканина, що забезпечує запас поживних речовин, вилучення з порожнинної рідини продуктів обміну, захист організму. Функцію порожнинної рідини у міксоцелі виконує гемолімфа , яка утворюється в результаті змішування крові і тканинної рідини, будучи одночасно і тим, і іншим.

Номер слайду 6

4. 1. Травна система. Ротова порожнина ( ротовий отвір і слинні залози) →Глотка →Стравохід →Шлунок →Середня кишка з травною залозою – печінкою →Задня кишка → Анальний отвір Наявність залоз - слинні і травна ( печінка), що виробляють ферменти, які покращують травлення. У комах печінка відсутня. У рака є жувальний і цідильний шлунок. !

Номер слайду 7

4. 2. Кровоносна система. Незамкнена;Серце + слабко розвинені кровоносні судини; Не кров, а гемолімфа; Рух: бічні отвори ↓ серце ↓ короткі судини ↓ змішана порожнина. !

Номер слайду 8

4. 3. Дихальна система Органи дихання членистоногих різноманітні:зябра — це видозмінені кінцівки або їхні частини (епіподити) — у великих водяних членистоногих;легеневі мішки — це видозмінені кінцівки, глибокі мішкоподібні вгини зі складчастими стінками, що відкриваються назовні вузькими щілинами — у павукоподібних; трахеї — тонкі, найчастіше розгалужені трубочки, що відкриваються назовні маленькими отворами, а всередині тіла обплітають усі внутрішні органи — у багатоніжок , комах і частини павукоподібних;покриви тіла — дуже дрібні членистоногі, які мають тонкі покриви й живуть у воді або в дуже вологих місцях.

Номер слайду 9

4. 5. Видільна система У членистоногих органи виділення представлені нирками ( у ракоподібних вони за традицією називаються зеленими залозами) або мальпігієвими судинами  разом із заднім відділом кишечника, в який вони відкриваються.

Номер слайду 10

4. 6. Нервова системапредставлена надглотковими нервовими гангліями, які у деяких видів утворюють головний мозок , а також черевним нервовим ланцюжком;у деяких представників спостерігається злиття цих ганглій у нервову масу;наявні складні поведінкові реакції; Органи чуття - різноманітні. Це органи слуху, зору( складні фасеткові очі чи прості вічка), нюху, смаку, рівноваги. ! Всі процеси життєдіяльності організму в членистоногих тварин регулюють не лише нервова система, а й деякі біологічно активні речовини, зокрема гормони .

Номер слайду 11

4. 7. Опорно-рухова система У членистоногих відсутній шкірно-м‘язовий мішок. А їх опорно-руховасистема складається з зовнішнього скелету ( хітинова кутикула ) та мускулатури, яка у свою чергу побудована з окремих посмугованих м‘язів, котрі зібрані в пучки. Дані м‘язи пристосовані до швидкого скорочення. У членистоногих виникає новий тип руху — з опорою на зовнішній скелет, а не на шкірно-м'язовий мішок, як у червів.  Власне через те, що кінцівки членистоногих складені з кількох частин – члеників, цей Тип і отримав таку назву.

Номер слайду 12

4. 8. Розмноження

Номер слайду 13

4. 9. Розвиток

Номер слайду 14

5. Значення у природі і житті людини

Номер слайду 15

pptx
Додано
22 жовтня 2019
Переглядів
1547
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку