Дослідницький практикум з біології рослин.
Методичні рекомендації до проведення дослідів: "Залежність росту рослин від температури і світла", "Вплив стимуляторів росту на вкорінення живців", "Спостереження рухів рослин"
Досліди на тему:“Дослідження процесів росту вегетативних органів”
Номер слайду 2
Залежність росту рослин від температури і світла
Номер слайду 3
Кожна рослина може рости лише в певних температурних межах. Світло теж впливає на ріст і розвиток рослин. Має значення не тільки інтенсивність світла, а й тривалість освітлення протягом доби. У темряві хлорофіл не утворюється, і фотосинтез не відбувається.
Номер слайду 4
Хід роботи. Насіння квасолі я замочила у воді, і як тільки воно почалопроростати, висадила у вазони.
Номер слайду 5
Після появи сходів виміряла їхню висоту, і вазони перенесла у різні умови вирощування
Номер слайду 6
1 – у темній камері при температурі 20 – 25 град.2 – у темній камері при температурі 1 – 5 град.3 – на світлі при температурі 20 - 25 град.4 – на світлі при температурі 1 – 5 град.
Номер слайду 7
Через 8 днів рослини знову виміряла і результати спостережень занесла у таблицю.
Номер слайду 8
{B731466 D-5 CA9-4 ACE-8 A3 D-256 F0359 C865}Умови вирощування. Результати спостережень. Приріст стебла. Характер розвитку листків. Забарвлення Висновки1. У темній камері при температурі 20 - 25 град.30 см. Великі, згорнутіБлідо-зелене, жовтувате. Фотосинтез не відбувався, тому рослина жовта; дуже довгі міжвузля2. У темній камері при температурі 1 - 5 град.2 см. Маленькі, згорнутіБлідо-зелене, жовтувате. Фотосинтез не відбувався, тому рослина жовта; маленький приріст – нестача тепла3. На світлі при температурі 20 - 25 град.16 см. Великі розгорнутіЯскраво-зелене. Цій рослині було достатньо тепла і світла4. На світлі при температурі 1 - 5 град.1 см. Маленькі розгорнутіЯскраво-зелене. Цій рослині було достатньо світла, але мало тепла – дуже маленький приріст. Варіант спостережень
Номер слайду 9
Хід роботи. У 5 вазонів висіяла горох
Номер слайду 10
Виростила їх протягом 10 днів
Номер слайду 11
1 – проростки в темряві до кінця періоду;2 – проростки в темряві + освітлення щодня 1 хвилину;3 – проростки в темряві + освітлення щодня протягом 30 хвилин;4 – проростки в темряві + освітлення щодня протягом 1 години;5 – проростки на повному денному освітленніВаріанти досліду:
Номер слайду 12
Номер слайду 13
{B731466 D-5 CA9-4 ACE-8 A3 D-256 F0359 C865}Варіанти досліду. Результати спостережень. Довжина міжвузлів. Характер розвитку листків та стебла. Забарвлення Висновки1. Проростки в темряві до кінця періоду6-7 см. Листки – маленькі, стебло – довге та слабке. Листки – жовті, стебло - біле Фотосинтез не відбувався, тому рослина жовта; довгі міжвузля2. Проростки в темряві + освітлення щодня 1 хвилину6-7 см. Листки – маленькі, стебло – довге та слабке. Листки – жовті, стебло - біле Фотосинтез не відбувався, тому рослина жовта; довгі міжвузля3. Проростки в темряві + освітлення щодня протягом 30 хвилин4-5 см. Листки – маленькі, стебло – середньої довжини та слабке. Листки – світло-зелені, стебло – світло-зелене. Мало світла, тому рослина бліда4. Проростки в темряві + освітлення щодня протягом 1 години4-5 см. Листки – маленькі, стебло – середньої довжини та пружне. Листки – світло-зелені та зелені, стебло – світло-зелене. Світла не зовсім мало, але і не багато, тому рослина світло-зелена5. Проростки на повному денному освітленні4-5 см. Листки – великі, стебло – середньої довжини та пружне. Листки – яскраво-зелені, стебло - зелене. Цій рослині було достатньо світла, тому рослина яскраво-зелена з великими листками та пружним стеблом. Варіант спостережень
Номер слайду 14
Вплив стимуляторів росту на вкорінення живців
Номер слайду 15
Найпоширенішим способом вегетативного розмноження у рослинництві є розмноження живцями. Живець – відділена від материнського організму частина рослини, яка за певних умов може перетворитися у самостійний організм.
Номер слайду 16
Хід роботи. Беремо два живці меліси кімнатної
Номер слайду 17
Перший живець підживлюємо 2 % розчином цукру, протягом 6 годин. Другий живець залишаємо без змін
Номер слайду 18
Перший живець висаджуємо похило у вологий грунт і накриваємо скляною банкою, щоб створити умови високої вологості. Другий живець теж висаджуємо похило у вологий грунт, але не накриваємо його.
Номер слайду 19
Через 10 днів на першому живці з`явився перший корінь, а другий живець залишився без змін
Номер слайду 20
Ще через 7 днів на першому живці вже багато коренів, а на другому живці - корені утворюються значно слабше.
Номер слайду 21
Спостереження рухів рослин
Номер слайду 22
Рухи рослин є наслідком зміни росту в окремих ділянках їхніх тканин. Більшість рухів виникає як реакція на подразнення світлом, температурою або іншими факторами. Фототропізм – здатність рослин вигинатися при однобічній дії світла.
Номер слайду 23
Хід роботи. У 2 горщики заповнені грунтом висіваємо насіння пшениці
Номер слайду 24
Коли з`явилися сходи, кожний горщик накрили картонним циліндром, в одному з яких зробили отвір у стінці.
Номер слайду 25
Через три дні циліндри зняли з горщиків. Проростки які були накриті циліндром з отвором, нахилені в сторону отвору; в іншому горщику проростки виросли прямо.
Номер слайду 26
Таке явище спостерігається при односторонньому освітленні. Освітлена сторона рослин росте повільніше, ніж неосвітлена, тому рослина вигинається в бік світла.