Громадянство України: поняття, підстави набуття і припинення
Номер слайду 2
Громадянство Громадянство - це постійний правовий зв'язок особи і держави, що виявляється у їх взаємних правах та обов'язках. Громадянин не може бути позбавлений громадянства і права змінити громадянство. Громадяни України незалежно від підстав отримання громадянства мають рівні конституційні права і рівні перед законом. Громадянин України не може бути вигнаний за межі України чи виданий іншій державі. Україна захищає своїх громадян за кордоном.
Номер слайду 3
Система конституційно-правових норм, що регулюють питання громадянства, складає головний конституційно-правовий інститут – інститут громадянства. Джерела інституту громадянства. Закон України “Про громадянство України” від 18.01.2001 Конституція України. Підзаконні акти (наприклад Укази Президента)Джерела інституту громадянства. Чинні міжнародні договори України з питань громадянства
Номер слайду 4
Закон України “Про громадянство України”Ст.6 Підстави набуття громадянства України. Громадянство України набувається: за народженням;за територіальним походженням;внаслідок прийняття до громадянства;внаслідок поновлення у громадянстві;внаслідок усиновлення;внаслідок встановлення над дитиною опіки чи піклування;
Номер слайду 5
внаслідок встановлення над особою, визнаною судом недієздатною, опіки;у зв’язку з перебуванням у громадянстві України одного чи обох батьків дитини;внаслідок встановлення батьківства;за іншими обставинами, передбаченими міжнародними договорами України.
Номер слайду 6
Набуття громадянства України за народженням (філіація)За народженням (філіація) є основним способом набуття громадянства України. При цьому громадянство набувається на основі принципів “права крові” або “права грунту”. За принципом “права крові” дитина набуває громадянства батьків (одного з батьків) незалежно від місця народження. За принципом “права грунту” дитина стає громадянином тієї держави, на території якої вона народилася, незалежно від громадянства батьків.
Номер слайду 7
В окремих випадках застосовуються і елементи принципу грунту:якщо особа народилася на території України від осіб без громадянства, які на законних підставах проживають на території України;якщо особа народилася за межами України від осіб без громадянства, іноземців або від іноземця і особи без громадянства, які постійно на законних підставах проживають на території України, і не набула за народженням громадянства іншої держави;
Номер слайду 8
якщо особа народилася на території України, і одному з батьків якої надано статус біженця чи притулок в Україні, і не набула за народженням громадянства жодного з батьків або набула за народженням громадянство того з батьків, якому надано статус біженця в Україні чи притулок в Україні; якщо на території України знайдено новонароджену дитину, обоє з батьків якої невідомі (знайда).
Номер слайду 9
Набуття громадянства України за територіальним походженням. Набуття громадянства України за територіальним походженням відбувається шляхом реєстрації:особи, яка сама або хоча б один з її батьків, дід чи баба, повнорідні брат чи сестра народилися або постійно проживали до 16 липня 1990 року на території, яка стала територією України;дитини, яка народилася чи постійно проживала на території УРСР(або хоча б один з її батьків, дід чи баба народилися чи постійно проживали на території УРСР) і є особою без громадянства;
Номер слайду 10
дитини, яка народилася на території України від батьків, які є іноземцями, і набула за народженням громадянство іншої держави чи держав, яке було припинене, та реєструється громадянином України за клопотанням одного з батьків або опікуна чи піклувальника.
Номер слайду 11
Особи, які є громадянами держав, міжнародний договір України з якими дозволяє особі звертатися для набуття громадянства України за умови, якщо вона доведе, що не є громадянином цієї держави, можуть подавати заяви про набуття громадянства України лише після припинення іноземного громадянства. Особи, які є іноземцями, мають припинити іноземне громадянство і подати документ про це, виданий уповноваженим органом відповідної держави, до органу, що здійснив реєстрацію, протягом року з моменту реєстрації її громадянином України.
Номер слайду 12
Прийняття до громадянства України (натуралізація)Прийняття до громадянства України (натуралізація) за заявою передбачає подання в письмовій формі відповідної заяви на ім’я Президента України. Закон України “Про громадянство України” ст. 9 Умовами прийняття до громадянства України є:визнання і дотримання Конституції України та законів України;Зобов’язання припинити іноземне громадянство або неперебування в іноземному громадянстві;
Номер слайду 13
Безперервне проживання на законних підставах на території України протягом останніх п’яти років;отримання дозволу на постійне проживання в Україні;володіння державною мовою або її розуміння в обсязі, достатньому для спілкування;наявність законних джерел існування.
Номер слайду 14
До громадянства України не приймається особа, яка:вчинила злочин проти людства чи здійснила геноцид;засуджена в Україні до позбавлення волі за вчинення тяжкого злочину (до погашення або зняття судимості);вчинила на території іншої держави діяння, яке визнане законодавством України тяжким злочином.
Номер слайду 15
Ст.17. Підстави припинення громадянства України: Громадянство України припиняється. Внаслідок втрати громадянства України. Внаслідок виходу з громадянства України. За підставами, передбаченими міжнародними договорами України
Номер слайду 16
Внаслідок виходу з громадянства України (репатріація)Громадянин України, який відповідно до чинного законодавства України є таким, що постійно проживає за кордоном, може вийти з громадянства України за його клопотанням, яке подається на ім’я Президента України. Передбачено випадки, коли вихід з громадянства України не допускається – якщо особу, яка клопоче про вихід з громадянства України, в Україні притягнуто як обвинувачену в кримінальній справі або стосовно якої в Україні є обвинувальний вирок суду, що набрав чинності й підлягає виконанню.
Номер слайду 17
Внаслідок втрати громадянства України Під втратою громадянства розуміють автоматичне припинення громадянства за таких обставин:добровільне набуття громадянином України громадянства іншої держави, якщо на момент такого набуття він досяг повноліття;набуття особою громадянства України внаслідок обману, свідомого подання неправдивих відомостей або фальшивих документів;
Номер слайду 18
добровільний вступ на військову службу іншої держави, яка відповідно до законодавства цієї держави не є загальним військовим обов’язком чи альтернативною (невійськовою) службою.
Номер слайду 19
За підставами, передбаченими міжнародними договорами України. Такими обставинами можуть бути, наприклад, оптація (вільний вибір громадянства тієї чи іншої держави в разі переходу частини території від однієї держави до іншої або проголошення частини території колишньої держави новою незалежною державою) або трансферт (перехід частини території супроводжується зміною громадянства без права вибору).