Презентація на тему: "Культура Русі-України"

Про матеріал
Дана презентація створена для ознайомлення здобувачів освіти зі станом та розвитком культури Русі-України в ХІІ - першій половині ХІІІ століття; кращого усвідомлення та засвоєння нового матеріалу учнями, розуміння ними особливостей культурного життя Київської держави у зазначений період.
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Підготував вчитель історії Стеценко Святослав Васильович. Мультимедійна презентація уроку історія України 7 клас

Номер слайду 2

Мета уроку: Ознайомити здобувачів освіти з розвитком культури Русі – Укрїни в ХІІ – першій половині ХІІІ ст.; вчити учнів аналізувати, систематизувати, порівнювати історичний матеріал, робити логічні висновки, працювати з різними історичними джерелами; виховувати інтерес до вивчення історії та культури свого народу і країни. Після цього уроку учні мають:- розуміти: існування відмінностей між елітарною (княжо-дружинною) культурою Русі, яка тяжіла до цілісності, та народною культурою, яка була просякнута старими, племінними відмінностями;- характеризувати: господарську та політичну культуру Русі в ХІІ – першій половині ХІІІ ст., розвиток церкви та мистецтва у цей період. Тема : Культура Русі-України

Номер слайду 3

І. Організаційний момент урокуІІ. Актуалізація опорних знаньІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалуІV. Закріплення здобутих знань. V. Домашнє завдання. Хід уроку

Номер слайду 4

1. Повідомлення мети та теми уроку.2. Психологічне налаштування здобувачів освіти до активної роботи на уроці.І. Організаційний момент уроку

Номер слайду 5

1. Пригадайте, що таке феодальна роздробленість країни?2. Висловіть припущення про те, як феодальна роздробленість вплинула на розвиток культури.ІІ. Актуалізація опорних знань

Номер слайду 6

Учитель. Культура Київської держави у другій половині ХІ – першій половині ХІІ ст. перебувала на досить високому рівні. Освіта, наука й культура перебувала під безпосереднім впливом церкви. Християнське богослужіння потребувало грамотних людей, і церква їх виховувала.ІІІ. Сприйняття та усвідомлення навчального матеріалу

Номер слайду 7

Текст 1«Поширення писемності та розвиток освіти на Русі позитивно вплинули на процес розвитку наукових знань. Науковими центрами були Київ та Новгород, але поряд із ними велике значення мали Полоцьк, Чернігів, Галич, Володимир–Волинський. Природничими науками в Київській Русі цікавилися менше, обмежуючи їх практичними потребами. Що ж стосується галузі гуманітарних знань, то вони розвивались більш інтенсивно». Робота з історичними джерелами. Опрацювати тексти джерел і відповісти на запитання

Номер слайду 8

Які наукові знання розвивались в Русі-Україні? Чому саме вони?Чому саме міста стали осередками розвитку наукових знань?Чому, на вашу думку, на Русі інтерес до гуманітарних наук, пізнання Божого слова був значно ширшим, ніж до природничих наук і математики? Які наслідки це мало для подальшого розвитку культури?Запитання

Номер слайду 9

Текст 2 «Київську державу називали «книжною країною». Тут книгу любили й цінували, уважаючи її «восьмим чудом світу». «Солодким є медяний сік і цукор, але солодшим від обох є книжний розум», - повчає книжник ХІІ ст. Готова книга коштувала дуже дорого, адже над її створенням працювали перекладачі, переписувачі, художники, палітурники, майстри пергаменту, ювеліри. Особливо ретельно виготовляли обкладинку книги. Зазвичай, її оправляли в тонко стругані дошки, укриті шкірою, оздоблювали золотом, сріблом і коштовним камінням, майстерно виготовляли різні орнаменти. Попри високу ціну на книги, книжковий фонд Київської держави нараховував тоді щонайменше 130-140 тисяч примірників».

Номер слайду 10

Робота над створенням книг на Русі

Номер слайду 11

Яким було ставлення до книг на Русі?Чому книги коштували так дорого?Запитання

Номер слайду 12

1) Родина князя Святослава Ярославича. Мініатюра з «Ізборника»(1073 р.). 2) Свенська ікона Богородиці зі святими Антонієм та Феодосієм Печерськими (початок ХІІ ст.).3) П’ятницька церква в Чернігові (кінець ХІІ – початок ХІІІ ст.). Робота з візуальними джерелами. Розглянути пам’ятки архітектури та образотворчого мистецтва, висловити власну думку з приводу їх особливостей.

Номер слайду 13

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Учитель. Ікони спочатку привозили з Візантії, а потім на Русі поступово з’явилися свої осередки іконописання. Відомим був київський майстер, чернець Алімпій. Робота з історичною особистістю. Алімпій (Аліпій) – близько 1050 – 1114рр. – православний святий, київський мозаїст і живописець, чернець Києво-Печерського патерика. Робота з історичним джерелом. Прочитайте уривок з «Києво-Печерського патерика» і скажіть, на яких моральних якостях київського іконописця Алімпія наголошує автор.«Преподобний Алімпій…добре навчився мистецтва іконописному – ікони писати умів прекрасно. Цей же мистецтва захотів навчитися не задля багатства, а задля Бога це творити – працював бо, скільки потрібно було ігумену та всій братії, яким писав ікони. І за це нічого не брав. Якщо ж коли не мав діла собі цей преподобний, то, взявши в борг золота й срібла, які потрібні для ікон, працював для тих, кому заборгував, і віддавав ікону за такий борг. Часто просив друзів своїх, аби, якщо в церкві де бачили старі ікони, то йому приносили. І, їх обновивши, ставив на своїх місцях. Все ж сотворив, аби не байдикувати…»

Номер слайду 17

«Повість минулих літ»;«Києво-Печерський патерик»;«Повчання дітям» Володимира Мономаха;«Слово о полку Ігоревім»;А) «Був дехто з Києва, який постригся під іменем Агапіта.. цей Агапіт…допомагав хворим. І коли хто з братії хворів…то оздоровлювався молитвою його. І через те прозваний він був Лікарем…»Б) «…Паче всього – убогих не забувайте, годуйте й подавайте сироті…гордості не майте в серці і в умі. Старих шануй, як отця, а молодих – як братів…»В) «Данило вийшов з військом із Холма та на третій день став у Галичі. …увійшов у свій город…та прийняв стіл свого батька, та проголосив перемогу…»Г) « Коли ж поляни жили осібно і володіли родами своїми… - то було між них три брати: одному ім’я Кий, а другому – Щек, а третьому – Хорив, і сестра їх – Либідь…Зробили вони городок і …назвали його Києвом…»Д) « Галицький Осмомисле Ярославе! Високо сидиш ти на своїм золотокованім столі…Стріляй, господарю, Кончака, раба поганого, за землю Руську, за рани Ігореві, смілого Святославича!»ІV. Закріплення здобутих знань. Завдання. Установіть відповідність між назвами творів давньоруської літератури та уривками з них.

Номер слайду 18

Опрацювати відповідний параграф підручника (пар.11 – “Історія України 7 клас”/В. С. Власов). V. Домашнє завдання

pptx
Додано
10 липня 2023
Переглядів
275
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку