Що означає бути Поетом?Ознайомившись з біографією Ліни Костенко, можна повністю розкрити значення слова «Поет». Бути Поетом означає перетворювати звичайні слова на гармонію звуків та образів, жити перш за все з відкритою душею, беззахисною перед злом і наругою, нести на собі такий тягар, який би розчавив звичайну людину, не наділену таким Талантом. Бути Поетом _ означає творити радість високого мистецтва, дарувати людям мрію, іти на крок попереду…
Дитинство…Ліна Костенко народилася у 1930 року в містечку Ржищеві на Київщині, в учительській родині. У шість років із сім`єю переїхала в Київ. Перші її рядки писалися під гуркіт гармат, виття сирен, бо дитячі роки Ліни припали на Другу світову «ійну. Одна з перших поезій має назву “Мій перший вірш, написаний в окопі”. Саме цим твором й було розпочато її поетичну біографію: … писала мало не осколком , великі букви, щойно з букваря, _ той перший віршик, притулившись скраю, щоб присвітила поночі війна.
Повернення…Лише наприкінці 70-их років 20-ого століття Л. Костенко повернулася до своїх читачів зі збіркою поезій «Над берегами вічної ріки», з історичним романом у віршах «Маруся Чурай», який став подією у літературному житті України, а його авторка була відзначена найпочеснішою літературною премією України _ Шевченківською!
А нині…Зараз Ліна Василівна Костенко живе у Києві. Ця жінка повна ентузіазму, вона намагається берегти для нового покоління скарби, які приховані у поезії. Читайте уважно її вірші, бо саме там, за кожним рядком - непідробна щирість української душі та пристрасна думка, високе мистецтво, скарб національної матеріальної культури, за якими ми визначаємо справжні взірці прекрасного…
Тема: відтворення роздумів поетеси про смисл життя людини. Ідея: возвеличення любові до рідного краю, до всього, що з ним пов'язано, перебуваючи далеко за його межами. Основна думка:а) «Нащо крилатим ґрунт під ногами»?б) «Для мене ж той край найкращий, де виросли крила мої». Жанр: поема.“Чайка на крижині”
Художні особливості вірша «Чайка на крижині» Метафора, персоніфікація. Метафора, Епітети «зима не вдягла... свиту», «зима... часом вже й приміряла», «зима... пошукала, поплакала... нотувала, стелила... сперечалася... несла, все збиралась», «дерева проснулись», «лід потемнів»Крига буйно ломилась у відкриті двері протоки.І, нарешті, по Одрі – темній, широкій – на останній крижині самотня чайка пливе «Що ж робити?» «— Ти куди ж розігналась?« Чи, бува, не до самого моря?» «Ну, а що, як її розливає вода весняна?» «Ну, а що, коли їй та удержать тебе несила?»« Нащо крилатим грунт під ногами? »«Дивна людина!»Землі немає, то буде небо. А крила має. А крила має! «Ну, а шо...»Риторичне питання. Риторичний оклик. Антоніми, антитеза, протиставлення Повтор; анафора; окличне речення
Художні особливості вірша «Крила». Антоніми, антитеза, протиставлення. Метафора, персоніфікація. Риторичне питання. Риторичний оклик. Епітети Повтор; анафора; окличне речення«У кого — ...», «А крила має!»Землі немає, То буде небо. Немає поля, То буде воля. Немає пари, То будуть хмари.«А крила має!»«А як же людина?» «А що ж людина?» «вічного поривання»«Правда пташина»
Фразеологічний калейдоскоп. Крила — це символ духовності, багатства думки, емоційного піднесення, могутності, незалежності й впевненості. • ростуть (виростають) крила • як на крилах• під своє крило• давати крила• обламувати крила• опустити крила• обпалювати собі крила• складати крильця• підрізати крила
Алегорія — це інакомовлення; наділення тварин, птахів, рослин, предметів рисами характеру людини. Дилогія – об’єднані однією темою та ідеєю два прозові твори одного письменника, в яких діють одні й ті ж самі герої. Диптих - об’єднані однією темою та ідеєю два поетичні твори одного письменника, об’єднані єдиним авторським задумом, сюжетом, дійовими особами чи образами. Теорія літератури