"Діти з особливими потребами - це діти які через різні причини потребують посиленої уваги педагогів. Діти, яких природа позбавила можливості на достатньому рівні сприймати світ й почуватися належними до нього, внаслідок хвороби, вади чи паталогічного стану. За період свого існування суспільство подолало довгий і суперечливий шлях у своєму ставленні до дітей з особливими потребами. На цьому шляху зустрічалися як байдужість, ненависть і агресія, так і турбота, увага, милосердя.
ДО ДІТЕЙ З ОСОБЛИВИМИ ОСВІТНІМИПОТРЕБАМИ НАЛЕЖАТЬ: Діти з порушенням інтелекту;Діти з відхиленями в пізнавальному розвитку (ЗПР);Діти з порушенням слуху;Діти з порушенням зору;Діти з порушеннями опорно - рухового апарату;Діти з порушеннями мовлення;Діти з емеційними розладами, у тому числі раннім дитячим аутизмом. ( Хворобливим станом психіки);Діти зі складним комплексним порушенням.
ЯКІ Є ПРИЙОМИ РОБОТИ З ДІТЬМИ З АУТИЗМОМ І ЯК НАЛАГОДЖУВАТИ ВЗАЄМОДІЮ З ІНШИМИ ДІТЬМИ?Говорити про спільну стратегію не можна, оскільки діти з аутизмом відрізняються одне від одного - рівнем навичок, бажанням, можливістю до спілкування, рівнем розвитку мовлення. Потрібно обрати ті стратегії, щоб достосувати до потреб конкретної дитини.
ВИКОРИСТОВУЮ ТАКІ ПРИЙОМИРОБОТИ З ДИТИНОЮ З АУТИЗМОМ:1. СИСТЕМА ЗАОХОЧЕНЬ. Через порушення соціальної взаємодії часто дітей з аутизмом складно мотивувати до навчання через соціальне схвалення, похвалу, гарні оцінки. Потрібно знати , що мотивує дитину із сторонніх заохочень. Це може бути: їжа, іграшки, мультфільми.
2. МАКСИМАЛЬНА ВІЗУАЛІЗАЦІЯ. Переважно усі діти з аутизмом є візуалами, тож візуальна підтримка працює для них добре. Візуальний розклад дня/тиждня, календар природи, правила поведінки.......3. МОДЕЛЮВАННЯ. Як рольова гра. Не пояснюємо словесно, а показуємо. Тому, що після кількох слів пояснень дитина виключається.4. ПІД ЧАС РОБОТИ З ДИТИНОЮ З АУТИЗМОМ ВРАХОВУЮ ЇЇ ОСОБЛИВОСТІ СПРИЙНЯТТЯ І СЕНСОРНОЇ РОБОТИ
ПОВЕДІНКОВІ ПІДХОДИ:1. АВА - прикладний аналіз поведінки. Мета ABA – підвищення рівня бажаної поведінки та зниження рівня небезпечної або проблемної поведінки, яке може заважати навчанню та ефективній соціальній взаємодії. ABA-терапія використовується для поліпшення мовних і комунікативних навичок, уваги, пам’яті та академічних навичок. Метод ABA зосереджується на стратегіях позитивного підкріплення, що являють собою істотну підтримку дітям, які зазнають труднощів у навчанні або опануванні нових навичок.
Методика PRT спрямована на розвиток мотивації, соціальної ініціативи, вміння реагувати на кілька сигналів, самоврядування. Надалі сприяє полегшенню сприйняття навчальної інформації. Основна мета PRT – розвивати мотивацію у дитини з РАС реагувати на сигнали і соціальні взаємодії, які можуть замінити неналежну або атипову поведінку.2. PRT (Pivotal Respouse Treatment) – навчання основних/ключових навичок/реакцій
Максимально розвинути незалежність дитини. Допомогти дитині ефективно взаємодіяти з іншими. Збільшувати і розвивати інтелектуальні навички, шкільні вміння та індивідуальні здібності. Стимулювати генералізацію навичок (усі нові навички, які дитина може максимально часто й ефективно використовувати в різних ситуаціях удома, в садку, школі). Розвивати почуття себе, розуміння себе (розвиток емоційної сфери).3. TEACCH – це методика структурованого навчання з особливою увагою до середовища. Основні цілі навчання:
Методика Floortime - розроблена Стенлі Грінспеном, передбачає прямування за ініціативою дитини у грі й соціальній взаємодії. Методика Floortime базується на припущенні про те, що, працюючи з емоційними, або афективними, проявами, ми можемо позитивно впливати на базові здібності, відповідальні за відносини, мислення та спілкування. РОЗВИВАЛЬНІ ПІДХОДИ
Метод спрямований на стимуляцію роботи органів почуттів в умовах координації різних сенсорних систем. Сенсорно-інтегративна терапія являє собою ретельно дозоване та чітко побудоване специфічне тренування порушених функцій у спеціально організованому терапевтичному середовищі. Вона включає теорію сенсорної інтеграції, методику оцінки рівня розвитку цієї сфери та комплекс вправ, які використовуються в роботі з пацієнтом. Метод сенсорної інтеграції передбачає стимуляцію роботи органів почуттів в умовах координації різних сенсорних систем. СЕНСОРНО ПЕРЦЕПТИВНІ ПІДХОДИСенсорна інтеграція -Ayres Sensory Integration :
ДИДАКТИЧНІ ІГРИСаме дидактична гра , запобігає психічному перенавантаженню дитини, допомагає реалізувати навчальну мету значно швидше й міцніше, ніж будь-який інший педагогічний засіб. Гра – складне педагогічне явище, призначення якого полягає в імітаціїнавчальних ситуацій через гру.
ІГРИ ДЛЯ РОЗВИТКУ ДРІБНОЇ МОТОРИКИВ. О. Сухомлинський говорив: «Витоки здібностей і обдарування дітей на кінчиках пальців. Від пальців, образно кажучи, йдуть найтонші нитки – струмочки, які живлять джерело творчої думки. Іншими словами, чим більше майстерності в дитячій руці, тим розумніша дитина»
У роботі з дітьми з особливими освітніми потребами слід враховувати такі психологічні моменти: Спілкування з дитиною повинно бути доброзичливе;Атмосфера спілкування повинна бути спокійною, повільною, виразною і чіткою;Урок повинен тривати індивідуально по мірі втомлюваності дитини;Надавати дитині достатньо часу для виконання завдання;Подавати зміст навчального матеріалу невеликими частинами;Сповільнити темп навчання.