Тема: Множинний алелізм. Взаємодії алельних генів. Плейотропія.
Номер слайду 2
Що таке алельні гени?Алельні гени - це гени, що перебувають у різних станах, але займають одне й те саме місце (локус) в хромосомах однієї пари (гомологічних хромосомах) та визначають різні стани певної ознаки (високий чи низький зріст, руде чи чорне волосся, блакитні чи карі очі).
Номер слайду 3
Можливі варіанти поєднання алельних генів
Номер слайду 4
У кожного організму є лише по два алельних гени. Форми взаємодії між алельними генами: 1. Повне домінування.2. Неповне домінування. 3. Кодомінування.4. Множинний алелізм.
Номер слайду 5
1. Повне домінування – це форма взаємодії алельних генів, за якої у гетерозиготного організму домінантний алель (А) повністю пригнічує дію рецесивного (а). Вперше описано Г. Менделем. За повного домінування розщеплення за генотипом 1:2:1 не співпадає з розщепленням за фенотипом - 3:1. У медичній практиці з двох тисяч моногенних спадкових хвороб майже у половини має місце домінування прояву патологічних генів над нормальними.
Номер слайду 6
Приклади повного домінування
Номер слайду 7
Номер слайду 8
2. Неповне домінування - це форма взаємодії алельних генів, за якої у гетерозиготного організму (Āа) домінантний алель (Ā) не повністю пригнічує рецесивний алель(а), внаслідок чого проявляється проміжний стан ознаки. Тут розщеплення за генотипом і фенотипом співпадає і складає 1:2:1
Номер слайду 9
Номер слайду 10
Номер слайду 11
Номер слайду 12
3. Множинний алелізм -це наявність двох і більше алелів у популяції . Це явище виникає через те, що в організмах постійно відбуваються мутації. І мутації, які Кодомінування. Обидва варіанти ознаки проявляються одночасно. Наприклад, гетерозигота за групою крові (ІV) - АВ містить на мембранах еритроцитів і антиген А, і антиген В одночасно (алелі А і В є кодомінантними).
Номер слайду 13
Групи крові людини за системою АВОВ
Номер слайду 14
Номер слайду 15
4. Множинний алелізм – це явище, за якого ознака в популяції визначається не двома, а декількома алелями. Так, у людини три алельні гени (їх позначають і0, ІА, ІВ) в різних поєднаннях визначають 4 групи крові за системою АВО.
Номер слайду 16
Плейотропія, або модифікуюча дія гена -це здатність одного гена до визначення різних ознак.
Номер слайду 17
Розв’язування задач на взаємодію алельних генів. Задача 1. При схрещуванні червоних тюльпанів з генотипом СС і білих з генотипом сс, утворились рожеві Сс. Яке забарвлення тюльпанів можна одержати при схрещування білих із рожевими? Та червоних тюльпанів із рожевими? Задача 2. Жінка у якої перша група крові вийшла заміж за чоловіка у якого четверта група крові. Які групи крові можуть мати їхні діти?Задача 3. Чорний колір шерсті домінує над білим. Яке потомство можна очікувати від схрещування чорного кроля із білою самкою?Задача 4. Які групи крові можливі у дітей від шлюбу Жінки у якої ІІІ група крові та чоловіка ІV групи крові?Задача 5. У флоксів фіолетове забарвлення домінує над білим. Які будуть квіти при схрещуванні гетерозиготних із фіолетовими та гетерозиготних із білими?