Всі психоактивні речовини характеризуються впливом на діяльність ЦНС людини. 1.призводять до пригнічення чи збудження нервової діяльності,2.виникнення галюцинацій. 3.впливають на «систему винагород» особливу структуру голов-ного мозку, відповідальну за стимулювання бажань і потягів, задоволення та їхнє позитивне підкріплення.
Залежність від психоактивних речовин –це комплекс фізіологічних і психічних явищ, за яких вживання речовини починає посідати більш важливе значення в системі цінностей людини, аніж інші формиповедінки, що були раніше важливішими для неї. Згідно з міжнародним класифікатором хвороб МКХ-10 всі види залежності від психоактивнихречовин класифікують як «Психічні та поведінкові розлади внаслідок вживання психоактивних речовин».
Як формується залежність від наркотичних речовин. Наркотичні речовини – це психоактивні сполуки, що: а) справляють специфічну дію на ЦНС (заспокійливу, стимулювальну, галюциногенну); б) здатні спричиняти залежність і становлять серйозну небезпеку для здоров’я; в) їх законодавчо внесено до списку наркотиків.
За характером впливу на ЦНС ці речовиниподіляють на декілька груп: 1) заспокійливі (депресанти) – це опіати й опіоїди,метадон, барбітурати 2) стимулювальні – це кокаїн, похідні ефедріну, амфетаміни 3) галюциногенні (фантастики, психоделіки)– канабіс (з коноплі), мескалін (з кактуса лофофора), псилоцібін (з грибів Псілоцібе) . За оцінками ВООЗ, станом на 2016 р. найпоширенішими наркотичними речовинамиє канабіс, амфетаміни, кокаїн, опіоїди й психотропні речовини, що не призначені лікарем.
Наркотики – хімічні речовини рослинного або синтетичного походження, що спричиняють зміну психічного стану людини, систематичне вживання яких формує залежність від них. Назва «наркотики» походить від грецької назви електричних скатів роду Нарки. Вважають, що термін «наркотик» вперше застосував Гіппократ для опису речовин, що викликають втрату утливості або параліч.
Наркотики за своєю природою є отрутами: 1. вражають усі органи, особливо страждають головний мозок, печінка, серце, легені, нирки й статеві 2. Відбуваються незворотні зміни в будові головного мозку, які спричиняють різні психічні порушення (амнезія, параноя, депресія), призводятьдо шизофренії і деградації особистості. 3.шкірні захворювання (екзема, псоріаз), 4.захворювання вен (тромбофлебіт),5.руйнування зубів, кісток.
Зміни, що відбуваються з особистістю наркозалежного:1. Проблеми в сім’ї і на роботі, 2.нездатність до розумової діяльності,3.порушення емоційно-чуттєвої складової психіки, 4.повна байдужість до всього, до життя свого і оточуючих, до їжі, задоволень, 5.небажання що-небудь робити, вчитися, працювати. 6. Страждають пам’ять і зір. 7. Виникають проблеми із законом, люди з наркоманією крадуть, обманюють, йдуть на все заради однієї дози.