Територія Запорізької області складається з двох виразних геоморфологічних рівнів: Приазовської і Придніпровської височин, що геоструктурно відповідають південно-східній частині Українського кристалічного масиву, та Приазовської і Дніпровсько-Молочанської низовин у складі Причорноморської низовини. Діяльність людини як фактор рельєфоутворення спричинила певні видозміни природного рельєфу шляхом створення кар’єрів і відвалів, зміни берегової лінії, будівництва шляхів, трубопроводів і каналів, плантації поверхні сільськогосподарських полів, спрямлення русел річок, створення штучних культових насипів тощо.
Приазовська височина. Абсолютні відмітки поверхні височини змінюються від 300 до 160-150 м, а найвищою точкою є Могила Бельмак (Горіла) з абсолютною висотою 324 м. Наскрізною поперечною улоговиною з абсолютними висотами менше 200 м височина ділиться на дві частини – західну і східну. Балки є поширеними формами рельєфу у межах височини і її схилів. Пониззя балок часто глибоко врізані, часто мають постійні водні потоки.
Запорізька рівнина обмежена з південного сходу Приазовською височиною, із заходу – порожистою ділянкою р. Дніпро, з південного заходу – Причорноморською низовиною. У північному напряму поверхня Запорізької рівнини нахилена у бік р. Самара. Абсолютні відмітки поверхні Запорізької рівнини перевищують 200 м лише у місці переходу у Приазовську височину, а переважаючими висотами є 170-185 м, місцями збільшуючись до 195 м, а поблизу долини р. Самара зменшуючись до 100 м.
Причорноморська низовина займає західну, південну і південно-східну частини території Запорізької області і розташована у межах східного крила Причорноморської западини, якій структурно відповідає у рельєфі. Низовина представляє собою субширотно витягнуту рівнину уздовж узбережжя Чорного та Азовського морів. Причорноморська низовина у морфологічному відношенні відповідає слабопохилим рівнинам з нахилом на південь і абсолютними висотами у північній частині 150-170 м і в південній – 2-10 м. Максимальна від’ємна відмітка абсолютної висоти – біля зал. Сиваш (-4,5 м).
Рельєф низовини переважно слабохвилястий, у центральній і східній частинах – плоский. Рівнинність поверхні порушується долинами річок, балками, роздолами, ярами і подами. У межах Запорізької області Причорноморська низовина представлена своїми складовими – Дніпровсько-Молочанською і Приазовською ділянками.
Дніпровсько-Молочанська низовина охоплює територію, обмежену долинами рр. Дніпро і Молочна. Територія характеризується винятковою рівнинністю поверхні і незначними абсолютними висотами поверхні – від 50-70 м до 0 м, а в Присивашші – до –4 м. Поверхня території плоска, злегка нахилена на південь, а в межиріччі рр. Дніпро-Молочна – безстічна, представлена переважно подами і балками-роздолами. Глибина і густота вертикального і горизонтального розчленування незначна. Поди згруповані у смуги, витягнуті з північного заходу на південний схід.
Приазовська низовина розташована на південь і схід від Приазовської височини і обмежена з півдня уступом (10-50 м) узбережжя Азовського моря, із заходу – річковою долиною р. Лозуватка, з півночі – Приазовською височиною, з північного сходу – Донецькою височиною, на сході межа виражена нечітко. Абсолютні відмітки низовини зменшуються з півночі на південь від 120 до 10-50 м.
Корисні копалини Запорізької області{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Назва корисних копалин. Назва родовища Залізні руди. Назва родовища Марганцева руда. Назва родовища. Руди залягають на глибині до 140м, вміст руди 26%, простягаються: Каховське водосховище-Токмак-Мелітополь. Граніти червоні і сірі - Це виходи кристалічних порід Українського щита. Буре вугілля - Назва родовища. Лікувальні грязіНазва родовища«Озеро Велике» знаходиться на курорті «Бердянськ», і родовище «Кирилівське»
Інші корисні копалини. В Чернігівському районі -унікальне в Україні Новополтавське родовище апатиту., Новополтавське родовище може бути об’єктом вилучення ніобію і танталу.(Ніобій для реактивних двигунів, ракет, турбін, електроніки, надпровідників. Тантал- для мобільних телефонів ,ноутбуків ). Перспективним родовищем по видобутку гірського кришталю є родовище «Крута Балка». У перспективі виявлення золота та алмазів у Бердянському та Приморському районах області. В Бердянському районі розвідане Троїцьке родовище графіту Польовий шпат видобувається у родовищі «Балка Великого табору» із пегматитових жил. З нього виробляються ізолятори .каоліни, вогнетривка глина, формувальні піски.