Презентація для студентів вищих навчальних закладів на тему "Періодизація Загального недорозвитку мовлення".
Презентація містить опис рівнів Загального недорозвитку мовлення (мовленнєва, немовленнєва симптоматика).
Періодизація загального недорозвинення мовлення. Тарасенко Ірина
Номер слайду 2
Професором Р. Лєвіною та співробітниками були умовно виділені три рівні загального недорозвинення мовлення
Номер слайду 3
Під час опису кожного з рівнів враховувалися такі положення:
Номер слайду 4
Кожний рівень характеризується певним співвідношенням первинного дефекту і вторинних виявлень, які затримують формування залежних від них мовленнєвих компонентів.
Номер слайду 5
Перший рівень ЗНМ
Номер слайду 6
Номер слайду 7
Пасивний словник більший за активний. Немовленнєві діти сприймають мовлення зазвичай лише в умовах ситуації підказки, багатьох слів вони не розуміють взагалі. Не володіють фразою («тато ту ту» - тато поїхав, «Вова ода» - Вова хоче пити)Словник відображує ті предмети і явища, які вони сприймають через органи чуття. Майже повністю відсутнє розуміння значень граматичних змін слів (розрізнення форм однини та множини і менника, минулого часу дієслова, форми чоловічого та жіночого роду, значення прийменників тощо).
Номер слайду 8
Номер слайду 9
Отже, для І рівня ЗНМ характерні такі ознаки
Номер слайду 10
Другий рівень ЗНМ Мовленнєві можливості дітей значно зростають, спілкування вже здійснюється за допомогою достатньо постійних, хоч і дуже спотворених у фонетичному і граматичному відношенні, мовленнєвих засобів. Розповідь Вови К., 5 років, про літній відпочинок:«Пуф літо папусі. Я купаїса, г'іса воді. П'юх, п'юх (жестикулює), топ'є купаїса. Всі купаїса воді» (Був влітку у бабусі. Я купався, грався у воді. Плюх, плюх, добре купатися. Всі купались у воді).
Номер слайду 11
Номер слайду 12
Стійкі відхилення у засвоєнні і застосуванні граматичних засобів мови. У їхньому мовленні зустрічаються окремі форми словозміни, спостерігаються спроби змінювати слова за родами, числами і відмінками, дієслів за часом, але здебільшого ці спроби виявляються невдалими.Іменники використовуються в основному у називному відмінку, дієслова - у початковій формі або у формі 3-ї особи однини та множини теперішнього часу. Іменники часто не узгоджуються з дієсловами, прикметниками у числі і роді. Використання іменників у непрямих відмінках має випадковий характер. Фраза є аграматичною («грає з м'ячику», «пішли на вулиці»). Аграматичною виявляється зміна іменників за числами («два вухи», «п'ять пташкав» ). Зустрічаються взаємозаміни однини та множини, змішування дієслів минулого часу чоловічого та жіночого роду.
Номер слайду 13
Номер слайду 14
У дітей порушена вимова приголосних: шиплячих, свистячих, сонорів, твердих і м'яких, дзвінких і глухих. Характерною ознакою є недиференційована вимова звуків (наприклад, звук «с'» замінює звук «с» - «сянкі»,звук «ш» - «сюба», звук «ц» - «сібуля»). Спостерігається заміна груп звуків, більш простих за артикуляцією (найчастіше сонорів, африкатів), спотворена вимова деяких звуків (міжзубний сигматизм, велярний звук Р).
Номер слайду 15
Під час відтворення слів різної складової структури спостерігаються грубі порушення:порушення кількості складів: елізії - скорочення кількості складів («бабан» - барабан, «ліве» - олівець, «памі-ка» - пірамідка), пропуск складотворної голосної («просятко» - поросятко); інтерації - збільшення кількості складів за рахунок додавання складотворної голосної посеред збігу приголосних («сітіл» - стіл);порушення послідовності складів у слові: перестановки складів і звуків у слові («моколо» - молоко, «голопед» - логопед, «бемігот» - бегімот);персеверації - повторення складів («пананама» -панама, «бананан» -банан);спотворення структури окремого складу: скорочення збігу приголосних («капута» - капуста, «сіговік»- сніговік); вставлення приголосних у склад («лимонт» - лимон);антиципації - уподібнення одного складу іншому («піпітан» - капітан, «астобус» - автобус);контамінації - поєднання частин двох слів («совіник» -совок, віник, «літбау» - ліпити бабу).
Номер слайду 16
Отже, для II рівня ЗНМ характерні такі ознаки:
Номер слайду 17
Третій рівень ЗНМ
Номер слайду 18
Своєрідність лексичних помилок виявляється в тому, що діти:
Номер слайду 19
Номер слайду 20
Номер слайду 21
Номер слайду 22
Характерні такі ознаки:
Номер слайду 23
Номер слайду 24
Розповідь - опис мало доступний для дітей: зазвичай вони обмежуються перерахуванням окремих предметів і їх частин. Під час переказу помиляються у переданні логічної послідовності подій, пропускають окремі ланцюги, «гублять» дійових осіб. Частина дітей відповідають лише на запитання за змістом твору.
Номер слайду 25
Таким чином, III рівень ЗНМ має такі особливості:
Номер слайду 26
Також Т. Б. Філічевою розроблена характеристика ще одного (IV) рівня порушення мовленнєвого розвитку, стосовно дітей 7-го року життя третього року навчання.