До вашої уваги пропонується мультимедійна презентація з історії Середніх віків до уроку на тем: "Північно-Східна Русь у ХІІ - ХІV ст.". До презентації прикріплено відеоматеріал, який дасть змогу емоційно урізноманітнити даний урок.
Тема уроку: Північно-Східна Русь у ХІІ – першій половині ХІV ст. Історія Серідніх віків, 7-й клас
Номер слайду 2
про особливості становлення та політичний устрій Володимиро-Суздальського та Новгородського князівств; про біографічні факти з життя князів; про перебіг монгольського завоювання Русі; про звитяжність руських воїнів. Сьогодні ви дізнаєтесь:
Номер слайду 3
Володимиро-Суздальське князівство: від зародження до занепаду. Великий Новгород. Монгольська навала на Русь. Непоступливі новгородці. План уроку:
Номер слайду 4
Основні поняття і дати уроку: Опорні поняття: роздробленість; Новгородська республіка; посадник; тисяцький. Опорні дати: 1147 р. – літописна згадка про Москву; 12.ІІІ.1169 р. – розорення Києва; 15.VІІ.1240 р. – Невська битва; 05.IV.1242 р. – Льодове побоїще
Номер слайду 5
Актуалізація опорних знань: Яка середньовічна держава зображена на карті? Який етап її розвитку відображено на карті? Показати на карті князівства, розташовані на українських землях?
Номер слайду 6
Володимиро-Суздальське князівство Князівство було розташоване між Окою і Волгою. Найдавнішим містом князівства було Суздаль. За рішення Любецького з'їзду князівство переходило у власність Володимира Мономаха, який направив князювати в ньому малолітнього сина Юрія, названого згодом Долгоруким. У 1008 р. Володимир Мономах заснував місто Владимир.
Номер слайду 7
Князі Володимиро-Суздальського князівства
1053 - 1125
Номер слайду 8
Князі Володимиро-Суздальського князівства 1090 - 1157
Номер слайду 9
1110 - 1174 Князі Володимиро-Суздальського князівства
Номер слайду 10
1154 - 1212 Князі Володимиро-Суздальського князівства
Номер слайду 11
З утворення Київської Русі Новгородська земля ввійшла до складу держави. За своїм значенням Новгород став другим містом Київської Русі. У 1136 році Новгород звільнився з під – опіки Києва і було встановлено боярську республіку. Новгородська земля
Номер слайду 12
Органи влади у Новгороді ЗАГАЛЬНОМІСЬКЕ ВІЧЕ (300 – 500 осіб з найзаможніших родин) Питання війни і миру Укладення договорів з князями Затвердження законів єпископ посадник тисяцький Скарбниця Церковний суд Зовнішня політика Очолював уряд Скликав віче Виконував рішення віче Командування міським ополченням
Номер слайду 13
Монгольське завоювання Русі 1155 - 1227
Номер слайду 14
Перша зустріч з монголами
Номер слайду 15
Імперія Чингісхана на момент його смерті
Номер слайду 16
1209 - 1256 Монгольське завоювання Русі
Номер слайду 17
Монгольське завоювання Русі
Номер слайду 18
Непоступливі новгородці М. Рерих О. Невський у поєдинку з Біргером 15 липня 1240 року
Номер слайду 19
≈ 1230 - 1263 Непоступливі новгородці
Номер слайду 20
Непоступливі новгородці
Номер слайду 21
Коли в літописах вперше згадується Москва? З яким князем це пов'язано? В якій битві з монголами за легендою загинули славнозвісні богатирі? Які особливості державного устрою Новгородської землі? Які перемоги отримали новгородці у боротьбі з іноземними загарбниками? З якою історичною постаттю вони пов'язані? Закріплення:
Номер слайду 22
Прочитати §18 підручника; Скласти коротенький текст промови перед новгородцями на загальноміському віче за нагоди укладання миру. Домашнє завдання: