Характерні особливості обдарованих дітей: часто "перескакують" через послідовні етапи свого розвитку; у них чудова пам'ять, яка базується на ранньому мовленні; рано починають класифікувати інформацію, що надходить до них; мають великий словниковий запас, із задоволенням читають словники чи енциклопедії; дуже допитливі, активно досліджують навколишній світ і не терплять жодних обмежень своїх досліджень; можуть тривалий час концентрувати свою увагу на одній справі, вони буквально "занурюються" у своє заняття, якщо воно їм цікаве; постійно намагаються вирішувати проблеми, які їм поки ще не під силу; відрізняються різноманітністю інтересів. добре міркують, не плутаються в думках; оригінально мислять і пропонують нестандартні відповіді і рішення; добре вловлюють зв'язок між подіями, між причиною і наслідком.
Схема пошуку обдарованих дітей Сфера пошуку Критерії, за якими здійснюється пошук Урок→ Рівень творчості, пізнавального інтересу, нестандартності мислення Результати письмових робіт→ Інтелект, ерудиція, словниковий запас, природні задатки Учнівські олімпіади, конкурси→ Інтелектуальні здібності, нестандартність мислення, неординарність підходів Анкетування, тестування→ Лідерські якості, оригінальність, ерудиція, об'єктивність самоаналізу Бібліотека→ Вивчення запитів, інтересів, допитливості Виховна робота→ Рівень активності, ініціативності, свідомості, відповідальності, наявність інших загальнолюдських якостей
Методики,які допомагають пізнати творчу, обдаровану дитину з креативністю її мислення: Методика Векслера допоможе визначити рівень інтелектуальних здібностей. Методика Кетелла допоможе оцінити інтелектуальні можливості дитини. Методика «Неіснуюча тварина» допоможе визначити, наскільки в дитини розвинена творча уява, оригінальність мислення, емоційний стан. Методика «Прогресивні матриці Равена» допоможе визначити рівень аналітико-синтетичних умінь.
Ознайомлення з науковими працями: Галина Тодосова. Професійна підготовка вчителів для роботи з обдарованими дітьми. І.А. Сокол, А.В. Сокол. Особливості роботи з обдарованими дітьми в системі психологічної служби школи. О.Д. Вєтров. Сучасні методи і форми роботи з обдарованими дітьми. А.В.Яковина. Аналіз готовності вчителів до роботи з обдарованими учнями.
Створення банку педагогічного досвіду щодо роботи з обдарованими дітьми. Організація і проведення шкільних, районних (міських), олімпіад із базових дисциплін Підготовка до друку матеріалів із досвіду роботи, рекомендацій учителів, які працюють з обдарованими дітьми. Організація та проведення творчих звітів педагогів за результатами роботи з обдарованими дітьми. Забезпечення до участі обдарованих дітей у міських, районних, обласних творчих конкурсах. Здійснення моніторингу стану здоров'я обдарованих дітей. Розробка системи матеріального та морального заохочення обдарованих учнів та вчителів, які працюють з ними. Розгляд питань організації роботи з обдарованими дітьми та визначення подальших напрямів роботи на засіданнях шкільних, районних (міських) методичних об'єднань учителів, педагогічних радах, нарадах при директорі.
Принципи роботи з обдарованими учнями • Орієнтація на змагання, актуалізація лідерських можливостей учнів. • Орієнтація на потреби дитини. • Максимальне розширення кола інтересів. • Домінування розвивальних можливостей над інформаційною насиченістю. • Ускладнення змісту навчальної діяльності.
Олімпійський урок Основна мета олімпійського уроку - виховання учнів на гуманістичних цінностях олімпійського руху, формування в них навичок та культури здорового способу життя, залучення їх до активних занять фізичною культурою і спортом. «Олімпійський урок» у нашій школі, приурочений до Дня фізкультури та спорту. Пізнавальна вікторина, дотепні конкурси, цікаві змагання були до вподоби учням під час проведення уроку. Спортивний напрям
Літературознавчий конкурс «Щасливий випадок» Учні змагаються в таких категоріях: фольклор, біографії письменників, літературний твір, теорія літератури, літературний герой. Конкурс має на меті виявити рівень учнівських знань, акумулювати здобуті уміння і навички, формувати любов і повагу до літературного слова, розвивати увагу, спостережливість, кмітливість, логічне мислення.