Тема. Досліджуємо склад числа 7. Складання та обчислення виразів за схемами.
Мета: формувати поняття про склад числа 7; вчити подавати число 7 у вигляді
суми двох чисел та розв’язувати приклади на додавання і віднімання в
межах 7 на основі складу числа; розвивати логічне мислення, психічні
процеси: пам'ять, увагу, спостережливість; виховувати старанність,
бережливе ставлення до шкільного приладдя.
Обладнання: ноутбук, набір цифр, презентація на тему «Склад числа 7»,
ігровий м’ячик, числова пряма.
Література: 1) Державний стандарт початкової загальної освіти від 21.02.2018р.
2) Програма для середньої загальноосвітньої школи 1-2 класів.
3) Скворцова С.О., Онопрієнко О.В., Підручник для 1 класу,
«Ранок», 2018 р.
4) Скворцова С.О., Онопрієнко О.В., Робочий зошит для 1 класу,
частина 1, «Ранок», 2018р.
5) Скворцова С.О., Онопрієнко О.В., Розробки уроків для 1 класу,
частина 1, «Ранок», 2018р.
6) Інтернет-ресурси:
https://www.youtube.com/watch?v=kNWwid8OAVM
https://naurok.com.ua/urok-sklad-chisla-7-skladannya -7-26955.html
Тип уроку: комбінований.
Хід уроку
І. Організація класу до уроку
1) Привітання
Пролунав уже дзвінок,
Час почати наш урок.
Дружно будем працювати,
Математику вивчати!
2) Вступна бесіда
- Діти, мене звати Юлія Володимирівна. Сьогодні у вас урок математики проведу я. Нам буде потрібно підручник, зошит, ручка і ваша активність. Погляньте на парти, чи є у вас все необхідне? (Відповіді учнів)
- Є?! Тож починаємо урок!
ІІ. Актуалізація опорних знань
1) Усний рахунок
Дидактична гра «Розсипані цифри»
- Діти, у вас щойно була перерва. Ви всі бігали, стрибали, веселились. Але коли пролунав дзвоник, то ви всі зайшли в клас, знайшли свою парту і сіли за неї. А у наших цифр теж була перерва. Ось, погляньте на дошку. (На дошці розсипані цифри). І вони так веселились, що аж заблукали, не знають де чиє місце. Тож давайте допоможемо їм і розставимо їх у потрібному порядку. (Діти по черзі виходять до дошки і розставляють цифри у потрібному порядку)
2) Дидактична гра «Полічи»
- Ви молодці! Тепер і наші цифри готові до уроку, бо всі вони на своїх місцях. Давайте тепер ми порахуємо від 1 до 10. Приготувались? Починаємо! (1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10). А тепер давайте у зворотному порядку! (10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1). Молодці!
- А тепер, Марічко, спробуй самостійно полічити! Молодець!
- Яно, порахуй у зворотному порядку. Добре. (Учні самостійно рахують).
3) Дидактична гра «М’ячик»
- Ви на попередніх уроках вивчали склад числа 6. А зараз ми з вами пограємо гру і повторимо склад цього числа. Але спершу ви повинні відгадати загадку. Слухайте уважно!
Б’ють мене старі й малі,
І в повітрі й на землі,
Та від цього не вмираю,
Тільки весело стрибаю! (М’яч)
-Правильно! Це м’ячик! Отож, давайте грати гру! Послухайте уважно правила: я буду підходити до кожного з вас і кидати м’яч, називаючи одну цифру складу числа 6, а ви повинні зловити м’яч й назвати іншу цифру, яка доповнює першу. Тобто, у нас має виходити склад числа 6. Зрозуміли правила гри? (Відповіді учнів)
- То починаємо грати! (6 це 1 і ? (5)), (6 це 3 і ?(3)), (6 це 4 і? (2))…
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку
1) Бесіда з учнями
- Діти, скажіть, будь ласка, яке наступне число після 6? (Наступне число після 6 – 7)
- Правильно! А як це число утворюється? (Від попереднього 6 та ще 1)
- То склад якого числа ми будемо вивчати сьогодні на уроці? (Склад числа 7)
- Так, сьогодні ми будемо досліджувати тему «Склад числа 7». Ви вже знаєте як писати цифру 7, як утворюється це число, а сьогодні ми розширимо свої знання і дізнаємось з яких чисел складається це число.
IV. Вивчення нового матеріалу
1) Розповідь з елементами бесіди
- Скажіть, будь ласка, скільки кольорів має веселка? ( Веселка має 7 кольорів)
Погляньте на зображення і давайте назвемо ці кольори. (Червоний, оранжевий, жовтий, зелений, блакитний, синій, фіолетовий)
-Добре. А скільки днів є у тижні? (7 днів). Хто може їх назвати? (Понеділок, Вівторок, Середа, Четвер, П’ятниця, Субота, Неділя)
- А ви любите казки? (Відповіді дітей).
- Хто з вас читав казку про Білосніжку? Скільки там було гномів? (7 гномів)
- А хто читав казочку про козу та козенят?
- Скільки там було козенят?
(7 козенят)
- Можливо, хтось із вас знає скільки нот у музиці? (7 нот)
- Я бачу, що ви вже знаєте багато інформації про число 7, вмієте писати цифру 7. А сьогодні ми з вами дізнаємось із яких чисел це число складається, тобто, ми вивчимо склад числа 7.
2) Дидактична гра «Білосніжка»
- Всі ви знаєте казку про Білосніжку. А ви знаєте коли у неї день народження? (Ні)
- А я знаю! В неї вчора було день народження, а сьогодні вона завітала до нас на урок і вирішила пригостити 1-А клас. Спершу вона спекла пиріг. Але для того, щоб його спекти вона використала 1 склянку муки та 6 яєць.
Скільки разом вона використала продуктів? (6+1=7)
- То скільки їй знадобилось склянок муки? (1) А яєць? (6) (Вчитель складає на дошці таблицю складу числа 7)
- Добре, діти. Погляньте на екран телевізора. Що ще Білосніжка приготувала для своїх друзів? (Фруктовий салат)
-Так. А для салату вона взяла 2 банани і 5 чого? (Яблук)
- А 2 і 5 скільки разом? (7)
- Молодці. То 2 і 5 є складом числа 7? (Так)
- Ну і Білосніжка ще й зварила компот. Як ви думаєте, що вона використала для того, щоб зварити компот? (Фрукти)
- Правильно. Вона взяла 3 груші і 4 полуниці.
- То скільки груш Білосніжка використала? (3) (Вчитель на дошці вписує числа в таблицю)
- А ще що вона використала для компоту? (Полуницю) Скільки? (4 полуниці). А 3 і 4 скільки разом? (7)
- То 3 і 4 є складом числа 7? (Так)
- Погляньте на дошку. Ви у мене дуже розумні та кмітливі, бо ви самостійно склали таблицю складу числа 7. Давайте тепер її прочитаємо. (Читання хором таблиці складу числа 7).
ФІЗКУЛЬТХВИЛИНКА (посилання вказано нижче) https://www.youtube.com/watch?v=kNWwid8OAVM
3) Робота з підручником
а) - Діти, розгорніть, будь ласка, свої підручники на сторінці 31. Погляньте на завдання №2. Давайте прочитаємо його.
- Викладіть, будь ласка, на свої парти 7 кружків. (Учні викладають геометричний матеріал)
- Тепер давайте один кружечок перемістимо зліва направо. Скільки кружків залишилось зліва? (6) А з права скільки є кружків? (1). Діти 6+1 скільки буде? (7) То 6 та 1 є складом числа 7?
- Ану ще один кружечок перемістіть зліва направо. Скільки кружків залишилось зліва? (5) А з права скільки їх стало? (2). 5+2 скільки буде? (7). Ці числа є складом числа 7? (Так)
(Далі аналогічно)
б) – Погляньте на завдання №3. Давайте його прочитаємо.
- Діти, давайте розглянемо перший набір кісточок доміно. Скільки чорних точок є на кісточці жовтого кольору? (3). А на рожевій кісточці? (2). А 2 і 3 є складом числа 7? (Ні) Чому? (Бо 2+3=5, а не 7)
- Розгляньте другий набір кісточок доміно і скажіть, чи показують вони склад числа 7? (Так, показують). Чому? (Бо 3 та 4 є складом числа 7).
(Далі аналогічно)
в) Наступне завдання №4. Давайте прочитаємо його.
- Іванку, поглянь на першу ілюстрацію і скажи скільки червоних одиниць виділено на числовому промені? (На числовому промені виділено 1 червону одиницю). А зелених скільки? (6).
- Оксанко, прочитай та розв’яжи усно приклади під низом цього зображення.
(Далі аналогічно)
г) Діти, покладіть свої пальчики на завдання №5, я його читатиму, а ви уважно слухайте.
- Марино, що означає додати 1? (До попереднього числа на числовому промені перейти на одну одинцю вправо)
- Олеже, а ти скажи, що означає відняти 1? (Від числа перейти на одну одиницю вліво)
ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА (вірш)
4) Робота в зошиті
V. Підсумок уроку
1) Бесіда з учнями
- Діти, склад якого числа ми сьогодні на уроці вивчали? (Склад числа 7)
- Хто в нам цьому допоміг? (Білосніжка)
- Що вона готувала для своїх друзів? (Торт, фруктовий салат і компот)
- Які фрукти вона використовувала? (Банани, яблука, полуницю, груші)
2) Прощання з класом
- До побачення, діти.