Урок – казка
з математики у 1 класі
Тема. Числа першого десятка. Складання і розв’язування математичних завдань у межах 10.
Мета: – закріплювати знання натурального ряду чисел;
– формувати навички правильного каліграфічного письма цифр та знаків;
– навчати дітей складати і розв’язувати приклади на додавання і віднімання;
– розвивати й удосконалювати обчислювальні навички;
– продовжувати формувати у дітей уміння порівнювати числа в межах 10;
– формувати вміння складати і розв’язувати задачі за малюнком;
– закріплювати знання про геометричні фігури, аналізувати зображення, виділяти у них геометричні фігури;
– розвивати математичне мовлення, дрібну моторику, пізнавальний інтерес до навчання, увагу, логічне мислення;
– прищеплювати інтерес до вивчення математики;
– виховувати любов до природи, допитливість, спостережливість.
Обладнання. Ілюстрації казкових героїв, індивідуальні картки, технічні засоби навчання.
Хід уроку:
І. Організація класу.
Вч.: Наші гості примостилися,
Діти їх роздивилися.
Привіталися, посміхнулися
І до мене повернулися.
Добрий день, добрий день, –
Пальчики сказали, –
Ми сьогодні всіх дітей
Зранку привітали. (Пальці обох рук назустріч «кланяються», потім ритмічно на кожний склад з’єднуються з одноіменними пальцями рук.)
Вч.: Сядьте, дітки, всі рівненько
Усміхніться всі гарненько.
Настрій на урок взяли,
Працювати почали.
Тепер налаштуймося на роботу!
Девіз нашого уроку:
Не просто слухаю, а чую.
Не просто дивлюся, а бачу.
Відповідаю та міркую,
Старанно працюю.
ІІ. Повідомлення теми і мети уроку. Слайд 2.
- На уроці ми разом будемо вправлятися у практичному застосуванні вмінь додавати та віднімати, розв’язуванні прикладів та задач.
- Для того, щоб все встигнути, ми маємо уважно слухати, швидко думати, працювати старанно та охайно.
ІІІ. Актуалізація опорних знань.
1. Мотивація навчальної діяльності. ( Звучить музика про казку)
Сьогодні у нас незвичайний урок.
У казку ми зробимо ще один крок.
А щоб дізнатися, хто має завітати
Треба шифрограму швиденько розв’язати.
2. Вправа “Шифрограма“. Слайд 1,2.
О 3 + 2 + 4= □ 9 Л 5 + 3 - 4 = □ 4
Б 9 - 3 + 2 = □ 8 О 4 + 5 - 2 = □ 7
К 5 + 2 – 4 = □ 3 К 9 - 7 + 4 = □ 6
О 10 - 5 - 3 = □ 2
3 |
9 |
4 |
2 |
8 |
7 |
6 |
К |
О |
Л |
О |
Б |
О |
К |
- Вірно, діти. Це – Колобок. Але Колобок візьме із собою у казку тільки тих діток, які люблять і знають математику. Отож, вирушаємо у подорож.
ІV. Повторення вивченого матеріалу. Слайд 3.
Вчитель. Жили в одному мальовничому українському селі Дідусь та Бабуся. Сумно їм було самим. Якось каже Дідусь до Бабусі:
- А спечи-но, бабусю, Колобка. А я тим часом перевірю, чи дійсно дітки 1 –А класу розумні та спритні.
1 . Почнемо з усного рахунку.
Тест – гра « Усний рахунок» ( Презентація» )
г) Задачі – вірші.
1. На траві навколо хати
Метушились каченята.
П’ять білесеньких, як сніг
Двоє чорних, скільки всіх? (7 )
2. На узліссі під листочком,
Мов, зайці, гриби сидять.
Два грибочки, три грибочки.
Скільки буде? Рівно …(5 )
3. По дорозі зайчик біг.
Ніс 5 яблук на пиріг.
Одне впало, покотилось.
Скільки яблук залишилось? (4)
Вчитель.: Я бачу, що ви вмієте рахувати, тому подорожуємо далі казочкою.
- Спекла Бабуся Колобка, поклала на віконечко, щоб охолонув.
Каже Колобок до Бабусі:
- Наш Дідусь познайомився з дітками, а ми – ще ні. Давай загадаємо дітям загадки і подивимося, чи зуміють вони правильно знайти до них відгадки.
Вчитель.
- Впораємося із завданням? Розгорнемо зошит, покладемо його косо, вирівняємо спинки і приготуємося писати.
2. Математичний диктант. Слайд 3, 4.
Самоперевірка у супроводі ТЗН. Слайд 4.
6, 5, 10, 1, 9, 8, 3, 4, 7, 9
- Підніміть руку, у кого усі відповіді такі ж, як на екрані. Молодці !
V. Розвиток та закріплення математичних знань. Слайд 10.
- Діти, наш Колобок виявився дуже хитреньким та допитливим. Поки ми старанно працювали, він зістрибнув з підвіконня та покотився лісовою стежинкою. Мабуть він хоче багато знати. А ви ?
1. Фізкультхвилинка
Котиться, котиться, а назустріч йому Зайчик. Побачив він Колобка та й каже:
- Колобок, Колобок, я тебе з’їм.
А Колобок йому:
- Я від Бабусі утік, від Дідуся утік і від тебе утечу.
Їсти я тебе не буду
І ніколи не забуду
Колобочку, підкажи,
Вилікуватись допоможи.
Не робив фізкультхвилинку
І засидів сильно спинку.
- А щоб і ваші спинки не боліли, треба виконувати рухливі вправи. Давайте покажемо їх Зайчикові.
- Молодці!
Слайд 12. Виконавши завдання Зайчика, покотився Колобок далі. Котиться, котиться, а назустріч йому…….Хто? Ви дізнаєтеся, коли складете пазли.( Учні працюють в групах, складають пазли із зображенням Вовка).
- То кого ж зустрів Колобок? Зустрів Колобок Вовка. Він був голодний, сердитий. Побачив Колобка та й каже:
- Колобок, Колобок, я тебе з’їм.
А Колобок йому:
- Я від Бабусі утік, від Дідуся утік і від тебе утечу.
- Не втечеш, - каже Вовчик, - поки не виконаєш мого завдання, адже це не звичайна казка, а математична.
Ось завдання моє вам,
Тобі і славним школярам.
Ви приклади ров’яжіть,
Уміння своє покажіть.
Робота в групах
1 група
2 група
3 група
4 група
Слайд 14. Допоміг Колобок Вовкові і покотився доріжкою далі. Назустріч йому Ведмедик. Каже:
- Колобок, Колобок, я тебе з’їм.
А Колобок йому:
- Я від Бабусі утік, від Дідуся утік, від Зайчика утік, Вовчикові допоміг, і від тебе утечу.
- Не втечеш, поки не виконаєш мого завдання. Мудра Сова дала мені завдання - розв’язати задачі, а я ніяк не можу.
Завдання 2 в підручнику( С.130) знайди
І правильно задачку розв’яжи.
Прийшов час вже показати,
Чи вмієш ти міркувати.
Слайд 15.
- Друзі, допоможемо Колобкові задачу розв’язати? Але спочатку давайте повторимо назви чисел при додаванні й згадаємо .
- Отже, числа при додаванні називаємо так:
г) Робота у парі. Завдання 4, с. 75. Слайд 18.
- Наш Ведмедик полюбляє їсти мед. Сова про це знає, тому й приготувала для нього ще одну задачу про мед. Але для того, щоб Сова не здогадалася про нашу допомогу, ми складемо та розв’яжемо задачу в парах.
Було у
Він з’їв
Залишилось?
Розв’язання: 6-3=3 (б.)
- Чому ми виконали дію віднімання?
- Яка буде відповідь?
- Молодці!
- Дотримався Ведмедик свого слова, відпустив Колобка, а сам пішов до лісової школи.
Слайд 19.
- А наш Колобок котиться далі. Раптом назустріч йому Лисичка. ( Пісня « Я лисичка – гарна господиня») .
Я - лисичка, я - сестричка,
Не сиджу без діла –
Я гусята пасла, |
Полювать ходила. | (2)
А сьогодні, у неділю,
Треба відпочити,
Свою хатку гарнесенько |
Треба прикрасити! | (2)
Треба хатку прикрасити,
Квітами прибрати,
Бо прийдуть сьогодні |
Гості до моєї хати! | (2)
Прийшов вовчик, прийшла мишка
На мою гостину,
Принесли грушок та яблук |
І сливок торбину. | (2)
Прийшов зайчик, прийшла білка
Разом із ведмедем,
принесли горішків трішки |
І горнятко меду! | (2)
Я - лисичка, я - сестричка,
Гарна господиня:
Фартушком підпережуся, |
Пов'яжу хустину! | (2)
Замішу хутенько тісто,
Кину ягід жменьку,
І спечу пиріг солодкий |
Гостям дорогеньким! | (2)
Друзі, гайда, всі до столу,
Нумо куштувати!
Пригощайтесь, любі гості, |
Пирога – багато! | (2)
Всім звірятам по шматочку
Вистачить із лишком:
Вовку, зайцю і ведмедю, |
Білочці та мишці! | (2)
А мені із пиріжечка
Буде серединка!
Я - лисичка, я - сестричка, |
Гарна господинька! | (2)
Побачила Колобка та й каже:
- Знаю, знаю, Колобочку, що ти заблукав. Ти вже, напевно, жалкуєш про те, що утік від своїх рідних. Знай, допоможу я тобі повернутися до них лише за тієї умови, що впораєшся ти ще й з моїми завданнями. А не впораєшся – начувайся! З’їм тебе!
- Діти, всі ви знаєте кінцівку цієї казки. Але у нас з’явилася нагода змінити кінцівку на щасливе повернення Колобочка до родини. Невже ми не допоможемо йому? Виконаємо старанно та швидко завдання хитрої Лисички!
2. Кругові приклади
Слайд 20.
- Бачить Лисичка, що Колобок упорався із завданням, і каже йому:
Давай сідай мені на носа,
Бо щось не вірю я тобі.
Колобки такі розумні
Не стрічались ще мені.
Кажуть, ти математичний.
А чи знаєш ти фігури геометричні?
- І запропонувала Лисичка Колобкові останнє завдання. Допоможемо йому?
Слайд 21.
VІ. Підсумок уроку.
- Відпустила Лисичка Колобка. Повірила, що він справді розумний. Та ще й показала йому безпечний шлях додому. А все завдяки вашим знанням із математики. Адже якби не ви, якби не допомогли Колобкові виконати всі її завдання, з’їла б його Лисичка.
- Допомагайте завжди один одному так, як ви це робили на уроці. І тоді у вас буде багато друзів, які завжди прийдуть на допомогу.
- Махнула лисичка своїм хвостиком і зникла у гущавині лісовій. А нам залишилася тільки гра “Хвостики“.
1. Гра “Хвостики“. Слайд 22.
2. Рефлексія.
- Діти, чого навчив сьогоднішній урок ?
- Чи важливо володіти кожному з вас знаннями, які ви здобули сьогодні ?
Слайд 23.
Працювали всі старанно
І почули у кінці,
Що у нашім першім класі
Діти – просто молодці !
- Колобок теж вам щиро дякує за допомогу. Адже ви допомогли зробити кінцівку казки щасливою та доброю!
Цікаві задачі на залишок часу на уроці.
У білки 10 білченят,
А горішків в неї 5.
Хто ж із вас, малята, знає,
Скільки ще не вистачає?
Вовченята-сіроманці
Чистять зуби рано-вранці.
Тато, мама, двоє діток.
Скільки їм потрібно щіток?
Зайченят у Зайця 7.
Треба їсти дати всім.
10 яблук Заєць мав,
По одному дітям дав.
Скільки залишилось в нього?
Хто прийде на допомогу?
Три грибочки на горбочку.
Стільки ж видно з-під листочка.
Відповісти хто б зумів,
Скільки разом всіх грибів?
Список використаної літератури: