Якось до Ч. Дарвіна прийшли сусіди-селяни та й запитали: «Кажуть, що Ви, великий учений, знаєте багато таємниць природи. А чи не порадите нам, що робити, аби корови давали більше молока?» Замислився Дарвін, а потім відповів: «Заведіть більше котів». Селян, звичайно, така порада не задовільніша «Чи не насміхаєтеся Ви з нас вельмишановний пане? — здивувалися вони. Як це коти можуть вплинути на надої молока?» Та все ж таки послухалися науковця, і через деякий час корови почали давати більше молока. А чому? На це питання ми з Вами відповімо наприкінці заняття.
Ви вже знаєте, що одні види тварин не можуть існувати окремо від інших видів тварин, рослин, грибів, бактерій тощо. Тому тварини в екосистемах пов’язані між собою та з іншими організмами різноманітними зв’язками. Кожен вид тварин постійно взаємодіє з особинами свого (внутрішньовидові зв’язки) чи інших (міжвидові) видів.
Коменсалізм – форма взаємовідносин, при якій один з двох існуючих разом видів отримує користь від сумісного існування, не завдаючи шкоди іншому виду. Коменсалізм може проявлятися у формах квартирантства (наприклад, оселення на поверхні дерев орхідей, гатерія, яка мешкає в норах буревісників на островах Нової Зеландії) чи нахлібництва (наприклад, жуки-стафіліни, які живуть у мурашнику і виманюють їжу в мурашок)
Паразитизм – форма взаємовідносин, при якій представники одного виду використовують представників іншого виду не лише як місце існування, а і як джерело живлення. Наприклад, паразитичні гриби (трутовики, сажкові, іржасті, ріжкові гриби), паразитичні рослини (омела, повитиця), паразитичні тварини (сисуни, стьожаки, нематоди).