Блакитна іграшкова куля - відома фотографія Землі, зроблена 7 грудня 1972 р. командою космічного апарату «Аполлон-17» на відстані приблизно 45 000 км. Блакитна іграшкова куля була першою чіткою фотографією освітленої частини Землі. Вона була опублікована під час становлення інвайронменталізму (соціального екологічного руху) та розглядається як відображення тендітності, вразливості Землі. А що таке інвайронментологія?
Об’єктом досліджень інвайроментології є соціосфера як «самоорганізована,саморегульована планетна система, до якої належать біосфера, охоплені виробничою діяльністю геосфери та прилеглий до Землі космос, а також людське суспільство з усіма наслідками його … діяльності» (М. А. Голубець).
Ознаки, причини та групи глобальних екологічних проблем1. Одним із важливих завдань середовищезнавства є визначення глобальних екологічних проблем біосфери.2. Сучасні принципи організації діяльності людини є згубними для довкілля.3. Екологічних проблеми спричиняють сільське господарство,металургія, хімічна промисловість, транспорт і енергетика.
Спільними ознаками глобальних екологічних проблем є: 1. Масштабність (стосується усіх держав світу); 2. Наявність тотальної загрози (загострення кризовихекологічних ситуацій призводить не тільки до економічних збитків, а й уможливлює фізичне знищення людства); 3. Необхідність міждержавного співробітництва.
Згідно із сучасними дослідженнями, результати яких опубліковано в доповіді ООН «Глобальна екологічна перспектива» (ГЕО-2007), актуальними екологічни ми загрозами людському благополуччю є:1) зміни глобального клімату, що негативно впливають на здоров’я людини,виробництво продовольства, безпеку та доступність ресурсів;2) стихійні лиха та екстремальні погодні умови, що все більшою мірою впливають на вразливі людські спільноти, особливо на найбідніші;3) забруднення довкілля як усередині, так і зовні приміщень;4) деградація земель, що зменшує продуктивність сільського господарства й загострює продовольчу безпеку;5) скорочення об’єму чистої води, що небезпечно для здоров’я людини;6) загроза продовольчій безпеці через різке зменшення рибних запасів і лісів,7) скорочення біорізноманіття й збільшення темпів вимирання видів, що через втрати загрожує генетичному фонду.
Сучасна екологічна ситуація в Україні:• транспорт як головний забруднювач повітря, водойм і ґрунтів;• промисловість як основне джерело утворення відходів (підприємства гірничо-добувного, хіміко-металургійного, машинобудівного, паливно-енергетичного, будівельного, агропромислового комплексів, а також комунальне господарство);• енергетика (близько 80 % всіх шкідливих викидів у повітря, що є наслідкомпроцесів добування, переробки й використання паливних енергоресурсів);• сільське господарство; призводить до виснаження родючих чорноземів, забруднення ґрунтів пестицидами й добривами.
Запитання 1. Що таке інвайронментологія? 2. Що таке довкілля? 3. Назвіть основні глобальні екологічні проблеми. 4. Що таке глобальні екологічні проблеми? 5. Назвіть основні забруднювачі довкілля в Україні. 6. Наведіть приклад найактуальніших екологічних проблем України. 7. Який об’єкт і завдання науки про стан довкілля? 8. Які спільні ознаки, причини та групи глобальних екологічних проблем? 9. Які сучасна екологічна ситуація в Україні? 10. Яке значення екологічних досліджень для розв’язування глобальних екологічних проблем?