Урок
Узагальнення знань з теми «Хімічні реакції»
Мета:
навчальна: узагальнити та систематизувати знання учнів з теми «Хімічні реакції»; закріпити вміння та навички щодо складання рівнянь окисно-відновних реакцій з використанням методу електронного балансу, складання термохімічних рівнянь, класифікація хімічних реакцій за різними ознаками, розв’язування задач за рівняннями хімічних реакцій;
розвиваюча: розвивати уміння точно та логічно висловлювати власні думки, узагальнювати ;
виховна: виховувати науковий світогляд та вміння спілкуватись.
Обладнання та матеріали: Періодична система хімічних елементів Д.І.Менделєєва, таблиця розчинності, ряд активності металів.
Тип уроку: урок систематизації і узагальнення знань
Хід уроку
І Організаційний момент
Налаштування дітей на роботу, створення позитивного та робочого настрою.
ІІ. Мотивацій навчальної діяльності.
А.Ф. Лосєв якось сказав: «Будь-який труд є осмисленим, результативним та вільним тільки тоді, коли він усвідомлюється як моя особиста … необхідність». Як ви розумієте ці слова? Як ви думаєте, яка мета нашого уроку?
Мета уроку: повторити і узагальнити матеріал з теми «Хімічні реакції», підготуватися до контрольної роботи.
ІІІ. Узагальнення й систематизація знань.
Урок-подорож
Сьогодні ми вирушаємо у цікаву подорож до країни «Реакцій». Я не вчитель, а командир. Разом зі мною працюють три групи: І група – «Каталізатори», ІІ група – «Окисники», ІІІ група – «Відновники». Учні нашого класу – пасажири.
Щоб зареєструватись та пройти контроль проведемо «Хімічну розминку»
1. Хімічна розминка
-Творча вправа «Синоніми» Пригадаємо!
Які слова називаються синонімами?
Синоніми – це слова різні за звучанням і написанням, але однакові за лексичним значенням
1. Реакція під час перебігу якої з декількох речовин утворюється одна -сполучення
2. Реакція, між двома складними речовинами, в результаті якої утворюються дві нові складні речовини-обміну
3. Кількість теплоти, що виділяється або поглинається під час хімічної реакції - тепловий ефект
4.Рівняння, у якому вказано тепловий ефект -термохімічне
5.Стан, коли швидкість прямої реакції дорівнює швидкості зворотної реакції – хімічна рівновага
6.Біологічний каталізатор - фермент
7. Атом, молекула або йон, які приєднують електрони-окисник
8.Атом, молекула або йон, які віддають електрони- відновник
Антоніми – це протилежні за значенням слова
1. Інгібітор –позитивний каталізатор
2. Розклад – сполучення
3. Екзотермічна реакція - ендотермічна
4. Гомогенний - гетерогенний
5.Оборотна реакція - необоротна
6.Окисник – відновник
Щоб пройти на літак та заняти свої місця в літаку у нас виникла ситуаційна проблема
2.Проблемна ситуація «Віднови таблицю»
Треба відновити таблицю
1. За якими ознаками класифікуються хімічні реакції? Заповніть схему на дошці.
За зміною кількості вихідних і кінцевих речовин |
Реакції сполучення Реакції розкладу Реакції заміщення Реакції обміну |
За тепловим ефектом |
Екзотермічні Ендотермічні |
За участю каталізатора |
Каталітичні Некаталітичні |
За напрямом протікання |
Оборотні Необоротні |
За ознакою зміни ступеня окиснення атомів |
Окисно- відновні Без зміни ступеня окиснення |
За агрегатним станом |
Гомогенні Гетерогенні |
Завдання 3.
«Біла ворона».
Вибрати йони , які не можуть разом перебувати в розчині
Відповідь
1. Ag+ i SO42-
2. Ba2+ i OH-
3. Al3+ i Cl-
4. Fe3+ i CO32-
5. Ca2+ i PO43-
6. H+ i NO2-
7. Zn2+ i OH-
8. Mg2+ i NO3-
ІІ. Подорож.
Для того, щоб ми піднялися в небо нам потрібно установити відповідність між рівнянням реакції та її типом
Установіть відповідність між рівнянням реакції та ії типом
А. 2Са + О2 = 2СаО ; 1. обміну;
Б. Fe + 2HСl = FeCl2 + H2; 2. сполучення;
В. HNO3 + NaOH = NaNO3 + H2O; 3. розкладу;
Г. 2HgO = 2Hg + O2; 4. заміщення.
Завдання.
І Група «Каталізатори»
- Виробництво сульфатної кислоти починається з випалу піриту FeS2 – це перша стадія виробництва.
ІІ Група «Окисники»
- Друга стадія виробництва сульфатної кислоти – окиснення сульфур (IV ) оксиду до сульфур ( VI) оксиду.
ІІІ Група «Відновники»
- Третя стадія – одержання сульфатної кислоти.
1.Складіть рівняння реакції та вкажіть його тип за різними ознаками.
2. Обґрунтуйте умови здійснення реакції, фактори, що впливають на швидкість хімічної реакції.
Відповідь
І Група «Каталізатори»
1.Виробництво сульфатної кислоти починається з випалу піриту FeS2 – це перша стадія виробництва.
4FeS2 + 11О2 = 2Fe 2О3 + 8SО2↑, ΔН = –3420 кДж
ІІ Група «Окисники»
1.Друга стадія виробництва сульфатної кислоти – окиснення сульфур (IV ) оксиду до сульфур ( VI) оксиду.
2SО2 + О2 ↔ 2SО3, ΔН = –198 кДж
ІІІ Група «Відновники»
1. Третя стадія – одержання сульфатної кислоти.
SО3 + Н 2О = Н 2SО4, ΔН = –132 кДж
Завдання
«ПРОЯВИ КМІТЛИВІСТЬ»
-Який тип реакцій відбувається?
- H2О2 → H2О + О2 ↑
- 2H2О2 → 2H2О + О2 ↑
- Реакція розкладу
Дослід «Невидимі Чорнила»
H2 SО4→ SО3 + Н 2О ↑ΔН > 0
Здійснити схему перетворень
Домашнє завдання
Повторити §14-21,
виконати завдання №246 (д,є), для (ІІІ і ІVрівнів) №247