Практична робота №4 9 клас
Тема: «Властивості оцтової кислоти»
Мета: дослідити експериментальним шляхом фізичні та хімічні властивості оцтової кислоти, закріпити знання про карбонові кислоти на прикладі оцтової кислоти, повторити реакції йонного обміну; формувати в собі навички спостерігати і робити висновки.
Реактиви: розчини оцтової кислоти, натрій гідроксиду, купрум (ІІ) гідроксиду, натрій карбонату, гранула цинку та купрум (ІІ) оксиду, метиловий оранжевий.
Обладнання: штатив з пробірками, пробіркотримач, нагрівальний набір, розчин оцтової кислоти CH3COOH, індикатори (метилоранж або лакмус), гранули цинку Zn, купрум (ІІ) оксиду CuO, купрум (ІІ) сульфат CuSO4, натрій карбонат Na2SO4.
Хід роботи:
Правила безпеки:
- при проведенні дослідів використовуйте невеликі кількості реактивів;
-
Остерігайтеся потрапляння реактивів на одяг, шкіру, в очі;
-
Пам’ятайте, холодні й гарячі предмети виглядають однаково;
-
Нагрівання здійснюйте з використання спеціальних тримачів.
-
Дія оцтової кислоти на індикатори. До розчину оцтової кислоти об’ємом 1 мл додайте метиловий оранжевий (лакмус). Що спостерігаєте? Поясніть чому. Напишіть рівняння електролітичної дисоціації.
-
Взаємодія оцтової кислоти з металом. До розчину оцтової кислоти об’ємом 1 мл додайте гранулу цинку. Що спостерігаєте? Робимо висновки, записуємо відповідних реакцій у молекулярному, йонному та скороченому йонному вигляді.
-
Взаємодія оцтової кислоти з основними оксидами. До розчину оцтової кислоти об’ємом 1 мл додайте порошок купрум (ІІ) оксиду. Що спостерігаєте? Робимо висновки, записуємо відповідних реакцій у молекулярному, йонному та скороченому йонному вигляді.
-
Взаємодія оцтової кислоти з лугами. До розчину оцтової кислоти об’ємом 1 мл додайте підфарбований фенолфталеїном розчин натрій гідроксиду. Що спостерігаєте? Робимо висновки, записуємо відповідних реакцій у молекулярному, йонному та скороченому йонному вигляді.
-
Взаємодія оцтової кислоти з нерозчинними основами. До розчину оцтової кислоти об’ємом 1 мл додайте отриманий осад купрум (ІІ) гідроксиду. Що спостерігаєте? Робимо висновки, записуємо відповідних реакцій у молекулярному, йонному та скороченому йонному вигляді.
-
Взаємодія оцтової кислоти з солями. До розчину оцтової кислоти об’ємом 1 мл додайте 1 мл розчину натрій карбонату. Що спостерігаєте? Робимо висновки, записуємо відповідних реакцій у молекулярному, йонному та скороченому йонному вигляді.
-
Зробіть висновок про виконану роботу.