Презентація на тему Вроджена та набута поведінка тварин

Про матеріал
Презентація до уроку для здобувачів освіти 7 класу при вивченні теми Вроджена та набута поведінка тварин
Перегляд файлу

План-конспект уроку з біології на тему:

«Вроджена та набута поведінки тварин»

image 

    

Тема: «Вроджена та набута поведінки тварин» Мета уроку:  

      навчальна: ознайомити з формами поведінки тварин, поняттями: вроджена та набута поведінка, научіння, безумовний рефлекс, імбритинг тощо. 

      розвивальна: розвивати мислення, увагу, пам’ять, уяву, вміння працювати з текстом, аналізувати та порівнювати вроджену і набуту поведінку, типи научіння, висловити судження про біологічне значення вродженої та набутої поведінки в житті тварини.

      виховна: виховувати любов до тварин, інтерес до навчання та біології зокрема.

Основні поняття і терміни: вроджена поведінка набута поведінка, безумовний рефлекс, імбритинг тощо. 

Обладнання та матеріали: таблиці, мультимедійна дошка, Інтернетресурси, картки-завдання, випереджувальні завдання, презентація тощо).

Тип уроку: засвоєння нових знань.

Треба багато навчатись, щоби знати хоч трохи.

Шарль Луї Мортеск’є План уроку

I.                  Організаційний етап 

II.               Актуалізація опорних знань учнів 

III.           Мотивація навчальної діяльності

IV.            Повідомлення теми і мети уроку

V.               Формування нових знань

VI.            Узагальнення та систематизація знань

VII.        Підведення підсумку уроку

VІІІ. Визначення домашнього завдання

Хід уроку

І.   Організаційний етап

Привітання, створення позитивного настрою.

- Доброго дня, діти. Перевірте чи наявні на ваших партах підручники та зошити. Дуже добре. Сподіваюся, що ми з вами плідно попрацюємо та досягнемо гарного результату. 

ІІ. Актуалізація опорних знань учнів

Вправа «Вірю – не вірю» 

1.        Поведінка – це спрямовані дії організму у відповідь на внутрішні чи зовнішні подразники (+).

2.        Етологія (від грец. етос - норов, логос - учення) – це біологічна наука, що вивчає поведінку тварин (+).

3.        Термін «етологія» вперше використав 1869 року французький зоолог І. Жоффруа Сент-Ілер.(-)

4.        Нідерландського вченого Ніколаса Тінбергена й австрійських – Карла фон

Фріша та Конрада Лоренца вважають  відчайдушними захисниками природи

(+). 

5.        Сучасна етологія взаємодіє з багатьма іншими науками (анатомією, фізіологією, психологією тощо) (+)

6.        Методами дослідження поведінки тварин є спостереження та експеримент

(+).

7.        Знакові стимули – це внутрішній подразник, що спричиняє специфічну поведінкову реакцію у тварини (-).

8.        Під час годування для пташенят мартина сріблястого знаковим стимулом слугує чорна пляма на кінчику дзьоба батьків (-). 

9.        Етограм – це реєстрація всієї послідовності поведінкових реакцій і поз особин певного виду (+).

10.   Експерименти проводять у природних та штучних умовах (+).

11.   Мічення комах здійснюється мітками з радіоактивними речовинами (-).

12.   Для дослідження міграції співочих птахів над відкритим океаном використовують кільця.(-)

Виконай вправу «Вірю – не вірю», за посиланням:

URL: https://learningapps.org/watch?v=p38mw5pga22  

ІІІ. Мотивація навчальної діяльності  

Прийом «Фотозагадка»

Перед вами картинки різної поведінки тварин. Розрізняють два типи поведінки тварин. Перший слайд показує поведінку одного типу, другий – іншого. Спробуйте здогадатися, які це типи поведінки?

                           image             image 

Проблемне запитання:

Для чого нам вивчати поведінку тварин?

ІV. Повідомлення теми і мети уроку

–А зараз, відкрийте ваші зошити, запишіть сьогоднішнє число та тему уроку.

Як ви, мабуть, здогадалися сьогодні ми будемо говорити про вроджену та набуту поведінки тварин 

                   V.      Формування нових знань

Вроджена поведінка – це сукупність поведінкових реакцій, які визначаються спадковістю і не вимагають для свого розвитку спеціального навчання чи тренування. Базується на безумовних рефлексах

Безумовні рефлекси – відносно постійні, стереотипні, вроджені реакції організму на внутрішні и зовнішні подразники.

Інстинкт – це сукупність складних спадково зумовлених стереотипних дій.

Набута поведінка – це сукупність поведінкових реакцій, які формуються упродовж життя поступово, з накопиченням індивідуального досвіду.

Научіння       –        це      зміна індивідуальної     поведінки   в        результаті попереднього досвіду.

Пам’ять – здатность зберігати та використовувати інформацію з попереднього досвіду

Типи научіння: 

1            Імпринтинг – фіксація в пам’яті ознак об’єктів під час формування або корегування вроджених поведінкових дій.

Перегляньте відео «Імпритинг в каченят» за посиланням:  https://www.youtube.com/watch?v=sO-wZAvh5xU

2            Метод проб і помилок – полягає в тому, що тварина в разі виникнення потреби робить безліч різних дій (проб); більшість з них виявляються марними (помилки). Але деякі допомагають досягти мети, і тоді вони закріплюються.

           Перегляньте     відео     «Метод     спроб     і     помилок»     за      посиланням: 

https://www.youtube.com/watch?v=SdzgGAK6lJs

3            Наслідування – форма научіння, при якій відбувається повторення певних дій за більш дорослою або досвідченою особиною.

image

Перегляд відео за qr-code: 

image 

VІ. Узагальнення та систематизація знань

1.     Виконай вправу «Класифікація тварин», за посиланням:

 URL: https://learningapps.org/watch?v=pi34n5u7522

2.     Вправа «Впізнай поведінку»

Розподіліть на дві групи поведінку тварин: І варіант – набуту, ІІ варіант – вроджену:

1.         Коли погода стає холодна, жаби пірнають у водойму, закопуються в мул і залишаються там до кінця зими.

2.         Хамелеон  змінює своє забарвлення залежно від того, який колір мають предмети навколо нього.

3.         Собака «задоволено» крутить хвостом, коли бачить, як хазяїн відкриває пачку з кормом.

4.         Кобри, що плюються, вприскують отруту на відстань до 2,5 м, намагаючись вцілити в очі жертви, а жертва - сліпне.

5.         Самка метелика відкладає декілька тисяч яєць, намагаючись розмістити їх на тих рослинах, які будуть корисними для її нащадків.

6.         Гусенята рухаються ланцюжком за «мамою»-качкою.

7.         Слоненя кидає на себе порох, повторюючи цю дію за старшими слонами в табуні.

8.         Зозуленя, яке тільки що вилупилося починає викидати яйця з гнізда «пташки мами.

3. Виконай вправу «Впізнай поведінку», за посиланням: 

URL: https://learningapps.org/watch?v=p8yqcraqk22

VІІ .  Підведення підсумків уроку

Отже, шановні учні наш урок закінчується. Дякую вам за співпрацю.

Зараз я виставлю оцінки учням, які сьогодні відповідали.  

Що ви дізналися сьогодні нового?

Що вам найбільше запам’яталося?

Дуже добре. На цьому наш урок завершено. VІІІ. Визначення домашнього завдання

Вивчити конспект, § 49, сторінка 211-214. Дати відповіді на запитання в кінці параграфа.

-   *Переглянути відео за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=orKC1kW76uU

-   ** Складіть кросворд на тему «Вроджена і набута поведінка тварин»

-   *** Підготувати повідомлення або презентацію за темою «Способи орієнтування птахів» або «Міграції тварин».

 

 

 

 

 

       

image 

 

pdf
Додав(-ла)
Тука Ольга
Пов’язані теми
Біологія, 7 клас, Презентації
До підручника
Біологія 7 клас (Півень Т. О., Бондаренко В.В.)
Додано
18 вересня 2023
Переглядів
670
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку