Природні умови. Острови Японського архіпелагу, геологічною основою яких є підводні гірські хребти, простягаються дугами вздовж східного узбережжя Азії. Основна дуга складається з чотирьох островів: Хонсю, Кюсю, Сікоку та Хоккайдо. Територія островів знаходиться в активному сейсмічному районі, де часті землетруси. 3/4 території островів займають гори та місцевості з дуже пересіченим рельєфом.
Гора ФуджіФуджі — найвища гора Японії, яка виникла в районі багатовікової вулканічної активності, у результаті нашарування декількох стародавніх вулканів. У її основі лежать андезитовий вулкан Комітаке І , що виник близько 80 тисяч років тому. Його вкриває вулкан Новий Фуджі який розпочав свою діяльність близько 10 тисяч років тому. Товщина вулканічних вивержень останнього не перевищує 1500 м. Фуджі вважають порівняно молодим вулканом, який вже 300 років не знає вивержень. Існує висока вірогідність його активізації в найближчому майбутньому. В даний час вулкан вважається слабоактивних, останнє виверження було в 1707-1708 роках
Природні умови. Рельєф •80% гори (Японські Альпи) Середня висота 1600-1700 м; схили дуже круті. •Фудзіяма (3776м) •Рівнини (Канто) – 80% н-ня. •Понад 200 вулканів (40 діючих). •Більше 1000 землетрусів на рік. •ЦунаміКліматІнколи землетруси спричиняють появу величезних хвиль — цунамі. Середня температура літа +26 С – +30 С. Клімат — субтропічний, мусонний, помірний. Опадів тут випадає від 1000 до 3000 мм на рік. Улітку панує південно-східний мусон, він характеризується переважанням жаркого та вологого повітря. Зимовий північно-західний мусон спричиняє інтенсивні снігопади. Середня температура зими – -2 С - +10 С. У ландшафті країни переважають незграбні і загострені форми рельєфу, непридатні для ведення сільськогосподарьських робіт
Для сільського господарства Японії характерне дрібне землеволодіння. Найбільш типовими є селянські господарства площею близько 1 га. Загальна площа сільськогосподарських угідь невелика – 6 млн. га, однак значна частина посівних площ дає по два, а в деяких районах – і по три урожаї на рік. У галузевій структурі сільського господарства переважає рослинництво, основною культурою є рис. Близько 78% селянських господарств вирощують тільки рис. Рис або риж — культурна рослина або група культурних рослин. Вирощується головним чином у тропіках і субтропіках, особливо Південної, Південно-східної та Східної Азії, де становить основний продукт харчування.
Собівартість рису в Японії значно більша від ціни. Причиною цього є роздрібненість господарств і, як наслідок, перенасиченість технікою, нераціональне її використання. За кількістю і потужністю тракторів на одиницю площі Японія займає перше місце у світі. Вирощують рис на усій території Японії, переважно на поливних землях. Урожайність рису досягає 50 ц/га. Валовий збір рису сягає 10 млн. т.
Особливо відомі японські полуниці, яблука, груші, персики, мандарини. Розвиток технічних культур стримує брак земельних площ. Вирощують квіти. Найбільше значення мають тютюн, чай і шовковиця. Японія залишається другим, після Китаю, виробником шовку-сирцю в світі. Японія також знаменита якістю свого чаю.
Тваринництво розвинуте слабо тому, що японці споживають мало м’яса та молокопродуктів. Останнім часом змінюється структура харчування японців, що веде до підвищення попиту на тваринницьку продукцію. Тваринництво активно розвивається. Виробництво м’яса складає близько 4 млн. т, а молока – 8 млн. т. Характерною для тваринництва Японії є відсутність власної кормової бази. Значна частина кормів імпортується. Власне виробництво забезпечує не більше 1/3 потреб тваринництва у кормах. Сільське господарство Японії забезпечує продовольством країну лише на 3/4.
292 млрд. $ США 383 млрд. $ США на душу населення – на душу населення – 2288 $ США 3002 $ США Зовнішня торгівля. Машини, устаткування, хімічні товари, текстиль, продовольчі товари, фосфати, боксити, вугілля, нафта, залізна руда, ліс, вовна, бавовна. США (18%) Китай (17%) Південна Корея (5%) Індонезія (4%) Австралія (4%) судна, автомобілі, компютери, годинники, фотоапарати, копіювальна техніка, теле-, відео-, радіоапаратура, калькулятори, верстати, сталь, хімічні продукти, текстиль, напівпровідники, офісне устаткування, хімічні товари, метали, інвестиціїСША (29%) Китай (10%)Південна Корея (7%)Тайвань (6%)Сянган (6%)Імпорт. Експорт. Японія
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №1/2017 Про оголошення 2017 року Роком Японії в УкраїніЗ метою активізації двостороннього співробітництва, зміцнення зв'язків між Україною та Японією, а також на виконання домовленостей, досягнутих за результатами офіційного візиту Президента України до Японії, постановляю:оголосити 2017 рік Роком Японії в Україні.