Будова річки: 1 - витік; 2 - гирло; 3 - русло; 4 - ліва притока; 5 - права притока. Робота з підручником Будова річки : Місце, де річка бере свій початок, називають ви́током, яким може бути джерело, озеро, болото. Заглиблення, по якому тече річка, називають руслом. Місце, де річка впадає в море, озеро або іншу річку, називають гирлом. У великі річки впадають менші – притоки.
Інформаційне бюро Дніпро – найбільша друга річка за довжиною в Україні і четверта за довжиною річка в Європі. Дніпро перетинає території троьох країн – України, Росії і Білорусії. Загальна довжина Дніпра – 2 201 км; в межах України її довжина 981 км. Дніпро є головний постачальник води в Україні. На Дніпрі побудовано багато гідроелектростанцій. Дністер – одна з найбільш повноводних річок України та найстаріша річка світу. Довжина річки сягає 1363 км. Бере початок на Львівщині – у селі Вовче Турківського району. У районі українських Карпат Дністер виглядає, як типова гірська річка, де дно має скелястий рельєф, а течія є, у деяких місцях, надзвичайно стрімкою. На території України в Дністер впадає майже 500 річок. Дністер багатий на рибу. Тут водиться 42 різновиди риб.
У наш час, Дунай - єдина річка, води якої є повністю нейтральними. Ними можуть плавати будь – які торговельні та пасажирські судна, незалежно від країн походження. Дунай майже ніколи не замерзає. Виняток цьому – надзвичайно холодні зими. Але навіть тоді, річка вкривається кригою лише на 1,5 місяці. Дунай протікає територією Німеччини, Австрії, Словаччини, Угорщини, Болгарії, Сербії, Румінії, України. В Україні, Дунай протікає Одеською областю. Протікаючи 966 кілометрів, з яких 201 км в межах України, Тиса є найдовшою притокою Дунаю на українській території. Південний Буг – четверта за довжиною (після Дунаю, Дніпра та Дністра) річка України та найбільша, яка тече тільки територією України. Довжина Південного Бугу – 806 км. Глибина – у середньому 2, 5 м. В Південному Бузі можна знайти більше 70 видів риб. У місті Вінниця на річці Південний Буг встановлено найбільший в Європі плавучий світло – музичний фонтан.
Сіверський Донець – це четверта за величиною річка України і головна водоносна артерія сходу України. Сіверський Донець - найбільша річка східної України. Вона живить прісною водою Донецьку, Луганську та Харківську області. Вона має історичну назву - Танаїс. На Сіверському Дінці збудовано низку водосховищ. Найважливіше — Печенізьке водосховище (споруджене у 1964 році), яке забезпечує водою Харків та є рекреаційним об’єктом. Святі Гори на Сіверському Дінці – найвизначніший природний та історико-культурний пам’ятник на Донеччині. Повномасштабне вторгнення росії в Україну 2022 року спричинило ще більше забруднення річки Сіверський Донець. Бойові дії призвели до затоплення військової техніки, снарядів та інших небезпечних предметів, а також до витоків паливних матеріалів. Це негативно вплинуло на екосистему річки та несе ризик для людей, які використовують її воду.
Швидкоплинний, бурхливий та оспіваний у піснях Прут бере свій початок біля струнких схилів гори Говерла, протікає через Івано – Франківську та Чернівецьку області. У Молдові впадає у другу за протяжністю річки Європи Дунай. Довжина Прута становить 967 км, з яких 272 км припадає на територію України. Походження назви Прута також пов’язують з романтичними легендами про нещасливе кохання парубка Прута та красуні Говерли, про яких відвідувачам залюбки розкажуть місцеві жителі. Найбільша річка Закарпаття – Тиса. Має довжину майже тисячу кілометрів та протікає через цілих п’ять країн: Україну (Закарпатська область), Румунію, Словаччину, Угорщину і Сербію та впадає у Дунай. Початок бере на території Рахівщини (Закарпатська область) у результаті злиття двох маленьких річок – Чорної та Білої Тиси. Щодо назви річки точиться багато легенд, утім хто власне і коли назвав так річку невідомо, але про річку у світі знали дуже давно. Найчастіше назву річки пов'язують з деревом тис, яке тут раніше було дуже поширене. Із цього дерева у гарнізоні, століттями робили ядра для гармат, а умільці майстрували луки для воїнів. Із тису виготовляли навіть домовини, це дерево символізувало вічне життя та безсмертя.