Презентація Національна економіка

Про матеріал

«Національна економіка», «валовий внутрішній продукт», «індекс людського розвитку», важливість економічного розвитку для країни.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

9 кл геогр Урок 2 Національна економіка 7 09 2024 НАЦІОНАЛЬНА ЕКОНОМІКА. * Сукупність усіх видів господарської діяльності суспільства → на певній територіїГосподарство

Номер слайду 2

Економіка* Господарство→ разом із суспільними відносинами, → що складаються в процесі виробництва, розподілу, обміну й споживання продукції

Номер слайду 3

* Економіка у перекладі з грецької означає → мистецтво ведення господарства. * Уперше цей термін використав у IV ст. до н. е. → давньогрецький історик і письменник Ксенофонт → для позначення науки про господарство, управління домом і майном. Подорож у слово

Номер слайду 4

У своєму історичному розвитку господарство пройшло два етапи: натуральне й товарне господарство.

Номер слайду 5

За натурального господарства сім’я чи територіальна група людей виробляла продукцію, необхідну лише для їх власного споживання, задоволення потреб самих виробників. Цей етап людство пройшло в первісному, рабовласницькому та феодальному суспільствах.

Номер слайду 6

Проте елементи натурального господарства збереглися й дотепер, насамперед у домашньому й підсобному господарстві, а для окремих народів, що заселяють басейн Амазонки чи острів Нову Гвінею, воно залишається основним способом існування.

Номер слайду 7

Товарне господарство виникло тоді, коли продукцію виробляли не лише для власного споживання, а й для потреб інших людей.

Номер слайду 8

Це відбувалося шляхом обміну результатами праці, купівлі-продажу товарів на ринках. Елементи товарного господарства побутували з давніх часів поряд з натуральним виробництвом. У XVII - XVIII ст. товарне господарство стало панівним у Європі, а згодом — і в інших регіонах.

Номер слайду 9

З розвитком товарного господарства розвивався й територіальний поділ праці, тобто виробництво певних товарів «закріплювалося» за тими територіями, де для цього були кращі умови — природна сировина, матеріали, робоча сила з відповідними навичками, науково-технічна база тощо.

Номер слайду 10

З часом відбулося об’єднання (інтеграція) праці між окремими територіями. Результатом цих процесів став розподіл ринків товарів і робочої сили та їх об’єднання в межах держави в національне господарство країни, формування національної економіки.

Номер слайду 11

Національна економіка — це сукупність видів господарської діяльності та відносин, що складаються в суспільстві у процесі цієї діяльності в межах окремої держави (країни).

Номер слайду 12

Національна економіка будь-якої держави має тісні внутрішні зв’язки (виражені взаємними потоками палива, енергії, сировини, матеріалів, готової продукції, послуг, інформації між їх виробниками й споживачами), а також зв’язки з іншими національними економіками.

Номер слайду 13

В Україні пришвидшений розвиток товарного господарства розпочався у другій половині XVIII - на початку XIX ст. Оскільки її територія тривалий час перебувала у складі інших держав або ж була розділена між ними, то господарство її окремих частин було складовою частиною національних економік цих країн. Тільки зі здобуттям незалежності Україна почала формувати свою національну економіку.

Номер слайду 14

Первинними складниками економіки держави, її основними одиницями є підприємства, організації, заклади, установи, а також домашні господарства, що випускають різноманітну продукцію або надають різні послуги. СКЛАДОВІ ЧАСТИНИ НАЦІОНАЛЬНОЇ ЕКОНОМІКИ. 

Номер слайду 15

До них належать шахти, кар’єри, рудники, фабрики, заводи, електростанції, селянські господарства, залізничні станції, автотранспортні підприємства, аеропорти, будівельні організації, ремонтні майстерні, магазини, перукарні, школи, вищі навчальні заклади, науково-дослідні інститути, лікарні, банки та ін.

Номер слайду 16

Вони можуть мати внутрішні підрозділи — цехи, виробничі ділянки, відділи, філії тощо.

Номер слайду 17

Найскладнішу будову мають підприємства-комбінати, у яких є цехи різного призначення: основні, допоміжні, обслуговувальні, підсобні.

Номер слайду 18

Для випуску певного виду продукції підприємства й організації можуть утворювати виробничі або науково-виробничі об’єднання, спілки, кооперативи.

Номер слайду 19

За формами власності підприємства й організації бувають: державні (їх власником виступає уряд), комунальні (муніципальні) (належать місцевим територіальним громадам), приватні (власники — окремі люди або сім’ї, які вкладають власну працю або ж використовують найману), колективні (власність господарських товариств, кооперативів, корпорацій;

Номер слайду 20

серед них найбільш поширені акціонерні товариства, власниками акцій яких виступають як їхні працівники, так і широке коло інших осіб).

Номер слайду 21

Існують також підприємства зі змішаною власністю, тобто створені за спільної участі держави та інших власників.

Номер слайду 22

Крім цього, у національній економіці держави можуть бути наявні підприємства й організації, засновані іноземним капіталом, які є власністю міжнародних організацій та юридичних осіб інших держав, або ж спільні підприємства, створені за участі національного та іноземного капіталу.

Номер слайду 23

В Україні у 2020 р. частка державних підприємств і організацій в економіці становила 17 %, решта припадала на підприємства інших форм власності.

Номер слайду 24

Для характеристики національних економік використовують десятки різноманітних показників. Проте найбільш універсальними показниками, що відображають обсяги національних економік і дають змогу порівнювати їх між собою, є валовий внутрішній продукт і валовий національний дохід країн. ПОКАЗНИКИ ЕКОНОМІЧНОЇ МОГУТНОСТІ КРАЇНИ. 

Номер слайду 25

Валовий внутрішній продукт (ВВП) — це сукупна вартість за ринковими цінами усього обсягу товарів і послуг, вироблених і реалізованих у країні за рік, враховуючи надходження від їх експорту (вивезення за кордон) та імпорту (ввезення із-за кордону).

Номер слайду 26

ВВП охоплює результати економічної діяльності підприємств, організацій, закладів і окремих осіб незалежно від їх державної належності та громадянства, які зайняті підприємництвом на території цієї країни.

Номер слайду 27

Однак не всі доходи, отримані в межах кордонів країни, «працюють» на її мешканців. Частину з них (прибутки господарських одиниць з іноземною власністю та іноземних працівників) виводять з території держави за кордон. Водночас ВВП держави не враховує доходів тих її громадян чи фірм, створених з їх участю, які працюють за кордоном.

Номер слайду 28

Валовий національний дохід (ВНД), який визначають загалом подібно до ВВП, відрізняється від нього тим, що враховує доходи фірм і громадян країни, які отримані за кордоном, проте виключає доходи зарубіжних компаній та осіб, які займаються діяльністю в цій країні.

Номер слайду 29

ВВП і ВНД розраховують насамперед у національній грошовій одиниці. Так, за даними Державного комітету статистики України, її ВВП у 2013 р. становив 1,4 трлн грн, а в 2015 р. — майже 2 трлн грн, а у 2020 р. 4,1 трлн грн.

Номер слайду 30

Мал. 4. Зміни ВВП України за період 1987-2020 рр., млрд дол. США (за даними Світового банку)

Номер слайду 31

На перший погляд, відбулося суттєве зростання показника. Однак насправді ці числа порівнювати некоректно, оскільки вони виражають ВВП у фактичних цінах тих років на товари і послуги й не враховують знецінення самої національної грошової одиниці за цей проміжок часу порівняно з більш-менш стабільними світовими валютами (доларом, євро). Тим більше гривневий показник не може дати уявлення про місце України у світовій економіці.

Номер слайду 32

ВВП за паритетом купівельної спроможностіПоказники ВВП чи ВНД, розраховані за середньорічним курсом валют, не завжди достовірно відображають реальні можливості населення придбати у своїх країнах товари і послуги, тому що не враховують «національних» цін на них. Мал. 5. Десять найбільших країн світу за величиною ВВП, трлн дол. США (за даними Світового банку, 2020 р.)

Номер слайду 33

А ціни можуть суттєво відрізнятися в різних країнах.

Номер слайду 34

Тому для порівняння економік країн у цьому разі використовують показник ВВП, обчислений за паритетом купівельної спроможності (ПКС) національної валюти.

Номер слайду 35

Його розраховують у т. зв. міжнародних доларах із врахуванням вартості набору найбільш необхідних та життєво важливих товарів і послуг («споживчого кошика») у певній країні та США.

Номер слайду 36

За обсягом ВВП, обчисленим за ПКС, Китай вийшов на перше місце у світі, обігнавши США, а Індія із сьомого місця перемістилася на третє (мал. 6). Мал. 6. Десять найбільших країн світу за величиною ВВП (за ПКС), трлн «міжнародних» дол. (за даними Світового банку, 2020 р.)

Номер слайду 37

Для порівняльних оцінок міжнародні організації, такі як Світовий банк (СБ), Міжнародний валютний фонд (МВФ), обчислюють ВВП і ВНД країн світу в єдиній валюті — доларах США.

Номер слайду 38

Наприклад, Світовий банк переводить розраховані в національній грошовій одиниці показники в долари США за середньорічним обмінним курсом валют і з урахуванням рівнів інфляції (знецінення грошових одиниць) у цій країні та провідних країна світу.

Номер слайду 39

Розрахований таким чином ВВП України становив 183 млрд дол. США в 2013 р. і 91 млрд дол. — у 2015 р., 155,6 млрд. дол. — у 2020 р. (мал. 4 на с. 14), тобто за два роки фактично зменшився удвічі, але 3 2016 р. спостерігається поступове його зростання. За цим показником наша країна нині посідає 57-ге місце у світі й 21-ге — у Європі (додаток 1).

Номер слайду 40

За обсягами ВВП (ВНД) упродовж другої половини XX ст. різко виділялася група із семи країн (США, Японія, Німеччина, Велика Британія, Франція, Італія, Канада).

Номер слайду 41

Сьогодні до першої десятки країн входять також Індія і Республіка Корея (мал. 5). Натомість Бразилія, Мексика, Іспанія і Росія, що певний час теж належали до цієї десятки, у 2020 р. розташовувалися між 11-м і 15-м місцями світового рейтингу національних економік.

Номер слайду 42

1. Які етапи виокремлюють в історичному розвитку господарства країн і світу?2. Що називають національною економікою?3. Пригадайте, складовими частинами яких держав була економіка України в різні періоди історії.4. Які розрізняють підприємства за формою власності?5. Які основні показники використовують для характеристики й зіставлення національних економік?6. Що таке ВВП? Яке місце України за цим показником у світі?Поміркуйте, чому у світових рейтингах країн, складених за показниками їх ВВП і ВНД, їхні місця можуть не збігатися. ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ

Номер слайду 43

У параграфі подано відомості про основні показники національних економік станом на 2020 р. Оновити цю інформацію ви можете самі, зайшовши на сайт Світового банку на відповідні сторінки за такими адресами:1) ВВП країн — http://databank.worldbank.org/data/download/GDP.pdf;2) ВВП країн за ПКС — http://databank.worldbank.org/data/download/GDP_PPP.pdf;3) ВНД країн — http://databank.worldbank.org/data/download/GNI.pdf. ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ

Номер слайду 44

Скориставшись посиланнями та QR-кодами, а також мал. 4, 5, 6, з’ясуйте:група 1 — як змінилися порівняно з 2015 р. обсяг ВВП України та її місце у світовому рейтингу за цим показником;група 2 — чи змінилася порівняно з 2015 р. перша десятка країн світу за показниками ВВП, обчисленим за обмінним курсом валют, і ВВП за ПКС;група 3 — чи збігаються місця перших десяти країн світу й України за показниками ВВП і ВНД у світових рейтингах.

pptx
Пов’язані теми
Географія, 9 клас, Презентації
Додано
8 вересня
Переглядів
1138
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку