«Національна економіка», «валовий внутрішній продукт», «індекс людського розвитку», важливість економічного розвитку для країни.
В Україні пришвидшений розвиток товарного господарства розпочався у другій половині XVIII - на початку XIX ст. Оскільки її територія тривалий час перебувала у складі інших держав або ж була розділена між ними, то господарство її окремих частин було складовою частиною національних економік цих країн. Тільки зі здобуттям незалежності Україна почала формувати свою національну економіку.
До них належать шахти, кар’єри, рудники, фабрики, заводи, електростанції, селянські господарства, залізничні станції, автотранспортні підприємства, аеропорти, будівельні організації, ремонтні майстерні, магазини, перукарні, школи, вищі навчальні заклади, науково-дослідні інститути, лікарні, банки та ін.
За формами власності підприємства й організації бувають: державні (їх власником виступає уряд), комунальні (муніципальні) (належать місцевим територіальним громадам), приватні (власники — окремі люди або сім’ї, які вкладають власну працю або ж використовують найману), колективні (власність господарських товариств, кооперативів, корпорацій;
Для характеристики національних економік використовують десятки різноманітних показників. Проте найбільш універсальними показниками, що відображають обсяги національних економік і дають змогу порівнювати їх між собою, є валовий внутрішній продукт і валовий національний дохід країн. ПОКАЗНИКИ ЕКОНОМІЧНОЇ МОГУТНОСТІ КРАЇНИ.
Однак не всі доходи, отримані в межах кордонів країни, «працюють» на її мешканців. Частину з них (прибутки господарських одиниць з іноземною власністю та іноземних працівників) виводять з території держави за кордон. Водночас ВВП держави не враховує доходів тих її громадян чи фірм, створених з їх участю, які працюють за кордоном.
На перший погляд, відбулося суттєве зростання показника. Однак насправді ці числа порівнювати некоректно, оскільки вони виражають ВВП у фактичних цінах тих років на товари і послуги й не враховують знецінення самої національної грошової одиниці за цей проміжок часу порівняно з більш-менш стабільними світовими валютами (доларом, євро). Тим більше гривневий показник не може дати уявлення про місце України у світовій економіці.
ВВП за паритетом купівельної спроможностіПоказники ВВП чи ВНД, розраховані за середньорічним курсом валют, не завжди достовірно відображають реальні можливості населення придбати у своїх країнах товари і послуги, тому що не враховують «національних» цін на них. Мал. 5. Десять найбільших країн світу за величиною ВВП, трлн дол. США (за даними Світового банку, 2020 р.)
Розрахований таким чином ВВП України становив 183 млрд дол. США в 2013 р. і 91 млрд дол. — у 2015 р., 155,6 млрд. дол. — у 2020 р. (мал. 4 на с. 14), тобто за два роки фактично зменшився удвічі, але 3 2016 р. спостерігається поступове його зростання. За цим показником наша країна нині посідає 57-ге місце у світі й 21-ге — у Європі (додаток 1).
1. Які етапи виокремлюють в історичному розвитку господарства країн і світу?2. Що називають національною економікою?3. Пригадайте, складовими частинами яких держав була економіка України в різні періоди історії.4. Які розрізняють підприємства за формою власності?5. Які основні показники використовують для характеристики й зіставлення національних економік?6. Що таке ВВП? Яке місце України за цим показником у світі?Поміркуйте, чому у світових рейтингах країн, складених за показниками їх ВВП і ВНД, їхні місця можуть не збігатися. ЗАПИТАННЯ І ЗАВДАННЯ
У параграфі подано відомості про основні показники національних економік станом на 2020 р. Оновити цю інформацію ви можете самі, зайшовши на сайт Світового банку на відповідні сторінки за такими адресами:1) ВВП країн — http://databank.worldbank.org/data/download/GDP.pdf;2) ВВП країн за ПКС — http://databank.worldbank.org/data/download/GDP_PPP.pdf;3) ВНД країн — http://databank.worldbank.org/data/download/GNI.pdf. ПОПРАЦЮЙТЕ В ГРУПІ
Скориставшись посиланнями та QR-кодами, а також мал. 4, 5, 6, з’ясуйте:група 1 — як змінилися порівняно з 2015 р. обсяг ВВП України та її місце у світовому рейтингу за цим показником;група 2 — чи змінилася порівняно з 2015 р. перша десятка країн світу за показниками ВВП, обчисленим за обмінним курсом валют, і ВВП за ПКС;група 3 — чи збігаються місця перших десяти країн світу й України за показниками ВВП і ВНД у світових рейтингах.