Презентація "Написання чоловічих і жіночих імен по батькові, прізвищ"

Про матеріал

Запропонований матеріал стане в нагоді учителям-філологам, які вивчають з учнями написання чоловічих і жіночих імен по батькові, прізвищ у шостому класі. Дібраними теоретичними матеріалами і практичними завданнями мають змогу скористатися і випускники, готуючись до ЗНО.

Зміст слайдів
Номер слайду 1

Написання чоловічих і жіночих імен по батькові, прізвищ

Номер слайду 2

Лінгвістичне спостереження Що ж ім’я по батькові означає? Звідки воно береться?Проаналізуйте, від яких імен та яким чином утворилися дані імена по батькові та зробіть висновки.  Степанович ← Степан Якович ← Яків Артемівна ← Артем. Олексійович ← Олексій Ілліч ← Ілля Валеріївна ← Валерій

Номер слайду 3

«Сучасна українська співачка, дочка легендарної Ніни Матвієнко, стала відомою після участі в співочому талант-шоу» Шеф-кухар, телеведучий, а також натхненний ідеолог змін харчування в шкільних їдальнях.

Номер слайду 4

1

Номер слайду 5

ЧОЛОВІЧІ ПРІЗВИЩА НА -О ТА З КІНЦЕВИМ ПРИГОЛОСНИМ ВІДМІНЮЄМО: запитати в Євгена Клопотенка,подарувати Євгенові Клопотенку, узяти інтерв’ю в Івана Білика, розповісти Іванові Білику. ЖІНОЧІ (ЯК УКРАЇНСЬКІ, ТАК І ІНШОМОВНІ) НА -О ТА З КІНЦЕВИМ ПРИГОЛОСНИМ НЕ ВІДМІНЮЄМО:запитати в Тоні Матвієнко, подарувати Тоні Матвієнко, узяти інтерв’ю в Ірини Білик, розповісти Ірині Білик.

Номер слайду 6

ВІДМІНЮВАННЯ УКРАЇНСЬКИХ І ДЕЯКИХ СЛОВ’ЯНСЬКИХ ПРІЗВИЩ ТАКИЙ: відмінюємо так,як іменники відповідної відміни:іншомовні прізвища: Стендаль – Стендаля.Ігор Мороз – Ігоря Мороза

Номер слайду 7

Заснував благодійний фонд на підтримку молодих українців, які роблять внесок у трансформацію нашої країни.

Номер слайду 8

Номер слайду 9

«Після трьох років ув’язнення в Італії в Україну нарешті повернувсябезпідставно засуджений військовослужбовець Віталій Марків».

Номер слайду 10

Номер слайду 11

немає боксера Джошуа, кажу боксерові Джошуа тощо.

Номер слайду 12

Номер слайду 13

Запам’ятаймо!Утворення імен по батькові

Номер слайду 14

Номер слайду 15

Номер слайду 16

Номер слайду 17

Номер слайду 18

Номер слайду 19

Номер слайду 20

Номер слайду 21

Номер слайду 22

Номер слайду 23

Номер слайду 24

Номер слайду 25

Запам’ятаймо!Прізвища в українській мові належать до класу іменників. За походженням, будовою та особливостями відмінювання їх поділяють на дві групи: а) прізвища іменникової форми: Кучеренко, Степанчук, Горобець, Кушнір, б) прізвища прикметникової форми : Швидкий, Садовський, Заньковецька. Українські й інші слов’янські прізвища, що мають закінчення іменників І відміни, відмінюються як відповідні іменники І відміни, а прізвища із закінченнями іменників ІІ відміни відмінюються за зразками відмінювання відповідних іменників II відміни: Майборода – Майбороди, Майбороді, Майбороду…;Гмиря – Гмирі, Гмирі, Гмирю, Гмирею… ;Гнатюк – Гнатюка, Гнатюкові (Гнатюку) …;Заєць – Зайця, Зайцеві (Зайцю) … ;Іваньо – Іваня, Іваньові (Іваню)…;Панібудьласка – Панібудьласки, Панібудьласці…;Симоненко – Симоненка, Симоненкові (Симоненку) …. Жіночі прізвища на приголосний та – о, – й не відмінюються: Марії Сеник, Надії Балій, з Ніною Байко. Аналогічні чоловічі прізвища відмінюються як відповідні іменники: Василя Сеника, Михайлові Балієві, з Андрієм Байком.

Номер слайду 26

Практикум. Спишіть, уставляючи пропущені розділові знаки. Більшість імен прожили в нашій мові довге життя проте народилися вони не в Русі-Україні а на батьківщині римлян греків та інших народів. Грецьких імен прийшло в нашу мову найбільше. У грецькій мові Андрій означає мужній хоробрий Анатолій — східний Артем — здоровий свіжий Галина — ніжна тиха Євген — благородний Ірина — мирна Катерина — морально чиста Микола — переможець Настя — воскресла Олена — обрана Лариса — чайка Софія — мудрість Тарас — бунтар неспокійний Тетяна — володарка Юрій — хлібороб (За А. Матвієнко). Від наявних у тексті чоловічих імен утворіть чоловічі й жіночі імена по батькові.

Номер слайду 27

Запам’ятаймо!У давальному й місцевому відмінках можуть бути паралельні форми: (на) Василю (Василеві).{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}Н. в. Наталія Петрівна. Яків Іванович. Любов Василівна. Р. в. Наталії Петрівни. Якова Івановича. Любові Василівни. Д. в. Наталії ПетрівніЯкову Івановичу. Любові ВасилівніЗн. в. Наталію Петрівну. Якова Івановича. Любов Василівну. Ор. в. Наталією Петрівною. Яковом Івановичем Любов’ю Василівною. М. в. На Наталії ПетрівніНа Якові Івановичі На Любові ВасилівніКл. в. Наталіє Петрівно. Якове Івановичу. Любове Василівно

Номер слайду 28

УЖИВАЙТЕ ПРАВИЛЬНО!Олені Черних, Олегом Черних;Тетяну Жарких, Вікторові Жарких. Тамарою Поляруш, Олегом Полярушом;сестри Бойко, брати Бойки;сестри Тельнюк, брати Тельнюки;Сергій Майборода, Сергій і Петро Майбороди;Ольга та Ігор Мотричі; родина Мотричів

Номер слайду 29

ВІДМІНЮЙТЕ ПРАВИЛЬНО!Карпенко-Карий — Карпенка- Карого;Нечуй-Левицький — Нечуя-Левицького;Ользі Володимирівні Коваленко;Олегові Володимировичу Коваленку.• Розкажіть, що означає ваше ім'я.

Номер слайду 30

Творче завдання. Працюймо рядами. Запишіть по 5 прізвищ в однині та множині:1) відомих акторів; 2) спортсменів; 3) письменників.

Номер слайду 31

Запам’ятайте!Прочитайте. Визначте стиль тексту. Доберіть заголовок, що відповідатиме темі або основній думці висловлення. Виділяють кілька способів перекручення прізвищ. Зміна наголосу Баран, Лопух, Коваль та ін. замість правильного Баран, Лопух, Коваль. Неукраїнське звукове оформлення: Рябой, Рудой, Сухой. Слід: Рябий, Рудий, Сухий. Уставляння зайвих звуків: Салло (Сало), Дьяченко (Дяченко), Касьяненко (Касяненко) та ін. Нехтування правилом чергування о з і: Біловол (замість Біловіл), Рябоконь (замість Рябокінь). Перелічені способи не вичерпують списку перекручень українських прізвищ. Найсумніше, що носії цих прізвищ змирилися з їх перекрученням. Треба відродити справжні прізвища, як і цілу націю. Це явища одного порядку (За О. Пономарівим).

Номер слайду 32

Поміркуйте!Чи існує мода на імена? Обґрунтуйте свою думку.

Номер слайду 33

Орфографічний практикум. Знайдіть помилки в іменах, іменах по батькові, прізвищах, виправте їх. Запишіть правильні варіанти власних назв. Сергій Андрієвич Дьяченко, Ігор Іванович Бурьян, Іна Семенівна Харьківська, Ольга Григоріївна Петрук, Ольга Євгеніївна Данкеєва, Нікіта Вікторович Твєрдохлєб.

Номер слайду 34

Запам’ятай!Прочитайте текст. Визначте його тип і стиль мовлення. Поясніть орфограми й пунктограми. Сучасні українські прізвища почали виникати в період інтенсивного формування нації (з XIV ст.). Найбільш поширеними є прізвища на -енко (Коваленко, Шевченко): син коваля, син шевця тощо. Основою цих прізвищ ставали назви професій, речей, занять тощо. Утворювалися прізвища й за допомогою суфіксів -чук (Корнійчук, Марчук), -ук чи -юк (Петрук, Гаврилюк), -ич (Бабич), -ак, -ин чи -їн (Співак, Новак, Гаврилишин, Мар’їн) та ін. Утворювалися прізвища від географічних назв: Любарець від слова «Любар», тобто предок — виходець з Любара та ін. Є прізвища, які натякають, що предок прибув з інших земель (Волошин, Сербин), і є безліч тих, що залишаються загадковими для «прочитання». У незвичайних, часто кумедних ситуаціях, завдяки рисам зовнішності чи характеру народжувалися колоритні українські прізвища: Довбня, Балабуха, Хрін, Хрущ, Добридень та ін. (За Л. Бондарчук).

Номер слайду 35

Літературна хвилинка «Впізнай ім’я» До прізвища треба дописати ім’я. Косач □□□□□□ Шевченко □□□□□ Глібов □□□□□□Франко □□□□ Винниченко □□□□□□□□□ Вороний □□□□□□

Номер слайду 36

Гра «Ланцюжок» Для утворення імен по батькові нам необхідні чоловічі імена. Пропоную зібрати їх у ході гри «Ланцюжок». Початкове ім’я - Остап. Кожне наступне починається тією літерою, якою закінчується попереднє. (Підбираємо ще 5 імен)Від імен утворіть чоловічі та жіночі імена по батькові і запишіть у зошити.

Номер слайду 37

«Мікрофон»Урок мені допоміг…Мені сподобалось…Цікаво було…Хочу сказати(побажати)…

Номер слайду 38

Домашнє завдання1. Продовжте ряд прізвищ, утворених: а) від чоловічих і жіночих імен; б) від географічних назв; в) від назв ремесел, занять.2. Складіть і запишіть твір (5-7речень) про цікавий випадок із шкільного життя, використовуючи в ньому імена та по батькові ваших учителів.

pptx
Додано
26 листопада 2023
Переглядів
784
Оцінка розробки
Відгуки відсутні
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку