Відкритий урок з теми "Насінина, будова та значення. Умови проростання насіння. Поширення."
1. Якщо на одній рослині є маточкові і тичинкові квітки, то рослину називають однодомною. (так)2. Для вітрозапильних рослин характерним є наявність нектарників, великі яскраві квітки, із запахом.(ні)3. Пилок складається із пилкових зерен, кожен з яких містить два спермії.(так)«Так» чи «Ні»
7. Процес злиття одного із сперміїв з яйцеклітиною, а другого – із центральною клітиною, у результаті чого утворюється зигота – називається подвійним заплідненням. (так)8. Процес подвійного запліднення був відкритий у 1898 році професором Навашиним. (так)9. Запліднена центральна клітина утворює зиготу, яка дає початок зародку нової рослини.(ні)«Так» чи «Ні»
«Знайди помилку» (дівчата-1 ;хлопці-2) 1) Запилення – це перенесення пилкових трубок із пиляка на приймочку маточки. Розрізняють два його типи: перехресне запилення та штучне. 2) Запліднення – це процес злиття чоловічої та жіночої нестатевих клітин. Після запліднення утворюється зигота, яка дає початок новому організмові. “Визначення Незнайки”
1) Запилення – це перенесення пилкових зерен із пиляка на приймочку маточки. Розрізняють два його типи: перехресне запилення та самозапилення. 2) Запліднення – це процес злиття чоловічої та жіночої статевих клітин. Після запліднення утворюється зигота, яка дає початок новому організмові.
«Логічна послідовність» (відповідь надіслати у чат)Як відбувається запліднення: Починається процес подвійного запліднення: один із спермій зливається із яйцеклітиною, утворюючи зиготу, що дає початок зародку. Пилок потрапляє на приймочку маточки, та проростає у пилкову трубку.Інший спермій зливається із великою центральною клітиною, утворюючи ендосперм. Спермії по пилковій трубці потрапляють до зародкового мішка. В результаті з насінного зачатка утворюється насінина. Вірна послідовність: 2, 4, 1, 3, 5
Що об'єднує ці загадки? На городі молода Пишні коси розпліта,У зеленії хустинки Золоті хова зернинки. (Кукурудза)Він на дубі виростає,шапочку гарненьку має. З дуба в землю упадеІ весною проросте. (Жолудь) Мій жовтий вусок – запашний колосок Буде з мене мука, паляниця смачна(Пшениця) загадки «У бабусі біля хати».
Рослину цератонію називають ювелірним деревом. Ще у давнину ювеліри та аптекарі помітили, що насіння цератонії - маленьке, тверде та блискуче – має на диво однакову масу. Вага кожної насінини – 200 мг. Тож і почали цим насінням користуватися у якості гирьок. Цю міру ваги назвали каратом ( із грецької назви цератонії – «кератос»). До сьогоднішнього дня мірою ваги дорогоцінного каміння є карат.«Чи знаєте ви що…»
Насінина ─це вкритий шкіркою зародок рослини із необхідним для його розвитку запасом речовин, що розвивається із насінного зачатка. Є органом статевого розмноження, двох груп вищих рослин — покритонасінних і голонасінних. До складу будь-якої насінини входить насінна шкірка, зародок і запас поживних речовин. Насінна шкірка Зародок Запас поживних речовин
Зародок Утворюється із зиготи. Складаєтьсяіз зародкового кореня і зародкового пагона. У зародкового пагона виділяють зародкове стебло і зародкову бруньку. На зародку розвиваються перші листки — сім'ядолі, що за своєю формою й анатомічною будовою сильно відрізняються від звичайних листків Функції: Із зародка розвивається доросла рослина. Сім'ядолі у різних рослин можуть виконувати різні функції (постачання зародка поживними речовинами або фотосинтез).сім′ядолі
сімядоліУ насінних рослин поживні речовини можуть бути зосереджені в сімядолях або ендоспермі Ендосперм ─ поживна тканина, що розвивається в насінні квіткових рослин із центральної клітини. Ендосперм може мати різну консистенцію (бути твердим або рідким), а також містити різні типи поживних речовин (крохмаль, олія тощо). У деяких рослин ендосперм у насінні відсутній (він поглинається зародком на ранніх стадіях розвитку)
Рослини, у яких зародок має одну сім'ядолю називають однодольні Зернівка пшениці має зародок з одним сімядольним листочком - щиток — тоненька пластиночка, розміщена між зародком і ендоспермом насінини і щільно притиснена до ендосперму (жито) (одну сімядолю), та запас поживних речовин ─ ендосперм Зародок ендосперм
{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A}ВНазвіть умови проростання насінини, розшифровуючи кросворд: По вертикалі: Вода у помірній кількості По горизонталі: Підвищена температура. Газоподібне середовище, в якому знаходиться кисень, атмосфера навколо нас. Основна частина насінини з якої розвивається нова рослина.{5 C22544 A-7 EE6-4342-B048-85 BDC9 FD1 C3 A} ВТЕПЛОЛПОВІТРЯГЗАРОДОК
Отже, особливості будови насіння: Зовні насінина вкрита … з насінним рубчиком; під шкірою розміщена головна частина насінини — …., що складається із зародкового пагона (одна чи дві сім’ядолі, зародкове стебельце та брунька з листочками) та зародкового корінця; … — запасної тканини, яка оточує зародок насінини. Ендосперм у деяких насінин може бути відсутній. Насіння класифікуютьза кількістю сім’ядоль : на … та … Доповніть…
Отже, особливості будови насіння: Зовні насінина вкрита насіннєвою шкірочкою з насінним рубчиком; під шкірою розміщена головна частина насінини — зародок , що складається із зародкового пагона (одна чи дві сім’ядолі, зародкове стебельце та брунька з листочками) та зародкового корінця; ендосперма — запасної тканини, яка оточує зародок насінини. Ендосперм у деяких насінин може бути відсутній. Насіння класифікуютьза кількістю сім’ядоль : однодольні та дводольні. Доповніть…
Поява насінини – найдосконаліше пристосування до розмноження і розселення рослин, що утворюється в результаті запліднення з насінного зачатку. Насінина складається із зародка (зародкового корінця, зародкового стебельця і зародкової брунечки з листочками сім’ядолями ) та запасаючої тканини (ендосперму), вкритих насінною шкіркою. Усі рослини, які мають у насінні 2 сім'ядолі, об’єднані за цією ознакою у клас дводольні рослини. У деяких покритонасінних рослин у насінні є всього одна сім’ядоля і вони об’єднані у клас однодольних рослин.