Презентація "Олесь Бабій "Зродились ми великої години..."

Про матеріал
Презентація складена відповідно до нової програми з української літератури для 7 класу НУШ. Матеріал містить інформацію про діяльність ОУН-УПА, внесок учасників цієї організації у боротьбу за незалежність України, також є біографія автора слів до славня "Зродились ми великої години..."О. Бабія, повний текст цього славня та також показані етапи роботи на уроці над текстом вище згаданого маршу .
Зміст слайдів
Номер слайду 1

Олесь Бабій «Зродились ми великої години…». Славень ОУН-УПА, його патріотичний пафос. Учителька української мови та літератури Одеського ліцею №65 Одеської міської ради. Грицькова Наталія Федорівна

Номер слайду 2

Тема уроку: Пісенні твори про боротьбу УПА за незалежність України . Олесь Бабій «Зродились ми великої години…». Славень ОУН-УПА, його патріотичний пафос. Актуальність пісні в часи збройної боротьби українців за свою незалежність

Номер слайду 3

Мета уроку: Поглибити знання про УПА та повстанські пісні; ознайомитися стисло із життям та творчістю автора пісні Олесем Бабієм;проаналізувати зміст пісні, її емоційним впливом на слухача і виконавця;розпізнавати в тексті пісні художні виражальні засоби; виховувати любов до історії, рідної мови як до скарбниці духовності нашого народу ; познайомитися з сьогоденням цієї пісні.

Номер слайду 4

Гра : так чи ні? 1. “ Ой у лузі червона калина похилилася “ – це гімн України? 2. Авторами цієї пісні є С. Чарнецький і Г. Трух? 3. Настрій пісні "Ой у лузі червона калина...« урочистий та маршовий? 4. Образ калини у пісні є символом природи, яка розквітає навесні й згасає восени?

Номер слайду 5

Гра : так чи ні? 5. Основна думка пісні "Ой у лузі червона калина похилилася« – це уславлення мужності, відваги січових стрільців — оборонців України? 6. Під час російського вторгнення пісня "Ой у лузі червона калина похилилася" набула нового звучання?7. На початку пісні вживається художній засіб риторичне звертання?

Номер слайду 6

Гра : так чи ні? 8. С. Чарнецький називає у пісні займенником “ми “ слов‘ян?9. Нащадки стрілецької слави будуть зберігати білий цвіт калини?10. Стрільці українські намагаються Україну розвеселити і возвеличити?

Номер слайду 7

Гра : так чи ні? 1. “ Ой у лузі червона калина похилилася “ – це гімн України? (Ні)2. Авторами цієї пісні є С. Чарнецький і Г. Трух? (Так)3. Настрій пісні "Ой у лузі червона калина...« урочистий та маршовий? (Так)4. Образ калини у пісні є символом природи, яка розквітає навесні й згасає восени? (Ні)

Номер слайду 8

Гра : так чи ні? 5. Основна думка пісні "Ой у лузі червона калина похилилася« – це уславлення мужності, відваги січових стрільців — оборонців України? (Так)6. Під час російського вторгнення пісня "Ой у лузі червона калина похилилася" набула нового звучання? (Так)7. На початку пісні вживається художній засіб риторичне звертання? (Ні)

Номер слайду 9

Гра : так чи ні? 8. С. Чарнецький називає у пісні займенником “ми “ слов‘ян? (Ні)9. Нащадки стрілецької слави будуть зберігати білий цвіт калини? (Ні)10. Стрільці українські намагаються Україну розвеселити і возвеличити? (Так)

Номер слайду 10

Історична довідка. Що таке УПА? Українська повстанська армія – військово-політична формація Українського національно-визвольного руху, яка боролася за відновлення української державності. УПА стала продовженням визвольного руху періоду Української революції 1917- 1921 років, підпільно - бойової Української військової організації та Організації українських націоналістів.

Номер слайду 11

Історична довідка. Потім боротьбу повстанців у формі беззбройного опору підхопив дисидентський рух 1960-1970-х років і національно - демократичне відродження кінця 1980-х- початку 1990-х років. Отже, УПА була проти Радянського Союзу через те, що радянська влада не визнавала прав народу України на самовизначення та незалежність, пригнічувала українську мову та культуру , а також переслідувала українських націоналістів.

Номер слайду 12

Що таке повстанська пісня?Повстанська пісня – це історична пісенна народна творчість, документальна оповідь про достовірні події ХХ століття, продовження кращих епічних традицій минулих віків.  Пісня надавала воїнам УПА наснаги, підносила їхній бойовий дух, зберігала пам’ять про полеглих на полі бою героїв, описувала пейзажі місцевостей, історично точно передавала факти про ті чи інші події або ж торкалася геть не бойових аспектів життя: переживання через кохання, туги за ріднею тощо…

Номер слайду 13

Олесь Бабій Олесь Йосипович Бабій (17 березня 1897 — 2 березня 1975) народився 17 березня 1897 року в селі Середня на Галичині, в багатодітній родині. Закінчив чотирикласну школу, потім – Стрийську гімназію. Під час Першої світової війни в 17 років Олесь своє бойове хрещення пройшов у Легіоні січових стрільців у Карпатах проти російської армії. У 1919 р. разом з Армією УНР С. Петлюри О. Бабій бере участь у Київській наступальній операції. Після поразки національно-визвольного руху в Україні Бабій перебрався до Львова, де зайнявся літературною та журналістською діяльністю.

Номер слайду 14

Олесь Бабій У 1921 р. вийшла його перша збірка поезій «Ненависть і любов». В цей час редагує журнали «Національна думка» та «Розбудова нації». У 1931 р. влада заарештовує О. Бабія, звинувачуючи його в антидержавницькій діяльності. Суд у 1932 р. виніс вирок: 4 роки ув’язнення, які він відсидів в Дрогобицькій в’язниці. Перебуваючи під слідством, він і пише «Марш націоналістів» («Зродились ми великої години…»), який був надрукований в журналі «Розбудова нації» за січень-лютий 1932р. Коли радянська армія наближалася до Львова, Бабій виїжджає на Захід. Після кількох років поневірянь він опиняється в США. У Чикаго влаштовується в редакції часопису при місцевому університеті, продовжує свою поетичну діяльність, пише про Україну. Невдовзі, 2 березня 1975 року Олеся Бабія не стало, останніми його словами були слова про Україну.

Номер слайду 15

Виразне читання Зродились ми великої години. З пожеж війни і з полум’я вогнів,Плекав нас біль по втраті України,Кормив нас гнет і гнів на ворогів.І ось ідемо в бою життєвому. Тверді, міцні, незламні, мов граніт,Бо плач не дав свободи ще нікому,А хто борець, той здобуває світ. Не хочемо ні слави, ні заплати,Заплатою нам радість боротьби,Солодше нам у бою умирати,Як жити в путах, мов німі раби. Доволі нам руїни і незгоди,Не сміє брат на брата йти у бій,Під синьо-жовтим прапором свободи. З’єднаєм весь великий нарід свій. Велику Правду, для усіх єдину,Наш гордий клич народові несе: Батьківщині будь вірний до загину,Нам Україна вища понад все!Веде нас в бій борців упавших слава,Для нас закон найвищий та наказ –Соборна Українськая Держава-Вільна й міцна , від Сяну по Кавказ!

Номер слайду 16

Робота з текстом. Який провідний мотив утверджено в пісні? Чи актуальний він у наші часи? Чому?Які рядки найповніше розкривають цей мотив? Зачитати їх з тексту. Які головні заповіді та життєві ідеали воїнів УПА проголошено в пісні “ Зродились ми великої години…”?Порівняти славень УПА та офіційний славень України “ Ще не вмерла в України…”. Які спільні мотиви й образи в цих творах , а чим вони відмінні?

Номер слайду 17

Тема твору – показ прагнень українців відвоювати у боротьбі право жити у волі, у незалежній державі; намагання боротися з будь - яким ворогом, захищати свій рідний край, навіть ціною власних життів.

Номер слайду 18

Ідея твору – уславлення мужності, відваги воїнів УПА- оборонців України, віра в неминучу перемогу над ворогом та в повернення своїх історичних територій. Основна думка твору – єдність, згуртованість, мужність, волелюбність, вміння захищати свій рідний край.

Номер слайду 19

Теорія літератури. Пафос (патос) (від гр. піднесення)- передане у творі пристрасне переживання душевного піднесення, що викликане певною ідеєю чи подією. Пафос може бути героїчним, трагічним, ліричним, сатиричним, гумористичним тощо. Саме тому для найповнішого висловлення пафосу у творі автор/авторка вдається до різноманітних художніх засобів у творі.

Номер слайду 20

Художні засоби. Епітети - …Порівняння-…Символи-…Антитези-…Метафори-…

Номер слайду 21

Художні засоби. Епітети - “великої години”; “бою життєвому”; “ великий свій нарід”; “ велику правду”; “гордий клич”; “держава вільна й міцна”. Порівняння- “незламні мов граніт”; “мов німі раби”. Символи – “синьо-жовтий прапор свободи”; “соборна Українськая держава”. Антитези – “гнів і злість на ворогів”; “солодше нам у бою умирати, як жити в путах”. Метафори – “зродились ми з пожеж війни”; “плекав нас біль”; “кормив нас гнів і злість”; “плач… не дав свободи”; “слава веде в бій”.

Номер слайду 22

Паспорт твору Автор – Олесь Бабій. Рік написання – 1932 Жанр – гімн (славень)Тема - показ прагнень українців відвоювати у боротьбі право жити у волі, у незалежній державі; намагання боротися з будь - яким ворогом, захищати свій рідний край, навіть ціною власних життів.Ідея  - уславлення мужності, відваги воїнів УПА - оборонців України, віра в неминучу перемогу над ворогом та в повернення своїх історичних територій. Основна думка - єдність, згуртованість, мужність, волелюбність, вміння захищати свій рідний край.  Провідний мотив – любов до Батьківщини. Настрій пісні – переможний, упевнений у своїй правоті, визвольного походу.

Номер слайду 23

Цікаво знати"Зродились ми великої години" — один із найцитованіших творів в історії української музики, як би не намагались його заборонити. Один із перших, класичних варіантів виконання зберігається у Лондоні в архіві ОУН. Виконавців у цьому записі не вказано. Гімн звучить і з уст ветеранів УПА, і у дитячому виконанні, його виконують у рок-версії,  акапелла, у жіночому варіанті. А майже рівно століття по першому звучанні гімну УПА, у ХХІ столітті, під час нової російсько-української війни, у 2018 році модернізований текст став офіційним маршем нової української армії. З молитвою націоналіста в тексті, яскравим відео, із зірковим складом виконавців, — Олег Скрипка,  Іван Леньо, Сашко Положинський, Фома, Фагот,  Тарас Компаніченко,  Тарас Чубай та почесна варта — від запису до випуску кліпу минуло 24 дні.

Номер слайду 24

https://www.youtube.com/watch?v=Rgd. ANp. B9 Pn. Y&t=78s

Номер слайду 25

Цікаво знати. Створення музики “ Маршу українських націоналістів ” приписують Омеляну Нижанківському (1895- 1973) – українському органісту та композитору, — професору класів фортепіано та органа у Берні (Швейцарія), але остаточно авторство Нижанківського не встановлено.

Номер слайду 26

Цікаві факти. У Києві з 2021 року є  вулиця Олеся Бабія, автора гімну "Зродились ми великої години". На президентському сайті зареєстровано петицію щодо заміни славня України на гімн УПА як більш мелодичного і не гіршого за «Ще не вмерла України". Наймасовіше виконання "Зродились ми великої години" відбулося до 76-ї річниці створення  УПА. Понад 8 тисяч учасників виконали славень, чим встановили національний рекорд.

Номер слайду 27

Підсумки. Що вам відомо про УПА та їхні пісні?Хто є автором (авторами) пісні “ Зродились ми великої години ”?Тема пісні…Ідея пісні… Коли та за яких обставин розпочалося “ друге ” життя цієї пісні?

Номер слайду 28

Рефлексія. На уроціЯ дізнався (дізналася)…Я зрозумів (зрозуміла)…Мені сподобалось…Мені не сподобалось…Я навчився (навчилася)…Мене зацікавило…Я відчув (відчула) труднощі…Я не вмів (не вміла), а тепер умію…Мене надихнуло на…

Номер слайду 29

Домашнє завдання1. Виразно читати пісню “ Зродились ми великої години…” (за бажанням вивчити напам’ять).2. Написати есе “ Славні захисники Вітчизни ”, використовуючи в ньому цитати із пісні “ Зродились ми великої години…”

Номер слайду 30

Дякую за увагу!

Середня оцінка розробки
Структурованість
5.0
Оригінальність викладу
5.0
Відповідність темі
5.0
Загальна:
5.0
Всього відгуків: 7
Оцінки та відгуки
  1. Гарбарова Ольга
    Дякую за гарний урок!
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  2. Федченко Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  3. Пасько Маріанна Валентинівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  4. Гаврилюк Олена Вікторівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  5. Куцевол Світлана Борисівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  6. Бачурська Наталія
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
  7. Терпак Ольга Василівна
    Загальна:
    5.0
    Структурованість
    5.0
    Оригінальність викладу
    5.0
    Відповідність темі
    5.0
Показати ще 4 відгука
pptx
Додано
11 червня
Переглядів
13647
Оцінка розробки
5.0 (7 відгуків)
Безкоштовний сертифікат
про публікацію авторської розробки
Щоб отримати, додайте розробку

Додати розробку