Орнамент з'явився ще за прадавніх часів і донині є найуживанішим засобом оздоблєння в декоративному та декоративно-прикладному мистецтві. візерунок, побудований на ритмічному повторенні геометричних елементів або рослинних чи тваринних мотивів і призначений для прикрашання різноманітних предметів (предметів вжитку, зброї, меблів, одягу і т.д.), архітектурних споруд. Орнамент (лат. оrnаmеntіum - прикраса)
Номер слайду 3
Мотив частина орнаменту, його головний формуючий елемент. За мотивами орнаменти поділяють на три групи: геометричні, рослинні, тваринні. Тваринний (зооморфний) орнамент — із стилізованих зображень тварин. Геометричний орнамент створюється на основі геометричних форм. Рослинний орнамент складається із стилізованих рослинних мотивів.
Номер слайду 4
Поширені плоскі або рельєфні орнаменти. В архітектурі — це оздоблення стін, вікон, дверей ззовні та всередині будинків; у декоративно-прикладному мистецтві — декору керамічних, дерев'яних, тканих виробах.
Номер слайду 5
Орнамент буває стрічковий, коли розміщується у смузі, як наприклад фриз в архітектурі, та сітчастий, коли ряди смуг поєднуються в орнаментальній площинній композиції. Він може продовжуватися безперервно або замикатися в певній формі: крузі, квадраті, прямокутнику тощо.
Номер слайду 6
Традиція прикрашати орнаментами предмети побуту й одяг поширена в усіх народів світу. Спільним у них завжди залишається принцип побудови: повторення рапорту — незмінюваної частини орнаменту.
Номер слайду 7
Головною характеристикою орнаменту є ритмічна повторюваність мотивів й елементів цих мотивів, їхні нахили та повороти. Ритмом в орнаментальній композиції називають закономірність чергування і повторення мотивів, фігур та інтервалів між ними. Підкреслює ритм в орнаменті колір. Палац Шекінських ханів(Азербайджан)В. Пачко. Розпис печі в українській хаті (Україна)
Номер слайду 8
В орнаментах зазвичай використовуються стилізовані (спрощені, декоративні), а не реальні форми. Для створення декоративного образу художник виділяє найсуттєвіші особливості природної форми та узагальнює її. В. Корчинський. Т. Крамаренко
Номер слайду 9
Створити рослинний орнамент. Ескіз розпису в колі та в смузі в стилі опішнянського розпису. Завдання.
Номер слайду 10
Створити ескіз стрічкового зооморфного орнаменту. Косівська кераміка. Завдання.